Köpekler Neden Tüylerini Döker?

Birçok köpek severler için bu dünyada bir köpek yavrusundan daha sevimli bir şey yoktur derler. Köpekler Neden Tüylerini Döker? Tüylü kulakları ve gülünç maskaralıklarının yanı sıra, inkar edilemez çekiciliklerinin bir kısmı da yumuşak köpek yavrusunun tüyleridir. 

Ne yazık ki, köpek sahipleri için yavru köpeğinizin ilk yumuşak tüyleri sonsuza kadar durmaz. Yavru kürkün kaybı, köpeğinizin büyümesinin normal bir parçasıdır, ancak ilk kez sahip olanlar için endişe verici olabilir. Yavru köpeğinizin hayatının bu aşamasında neler bekleyebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.
Köpekler Neden Tüylerini Döker?

Yavru Köpek Tüyü ile Yetişkin Köpek Tüyü Arasındaki Fark Nedir?

Yavrular, vücut ısısını düzenlemeye yardımcı olan tek bir kat yumuşak, kabarık kürkle doğarlar. Bu kürk ileride sert

Köpekler Neden Tüylerini Döker?
Köpekler Neden Tüylerini Döker?

ve kalın olacak tüylerle değişecektir. Çift katlı köpek ırklarında geliştikçe  genellikle dış kürkten daha kısa olan iki kat yetişkin kürkü gelişir. Tek katlı tüylü köpek ırkları, köpek tüylerini döktükçe kendi ayırt edici tüylerini geliştirirler. Bu durum bazılarında kısa ve kıvırcık, bazılarında ise uzun ve ipeksi olarak farklılık göstere bilir. Peki, Köpekler Neden Tüylerini Döker?

Köpekler Tüylerini Ne Zaman Döker?

Yavrular, 4 ila 6 aylıkken yavru tüylerini kaybederler, ancak bu zaman dilimi ırktan ırka büyük ölçüde değişir ve 12 haftada başlayabilir hatta bazı ırklarda bir yaşına kadar bekleyebilir. Yavru köpeğinizin, özellikle kısa tüylü bir cins ise, tüy döktüğünü fark etmeyebilirsiniz veya değişiklik sizin için çok üzücü olabilir. Bazı uzun tüylü ırklar, “çirkinler” olarak bilinen birkaç ay çok tuhaf görünürler. Yetişkin tüyleri çıkmaya başladığında biraz kırışmış, yamalı veya tüylü görünebilir.

 Pomeranian gibi diğer ırklarının tüylerinin büyümesi 2 yıl kadar sürebilir. Köpekler Neden Tüylerini Döker?
Birçok insan Collies gibi uzun tüylü köpeklerin Labrador Retriever gibi kısa tüylü köpeklerden daha fazla tüy döktüğüne inanır. Uzun tüyler kıyafetlerinizde veya koltuğunuzda daha belirgin olsa da, kısa tüylü köpekler genellikle doğal olarak daha fazla dökülen daha yoğun tüylere sahiptir. Tüy dökmeyen ırklar bile yavru olduklarında az miktarda tüy dökerler, ancak bunun olması daha uzun sürebilir.

Köpekler Neden Tüylerini Döker?

Yavru köpeğinizin tüy dökme miktarının yetişkin olana kadar ne kadar tüy dökmesi gerektiğini merak edebilirsiniz. Ancak bu köpekten köpeğe değişir. Neredeyse hiç tüy dökmeyen ancak yetişkin olduklarında çok daha fazla tüy dökmeye başlayan yavru köpekler vardır ve diğer köpek yavruları yetişkin bir köpekten daha fazla tüy döker. 

Siz bir köpek sahibi olarak, yavru köpeğinizin sağlıklı bir yetişkin tüyü geliştirmesine yardımcı olmada önemli bir rol oynayabilirsiniz.“Bir köpek tam ve dengeli beslenme, vitamin ve besin içeren köpeklerde uygun ve sağlıklı tüylerin gelişimi için önemlidir,” “Köpeğiniz için en iyi diyeti veterinerinize veya yetiştiricinize sorun. Ve ona bol miktarda taze, temiz su verdiğinizden emin olun, çünkü dehidrasyon saç dökülmesine neden olabilir.”

Yavru Köpeğinizin Tımar Etmek

 

Düzenli tımar, herhangi bir köpeğe bakmanın önemli bir parçasıdır ve köpeğinizin kürkü yavruluktan yetişkinliğe geçerken özellikle önemlidir. Bakım, siz ve köpeğiniz için harika bir bağlanma deneyimidir ve aynı zamanda vücudunun her yerinde rahatça kullanılmasını sağlar. Bu, özellikle uzun tüylere dönüşen köpek yavruları için önemlidir, çünkü sağlıkları ve akıl sağlığınız için düzenli bakım gereklidir.

Çok çeşitli köpek fırçaları vardır – kıllı, tel pimli, slicker – ve yavru köpeğinizin kürk tipine en uygun türü kullanmak önemlidir. Yavru köpeğinizin tüyleri genellikle yetişkin köpeklerin tüylerinden daha yumuşak bir fırça gerektirir, bu nedenle yetiştiricinizden, bakıcınızdan veya veterinerinizden kullanmanız için en iyi fırça türünü önermesini isteyin.

Anormal Tüy Dökülmesi

Yavru tüy dökülmesi normaldir, ancak tüm tüy dökülmeleri sağlıklı değildir. Veterinerler, “Yavrunuzda olağanüstü tüy dökülmesi belirtileri gösteriyorsa veya burada listelenen semptomlardan herhangi birine sahipse bir muayeneye götürün” diyor.

 
  • Çıplak cilt lekeleri
  • Pullu deri
  • Kırmızı veya iltihaplı cilt
  • Büyük kürk parçalarının kaybı
  • Aşırı dökülme

Bunlar alopesi adı verilen bir durumun belirtileridir ve pire, keneler, akarlar, mantar veya bakteriyel enfeksiyonlar, Cushing hastalığı veya iltihaplı bağırsak hastalığı gibi tıbbi durumlar, hormon dengesizliği, yetersiz beslenme veya stres gibi daha büyük bir sorundan kaynaklanabilir. Bu koşulların tümü bir veterinerin teşhis ve tedavisini gerektirir.

Bir köpek yavrusu yetiştirmek için harcadığınız zaman heyecan, eğlence, özveri ve bazen endişeyle doludur. Yavru köpeğinizin ilk montunu değiştirmesi çok fazla zahmet getirmez. Düzenli tımarlama ve doğru bilgiyle, siz ve yavru köpeğiniz, yavruluktan yetişkinliğe geçişi birlikte atlatabilirsiniz – yavru köpeğiniz yol boyunca bir “çirkin” vakası geliştirse bile.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında