Köpekler Neden Kulaklarını Geri Koyar

Köpekler Neden Kulaklarını Geri Koyar?Köpeğinizin davranışsal ipuçlarını veya beden dilini okumak bazen oldukça sezgisel olabilir. Çoğu sahip, köpeğinin o anki durumunun neye benzediğini bilir ve ne anlatmak istediğini anlar veya kuyruğu bacaklarının arasına sıkışmış bir köpeğin korktuğunu veya rahatsız olduğunu bilir.
Köpekler Neden Kulaklarını Geri Koyar?

Yine de köpeğinizin vücut dilinden bazılarını yorumlamak daha zor olabilir. Köpeğinizin kulaklarının konumu, duygularına göre değişebilir. Köpeğiniz çeşitli nedenlerle kulaklarını geride tutabilir.

 

Köpeğinizin beden diline bir bütün olarak bakmayı hatırlamak önemlidir. Gözlerinin ne yaptığına, yüz kaslarının

Köpekler Neden Kulaklarını Geri Koyar
Köpekler Neden Kulaklarını Geri Koyar

gergin veya gevşemiş olup olmadığına ve köpeğinizin ağırlık merkezinin nerede olduğuna (eğer sizden uzağa doğru eğiliyorsa, çömelmiş veya kambur ise vb.) bakmak gibi şeyler bu özellikle doğrudur. Bloodhounds gibi uzun, sarkık kulakları olan köpekler için, açıkçası onları kafalarına karşı düz bir şekilde hareket ettiremezler.

Köpeğinizin kulak pozisyonunun yanında verdiği diğer sinyallere bakarak, köpeğinizin size ne söylemeye çalıştığını belirlemek daha kolay olabilir. Bununla birlikte, köpeğinizin kulaklarını geri koymasının bazı nedenleri var.

Hoşnutluk

Köpekler Neden Kulaklarını Geri Koyar? Köpeğinizin davranışsal ipuçlarını veya beden dilini okumak bazen oldukça sezgisel olabilir. Çoğu sahip, köpeğinin o anki durumunun neye benzediğini bilir Bazı köpeklerin kulakları doğal olarak sivri değildir, bu nedenle rahat olduklarında doğal konumlarına geri yatırılmaları mantıklıdır. Köpeğinizin kulakları geri döndüyse ancak kafatasına yaslanmıyorsa, bunun nedeni mutlu olmaları olabilir.

Köpeğinizin rahat olup olmadığını görebileceğiniz diğer vücut dili, ‘yumuşak’ bir yüz (böylece çatık kaş veya dudak kıvrılma yok), gevşek ve rahat bir duruş ve kuyrukları aşağı konumda ama rahat olacak ve bacaklarının arasında kıvrılmayacak bir şekilde olması onun hoşnut olduğu anlamına gelir.

 

Korku/Sinirlilik


Muhtemelen bir köpeğin kulaklarını geri koymasının ardındaki daha iyi anlaşılan anlamlardan biri, korktuklarının veya en azından bir konuda ihtiyatlı olduklarının bir işaretidir. Bu ipucunu diğer ‘korkulu’ beden dili ile birlikte görüyorsanız, bu özellikle doğru olabilir.
Kulaklarını geride tutmaları onların korkulu endişeli olduğu anlamında da olabilir. Esneme, göz teması (bu gözleriyle sana bakıyor ya da tamamen size kendi yüzünü çevirerek te olabilir) kaçınarak ve dudak yalama gibi. Gözlerinin beyazları daha net görünür ( “balina gözü” olarak adlandırılır ), kuyruğunu aşağıda ve vücuda yakın tutarlar. Bu onların korkulu ya da sinirli olduğu anlamına gelir.

Uyarı

Kulakları geride tutan bir köpek, özellikle de düz bir şekilde sabitlenmişse, bir köpeğin ısırmak üzere olduğunun bir işareti olabilir. Bu genellikle korkulu beden diliyle çakışır.

Bir köpeğin ısırmaya itildiğinin diğer işaretleri arasında hırlama, hırlama ve dudak kıvırma, sert bakışlar verme, tüyleri diken diken etme ve hatta birden saldırma sayılabilir. Isıran köpeklerin çoğu, saldırganlığa karşı savunma saldırganlığından dolayı bunu yapar. Kendilerini koruma ihtiyacı hissederler.

Bunu görmek cesaret kırıcı, endişe verici ve stresli olsa da, köpeğinizi asla hırlama veya hırlama nedeniyle cezalandırmamak önemlidir. Bir köpeği korku veya rahatsızlık hissi hakkında bir uyarı verdiği için azarlayarak, bu uyarı davranışlarının başlarını belaya soktuğunu öğrenirler. Bir dahaki sefere, ısırmadan önce herhangi bir uyarı vermeyebilirler ve bu, bu davranışları göstermelerinin ilk etapta nedenini çözmez.

Hırıltıyı cezalandırmak yerine, köpeğinizin böyle hissetmesine neyin sebep olduğunu bulmaya çalışmalısınız. Örneğin, yeni insanlar tarafından kalabalıklaştırılıyorsa, onlara daha fazla yer verilmelidir. Daha sonra pozitif pekiştirme eğitimi ile yabancıların yanında kendilerini daha rahat hissetmelerine yardımcı olmaya çalışabilirsiniz.

Hastalık/Yaralanma

Bazı nadir durumlarda, özellikle kötü bir kulak enfeksiyonu vakası olan bir köpek, ağrılı olduğu için kulaklarını geri tutuyor olabilir. Onları geride tutarak daha fazla yaralanmadan koruyor olabilirler.

 

Köpeğinizin kulakları inanılmaz derecede damarlıdır ve kaşınan bir kulağı çok fazla kaşır veya sallarsa, kulak kepçesinin (kulak kanadı) içindeki bir kan damarını patlatabilir. Bu olduğunda kulak kepçesi kanla dolacak ve ona kabarık, yastıklı bir görünüm verecektir. Aslında, işitsel hematomlara bu nedenle bazen yastık kulak denir. Ne yazık ki, bu, önce biriken kanın kulak kepçesini boşaltmak ve daha sonra buna neden olan kulak enfeksiyonunu tedavi etmek için veteriner tıbbi müdahalesini gerektirir.

Kulak enfeksiyonunu tedavi etmek ve altta yatan bir neden olup olmadığını araştırmak, büyük sorunları veya tekrarını önlemek için önemlidir.

Dinleme

Bazen bir köpek, arkalarında olup bitenleri daha iyi duymak için kulaklarını geri çekebilir. Köpeğinizle bahçedeyseniz ve başka bir aile üyesi onları evin içinden ararsa bunu fark edebilirsiniz.

Bazı köpek davranışsal ipuçlarını anlamak oldukça basit olabilir. Kulak yerleştirme gibi diğerleri daha nüanslı olabilir. Elbette, korkan bir köpek kulaklarını geri koyacaktır, ancak kulaklarını geri koyan tüm köpekler aslında korkak değildir. Köpeğinizin vücut dilini nasıl çözeceğiniz konusunda daha fazla bilgi istiyorsanız, iyi bir köpek davranış uzmanıyla görüşmenizde fayda vardır.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında