Köpekler Neden Başlarını Eğerler?

Köpekler Neden Başlarını Eğerler? Çoğu köpek sahipleri size köpeklerin kafa eğiminin, bir köpeğin ilgilendiği veya sıra dışı bir şey yaşadığı anlamına geldiğini söylerler. Ama bu sıra dışı olan şey ne. Ve neden kafalarını yana doğru eğiyorlar.?

Köpeğinizin kafasını yana doğru eğmesinin elbette bir açıklaması var. Biz tam olarak ne anlatmak istediğini bilmiyor olabiliriz ama bazı olası nedenleri sizlerle paylaştık.

Empati Başın Eğilmesine Yol Açar

Uzmanlar, kafa eğiminin bir köpeğin empati kurma yeteneğiyle çok ilgisi olduğunu söylüyor.

Köpekler insanları anlamakta çok iyi olacak şekilde evrimleşmişlerdir. Bizimle empati kurmak için beden dilimizi, yüz hareketlerimizi ve konuşma kalıplarımızı okuyabilirler. Hatta belirli kelimeleri ve ses tonlarını tanırlar ve bunları oyun zamanı, yürüyüşler veya yemekle ilişkilendirirler.

Başlarını eğdiklerinde, ses tonunuzdaki duygular veya kelimenin tam anlamıyla kelimeler olsun, dilimizin tanıdık kısımlarını seçmek için söylediklerimizi filtrelemeye çalışıyor olabilirler.

Tanıyabilecekleri bir şey için gerçekten yakından dinlemeye çalışıyorlardır.

Köpekler Neden Başlarını Eğerler?

Sizi Daha İyi Duymaya Çalışıyor Olabilir

Köpekler bizim duyamadığımız frekansları duyabilse de, aslında seslerin nereden geldiğini bulmakta insanlar kadar iyi değiller.

Bazı uzmanlar, bir köpek başını eğdiğinde, sesin nereden geldiğini daha iyi tespit etmek için kulak kepçesini veya dış kulakları ayarlamaya çalıştıklarına inanır.

Bu nedenle, siz tuhaf bir ses çıkarırken köpeğiniz, “Bu çok tuhaf. Bu sesin gerçekten benim sahibimden gelip gelmediğini öğrensem iyi olur.” Anlamında başlarını eğebilirler.

Sizi Daha İyi Görmeye Çalışıyordur belki de

Baş eğimi, sadece işitsel değil, bu belki de görsel ipuçlarına da bir yanıt olur. Çoğu köpekleri tam anlamıyla tanımıyoruz.

Köpek uzmanı ve eğitmeni Stanley Coren’e göre bir köpeğin ağzının bir sesin kaynağını görmeyi zorlaştırabileceğini öne sürüyor. Köpekler başlarını eğerek yüzlerimizi daha iyi görebilirler ve ifadelerimizi okuyabilirler ki bu da çok iyidir.

Durum ne olursa olsun, bana göre dünyadaki en sevimli şeylerden biri. Yavrularımdan baş eğmelerini ortaya çıkarmaktır.  Hatta bunun için garip sesler çıkarmış lığım da vardır.

Köpeğinizin başını eğmesini seviyor musunuz? Sana komik mi bakacaklar diye tuhaf sesler çıkarıyor musun? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin! [mas_static_content id=”11435″]

 

Yazar Hakkında