Köpeklerde Ağız Kokusu

Köpeklerde Ağız Kokusu özellikle ağızdaki bakterilerden kaynaklanan bir hastalık olan periodontal ve benzer bir dizi nedenden kaynaklanabilir.Kötü köpek nefesi sadece iğrenç değil, aynı zamanda bir sağlık sorununun işareti de olabilir.

Belirtileri

Köpeklerde ağız kokusu genellikle fark edilebilir bir işarettir. Eğer köpeğinizin ağız kokusu varsa, aşağıdaki

köpeklerde ağız kokusu

belirtileri fark edebilirsiniz:

Kötü Koku: Köpeğinizin ağzından gelen belirgin ve hoş olmayan bir koku fark edersiniz. Bu koku genellikle metalik, kimyasal veya çürümüş gibi olabilir.

Yavaşlamış Yemek Yeme veya İsteksizlik: Ağız sorunları nedeniyle köpeğiniz yemek yemekten kaçınabilir veya yavaşlayabilir. Ağız ağrısı veya rahatsızlık nedeniyle yiyecekleri çiğnemekte zorluk çekebilir.

Ağızda Kızarıklık veya Şişlik: Diş etlerinde kızarıklık, şişlik veya kanama gibi belirtiler fark edebilirsiniz. Bu, diş eti hastalığı veya diğer ağız içi sorunların bir işareti olabilir.

Diş Taşı Birikimi: Köpeğinizin dişlerinde sarımsı, kahverengi veya gri renkte birikmiş madde fark edebilirsiniz. Bu diş taşı birikiminin belirtisi olabilir.

Ağız Kokusunun Yoğunluğu: Ağız kokusu zaman zaman köpekte normal olabilir, ancak sürekli veya yoğun bir kötü koku varsa, bu daha ciddi bir ağız sağlığı sorununun belirtisi olabilir.

Tükürük Salgısında Değişiklikler: Ağız sorunları nedeniyle köpeğinizin tükürük salgısında artış veya azalma olabilir.

Yanlış Nefes Alma Davranışları: Ağız ağrısı veya rahatsızlık nedeniyle köpeğiniz ağzını açık tutabilir, sürekli dilini dışarı çıkarabilir veya yüzünü yere sürtebilir.

Genel Davranış Değişiklikleri: Ağız sağlığı sorunları köpeğin genel davranışını etkileyebilir. Örneğin, daha huzursuz veya isteksiz olabilirler.z gerekecektir.Yaşadığı alanı sık sık temizlemek, koprofaji olaylarını da önleyecektir.

Nedenleri

1-Ağız Hijyeni ve Periodontal Hastalık

Köpeklerde ağız kokusunun en yaygın nedenleri kötü ağız hijyeni ve periodontal hastalıktır. Tıpkı insanlardaolduğu gibi, plak ve tartar oluşumu, ağız kokusuna neden olan bakterilerin gelişmesine neden olur.Köpeğiniz dişlerini düzenli olarak fırçalamıyorsanız veya dişlerini temizletmiyorsanız, o zaman ağız kokusunun en olası nedeni plak birikmesidir ve zamanla kötü ağız hijyeni periodontal hastalığa yol açabilir. Çok fazla plak ve tartar birikmesi diş etlerini dişlere tutunmasını azaltarak bakteri gelişimi için yeni boş alanlar ortaya çıkarabilir. Bu sadece köpeğin diş etlerini iltihaplandırmakla kalmaz, aynı zamanda çürüklere, enfeksiyona, doku hasarına, diş kaybına ve hatta iltihap oluşumuna neden olabilir ve sonuç olarak çok kötü nefese de yol açar.

2-İstenmeyen Beslenme Alışkanlıkları

Köpekler yemek seçimi konusunda iğrenç olabilir. Bazen alışkanlıkları doğrudan ağız kokusuna dönüşür. Köpeğiniz düzenli olarak çöpe giriyorsa veya çürüyen hayvan kalıntılarına yiyorsa,nefesin kötü kokmasının nedeni bu olabilir.Köpekler aynı zamanda evrensel olarak kedi kakasını severler ve bulduklarında yerler.Bunun dışında bazı köpekler kendi kakalarını ya da diğer köpeklerin kakalarını yerler, bu durum köpeklerde kötü nefese neden olan bir durumdur.

3-Böbrek hastalığı

Dışkı yiyen bir köpeğin kaka gibi kokan bir nefesi olabilir, ancak köpeğinizin nefesi idrar gibi kokuyorsa, bunun nedeni büyük olasılıkla çiş içmesidir. Köpeğinizin nefesinde bir idrar kokusu, böbrek hastalığının bir uyarı işaretidir ve mutlaka veterinere gitmeyi gerektirir.Böbrek hastalığı ciddidir ve daha büyük bir tıbbi sorunun belirtisi’de olabilir.

4-Karaciğer hastalığı

Köpeğinizin nefesi gerçekten kötüyse ve aynı zamanda kusuyorsa, iştahsızlık gösteriyorsa ve diş etlerinde sarı bir renk varsa, karaciğer sorunu olabilir. Böbrek hastalığı gibi, karaciğer sorunları da ciddi bir durumundur ve köpeğinizi mümkün olan en kısa sürede veterinere veya acil kliniğe götürmeniz çok önemlidir.

5-Diyabet

Köpeğinizin ağız kokusu, tatlı veya meyvemsi bir kokuya sahipse hemen veterinerinizden randevu alın.Tatlı, meyvemsi nefes, ciddi ancak tedavi edilebilir bir durum olan diyabetin bir belirtisidir. Daha sık içme ve idrara çıkma gibi dikkat edilmesi gereken diğer diyabet semptomları hakkında veterinerinizle konuşun ve köpeğinizi muayene ettirmek için bir randevu ayarlayın.

Köpeklerde Ağız Kokusu

Diabetes mellitus (yaygın olarak şeker diyabeti olarak bilinir) gibi metabolik bozukluklar dahil olmak üzere çeşitli hastalıklar ağız kokusuna yol açabilir; burun veya geniz yollarında iltihaplanma (rinit) gibi solunum problemleri; sinüslerin iltihabı (sinüzit); ve boğazdan mideye giden ana kanal olan yemek borusu borusunun genişlemesi gibi gastrointestinal problemleri sayabiliriz.

Ağız kokusunun diğer olası nedenleri olarak elektrik çarpma gibi bir travmaya kadar nedenler sayılabilir.Viral, bakteriyel veya mantar enfeksiyonları vücuttan kötü kokuların yayılmasına neden olabilir ve beslenme sorunları da koku yayılımında rol oynayabilir. Örneğin, köpeğiniz yememesi gereken bozuk yiyecekler veya dışkı yiyorsa ağızından kötü kokular gelecektir.

Diğer nedenler farenjit, boğaz veya yutak iltihabı ve bademcik iltihabıdır.Kanserin varlığı ağız hastalığına ve buna eşlik eden ağız kokusuna neden olabilir. Ancak ağız kokusunun en önemli nedeni, plak bakteri birikimine bağlı periodontal hastalığıdır.

Teşhis

Ağız kokusunun en olası nedeni olarak periodontal hastalığı değerlendirmeye yönelik tanısal prosedürler, ağız içinin röntgenini ve diş hareketliliği ve sülfid konsantrasyonları gibi özellikler için ağızda yapılan incelemeyi içerir.

Tedavi

Ağız kokusunun spesifik nedeni bilindiğinde, sorunu çözmek için çeşitli tedaviler uygulanabilir.Bazı durumlarda, birden çok neden vardır.Örneğin, köpeğinizin ağzında yabancı bir cisim bulunmasının yanı sıra periodontal hastalığı olabilir. Durum için uygulanacak tedavi, bu soruna neyin neden olduğuna bağlıdır.

Periodontal hastalık ise neden,tedavi şekli dişlerin temizlenmesini,cilalanmasını veya çevresindeki destekleyici kemik ve diş eti dokularında yüzde 50’den fazla kayıp olan dişlerin çekilmesini gerektirecektir. Bazı ilaçlar kokuyu azaltmaya yardımcı olabilir ve diş etlerini ve diğer ağız dokularını enfekte ederek ağız kokusuna neden olan bakterileri azaltmaya yada yok etmeye yardımcı olabilir. Tedaviden sonra köpeğinizin gösterdiği belirtileri sürekli takip etmeniz gerekir. Köpeğinize sürekli diş bakımı sağlamak ve bunu evde diş bakımı ile sizinde yapmanız önemlidir. Günlük ve düzenli diş fırçalama ağız kokusuna neden olan plak oluşumunu önlemeye yardımcı olacaktır. Köpeğinizin çöpten bulduğu kötü kokulu yiyecekleri yemesini de önlemeni

Yazar Hakkında