Köpek Üşüme

Köpekler Üşürler Mi?

 

Köpekler Soğuk Alabilir mi?Nadiren yaşamı tehdit eden, ancak her zaman rahatsız edici olan soğuk algınlığı hayatın bir gerçeğidir. Ama ya köpekler? Üşüyorlar mı?

Köpekler, tıpkı bizim yaptığımız gibi, hapşırmalarına ve burnunu çekmelerine neden olan enfeksiyonlara yakalanabilir. Bununla birlikte, köpeğinizin soğuk algınlığı semptomları daha ciddi bir hastalığın sonucu da olabilir.

Soğuk Nedir?

Köpekler Soğuk Alabilir mi?
Veterinerler soğuk algınlığından bahsettiklerinde, aslında çok çeşitli virüslerden bahsediyorlar. Bu virüslerin tümü,

Köpek Üşüme
Köpek Üşüme

hapşırma, boğaz ağrısı, göz ve burun akıntısı ve genel halsizlik gibi benzer semptomlara neden oldukları için soğuk virüsler olarak gruplandırılır. 

Köpekler Soğuk Alabilir mi?


İnsanlarda en yaygın viral soğuk algınlığı yüzde 50’sinden fazlasına neden olduğu tahmin edilen rinovirüs ve ayrıca koronadır, diğer yüzde 50’si solunum sinsityal virüsü, grip ve parainfluenza virüsleridir.

Köpeklerde soğuk algınlığı nedenleri insanlardaki soğuk algınlığıyla benzerdir. “Soğuk virüs” etiketini alan belirli bir virüs yoktur. Bunun yerine, birkaç farklı virüs köpeklerde soğuk algınlığı semptomlarına neden olabilir. Bunlardan bazıları diğerlerinden daha ciddidir, bu nedenle köpeğinizin soğuk algınlığı semptomlarını, kendi soğuk algınlığınızı tedavi edebileceğinizden biraz daha fazla yerçekimi ile tedavi etmek önemlidir

 

Köpeklerde Soğuk Algınlığının Belirtileri Nelerdir?

Kendi soğuk algınlığı semptomlarınızdan bazılarını ya da benzerlerini köpeklerinizdeki soğuk algınlığı semptomlarında görebilirsiniz.

Soğuk algınlığı belirtileri şunları içerir:

  • Hapşırma
  • Öksürme
  • Burun akıntısı veya tıkalı burun
  • Sulu gözler

Bu semptomlar bir köpek nezlesi virüsünün sonucu olabilir, ancak örneğin köpek kulübesi öksürüğü, influenza virüsü (köpek gribi) , parainfluenza virüsü, bronşit ve hatta köpek distemper gibi daha ciddi durumların semptomları da olabilir.

Köpeğiniz bu semptomları yaşıyorsa, en güvenli seçeneğiniz tavsiye için veterinerinizi aramaktır. Köpeğinizin iştahında, ateşinde, kusmasında, ishalinde veya normal davranışlarında herhangi bir değişiklik varsa, köpeğiniz veteriner tedavisi gerektiren daha ciddi bir hastalığa yakalanmış olabilir.

Soğuk algınlığı mı yoksa Kennel Öksürük mü?

Kennel öksürüğü (köpek enfeksiyöz trakeobronşit olarak da bilinir) köpeklerde oldukça bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Adını en yaygın iletim yeri olan köpek kulübelerinden alır.

 Köpek kulübelerinde ve çok sayıda köpeğin toplandığı diğer yerlerde, köpeklerin virüsleri yakalaması ve bulaştırması kolaydır. Köpek kulübesi öksürüğü tedavi edilebilir ve çoğu köpek iyileşir, ancak bağışıklık sistemi zayıf olan yavru ve köpeklerde daha ciddi sonuçları olabilir.

Köpekler Soğuk Alabilir mi?

Köpek kulübesi öksürüğünün en belirgin özelliği, köpeklerin geliştirdiği kuru, honking öksürüğüdür. Bazı insanlar bunu, ötmekte olan bir kaz sesine benzetirler.

Köpek kulübesi öksürüğünün diğer semptomları arasında hapşırma, burun akıntısı, uyuşukluk, iştahsızlık ve düşük ateş bulunur. Bu semptomların birçoğu soğuk algınlığı olan köpeklerde de bulunabileceğinden, her zaman veterinerinize danışmanız önemlidir.

 

Soğuk algınlığı Belirtilerinin Başka Nedenleri Var mı?

Virüsler, öksürme, hapşırma veya göz ve burun akıntısı gibi soğuk algınlığı semptomlarının tek nedeni değildir. Öksürük ayrıca kalp solucanları ve yuvarlak solucanlar gibi bakteriyel, paraziter enfeksiyonların bir sonucu olabilir. Bunu diğer belirtilerden ayrıştırmak önemlidir. Mantar enfeksiyonları ve alerjiler de soğuk algınlığına benzer semptomlara neden olabilir ve akciğer dokusunda hasara ve muhtemelen zatürreye yol açabilir.

Köpek Soğukları Nasıl Tedavi Edilir?

Köpeğinizin soğuk algınlığı olduğundan şüpheleniyorsanız, yapmanız gereken ilk şey veterinerinizi aramaktır. Hafif bir soğuk algınlığı muhtemelen endişe nedeni olmasa da, köpeğinizin semptomlarının diğer nedenlerini dışlamanız çok önemlidir.

Köpekler Soğuk Alabilir mi?

Veterineriniz, kalbini ve ciğerlerini dinlemek için köpeğinizin fiziksel muayenesini yapacak ve köpeğinizin daha ciddi bir durumu olmadığından emin olmak için bir dizi teşhis testi yapılması ayrıca gerekebilir.

 Radyografiler, dışkı analizi ve kan tahlili gibi yöntemlerle köpeğinizin soğuk algınlığı semptomlarının nedenini izole etmeye yardımcı olabilir ve köpeğiniz için en iyi tedavi planına yol açabilir.

Köpekler Soğuk Alabilir mi?

Bu sebepten dolayı köpeğinizi veterinere götürmekten kaçınmayın. Tedavi ne kadar erken başlarsa virüsün yayılmasına o kadar çabuk önleye bilirsiniz.

Köpeğinizin soğuk algınlığı tedavisi, altta yatan nedene bağlı olacaktır. Hafif soğuk algınlığı tipik olarak kendi kendine düzelirken, köpeğinizin soğuk algınlığı örneğin köpek kulübesi öksürüğü gibi bir enfeksiyon olduğu ortaya çıkarsa, veteriner hekiminiz dinlenme, ikincil enfeksiyonlar için antibiyotikler, öksürük önleyiciler ve sıvıları içerebilecek bir tedavi protokolü önerecektir.

Köpekler Soğuk Alabilir mi?

Özellikle köpeğiniz bir köpek yavrusuysa veya bağışıklığı zayıfsa muhtemelen ilaç önerecektir. Köpeklerinizi sağlıklı olmayan köpeklerle temasını olabildiğince en aza indirmeniz bu tür bulaşıcılığı yüksek olan virüslere karşı korumuş olacaksınız.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında