Köpekler Renk Körümüdür

Köpekler hakkında uzun yıllardın bilinen yanlış bir gerçek renk körü olduklarıdır.Köpek oyuncaklarına bakarsanız renkleri mavi ve sarı tonları ağırlıklıdır.

  • Köpekler Renk Körü mü?Köpeklerin yalnızca siyah beyaz gördüğüne dair popüler düşünce yanlıştır.
  • Köpekler sarı ve maviyi ve bu renklerin kombinasyonlarını seçebilir
  • Bu, köpeğiniz için en iyi oyuncakların mavi ve sarı tonlardaki oyuncaklar olabileceği anlamına gelir. Bir köpeğin dünyasındaki her şey siyah beyaz mı?

    Köpekler Renk Körü mü?
  •  Bu fikir onlarca yıldır tüm dünyada yaygın olarak kabul edildi, ancak köpeklerin anatomisi ve davranışlarıyla ilgili yeni araştırmalar ve sonuçlar, köpeklerin insanlarla aynı renkleri göremese de bazı renkleri görebildiğini gösterdi. Tek renk  onların kavrayışının ötesinde olabilir, ancak araştırmalar köpeğin gözünün gri tonlarından çok daha fazlasını görebildiğini gösteriyor.

Renk Körlüğü Nedir?

İngiliz bilim adamı John Dalton (1766–1844), 18. yüzyılın sonlarında doğuştan renk körlüğü ile ilgili ilk çalışmaların

Köpekler Renk Körümüdür
Köpekler Renk Körümüdür

bazılarını gerçekleştirdi. Dalton, o ve erkek kardeşi bazı renkleri tanıyamadıkları için renk körlüğünün farkına vardılar. Kırmızıyı yeşille, pembeyi maviyle karıştırdılar.
Köpekler Renk Körü mü?
İnsanlarda kırmızı-yeşil algısındaki bozukluk, renk eksikliğinin en yaygın şeklidir. Genelde en çok erkeklerin yüzde 8, kadınlarda 0.5 oranında kırmızı-yeşil renk körlüğü var. Retinada koni olarak bilinen renk algılayıcı moleküllerdeki anormalliklerden kaynaklanır.

 Retina, gözün arkasındaki ışığı elektriksel darbelere dönüştüren bir astardır. Bu sinyaller daha sonra optik sinir yoluyla bir görüntünün oluşturulduğu beyne iletilir.

Bu renk algılayıcı moleküllerin (fotoreseptörler olarak da bilinir) bazılarını kaçıran insanlar, belirli ışık dalga boylarını tanımazlar. Aslında bazı tonları ayırt edebilmelerine rağmen, onları renk körü yapan da budur. Kırmızı-yeşil renk körü insanlar hala sarı ve maviyi ayırt edebilirler, ancak kırmızı olan nesneler onlara gri veya kahverengi görünür.

Köpekler Renk Körlüğü veya Spektrum Zorlanıyor mu?

Son 30 yılda, köpek gözünün yapısı üzerinde yapılan incelemeler, insanlar ve köpekler arasındaki temel tasarımda bazı farklılıkları ortaya çıkardı. Evrim ve işlev bu farklılıkları yönlendirmiştir. Köpekler, duyularını gece avcıları olarak geliştirdiler, geceleri yiyeceklerini takip edip yakaladılar. Bu nedenle gözleri karanlıkta iyi görmeye ve hareketi yakalamaya adapte olmuştur.

Köpekler Renk Körü mü?

Bilim adamları, “Karanlıkta avlanmak amacıyla köpek gözlerinin daha büyük bir lensi ve kornea yüzeyi ve tapetum olarak bilinen ve gece görüşünü iyileştiren yansıtıcı bir zarı vardır” diye açıklıyor. “Ayrıca retinada düşük ışıkta görüşü iyileştiren daha fazla çubukları var.”

Retina, bilim adamlarının köpekler ve insanlar arasındaki renk algısındaki farklılığın anahtarını da bulduğu yerdir. Retina milyonlarca ışık algılayan hücreden oluşur. Bunlar şunları içerir:

  • Hareketi yakalayan ve düşük ışıkta çalışan son derece hassas hücreler olan çubuklar.
  • Parlak ışıkta çalışan ve renk algısını kontrol eden koniler.
    Köpekler Renk Körü mü?

Köpeklerin retinalarında konilerden daha fazla çubuk bulunurken, insanların daha fazla konisi vardır ve bu görünüşe göre renk algısında fark yaratır. İnsanlar ve diğer birkaç primat türü trikromatiktir, yani üç çeşit konileri vardır. Köpekler iki renklidir ve sadece iki türü vardır.

Her bir koni türü, farklı bir ışık dalga boyunu kaydeder. Kırmızı ve yeşil olan, insanlara kırmızı bir gül veya yeşil elma için tepkileri farklı verir. Köpekler ve bazı renk körü insanlarda kırmızı-yeşil koniler eksiktir.

Bu arada, renk tayfını insanlardan daha geniş bir yelpazede görebilen bazı balık ve kuş türleri vardır. Tetrakromatik olan birçok kuş ve balık türü vardır – ultraviyole ışığını emmek için dördüncü tip bir koni reseptörüne sahiptirler.

Bir Köpeğin Objektifinden Farklı Renkli Köpek Oyuncakları

Pembe bir frizbi (fırlatma diski) ile bir köpeğin insan görünümü (solda) ve köpek görünümü (sağda). Köpek oyuncakları için günümüzde en popüler renkler kırmızı veya turuncudur, ancak bu renkleri köpekler için görmek çok zor. Kırmızı, pembe veya turuncu bir oyuncak attığınızda, köpeğin çimlere kıyasla görmesi zor olabilir.

Mavi topu olan bir köpeğin insan görünümü (solda) ve köpek görünümü (sağda). Köpeklerin sarı ve maviyi yeşilden ayırt edebilmeleri, neden mavi ve sarı oyuncakları farklı renkteki oyuncaklara tercih ettiklerini açıklayabilir.

Peki, Köpekler Hangi Renkleri Görebilir?

Washington Üniversitesi Oftalmoloji Departmanında  yönetici olan Jay Neitz tarafından yürütülen araştırmaya göre, bilim adamları artık bir köpeğin renk görüşünün kırmızı-yeşil renk körlüğü olan bir kişininkine benzer olduğunu düşünüyor.

Köpekler sarı ve maviyi ve bu renklerin kombinasyonlarını daha iyi görürler. Bu, dünyanın çoğunu grimsi-kahverengi yapar. Bizim gördüğümüz gür çimenleri onlar muhtemelen ölü saman tarlasına benzetirler. Onlara aldığımız parlak kırmızı kadife minder çok rahat ama muhtemelen köpeğe koyu kahverengi bir leke gibi geliyordur.

Köpekler Renk Körü mü?

Bu Size ve Köpeğiniz İçin Ne Anlama Geliyor?

Artık köpeklerin belirli renkleri görmediğini bildiğinize göre, onlar için görebildikleri renkleri içeren ürünleri seçmek mantıklı olacaktır. Bu bilgi, bazı köpeklerin neden sarı tenis topları için çıldırdığını, ancak aynı topa pembe veya kırmızı renkte kayıtsız kaldıklarını açıklamaya yardımcı olabilir. Aynı zamanda oyuncak seçerken hangi renkleri seçmeniz gerektiği konusunda daha duyarlı olmanıza yardımcı olacaktır

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında