Köpeklerde Alerjik Şok diğer adıyla anafilaksi, bir hayvan belirli bir alerjene ters tepki verdiğinde ortaya çıkan ciddi bir hastalıktır. Aşırı düzeyinde bu reaksiyon ölümcül olabilir .Herhangi bir madde potansiyel olarak hayvanın vucudunda bir reaksiyona neden olabileceğinden, ne olacağı pek öngörülemez. Reaksiyonun başında erken yakalanırsa ve tedavi uygulanırsa iyleşme ihtimali çok fazladır.

Köpeklerde Alerjik Şok Belirtileri

Köpeklerde alerjik şok, aşırı duyarlılık reaksiyonunun ciddi ve hızlı bir şekilde ilerlemesiyle ortaya çıkan potansiyel olarak hayatı tehdit eden bir durumdur. Köpekler, çeşitli maddelere karşı alerjik reaksiyonlar geliştirebilir, ancak en yaygın tetikleyiciler, gıda, böcek sokmaları (örneğin arı veya eşekarısı sokması) ve çevresel alerjenler (örneğin polen, küf veya ev tozu akarları) olabilir.

Köpeklerde Alerjik Şok

Köpeklerde alerjik şok belirtileri şunları içerebilir:

Kaşıntı ve deri döküntüleri: Köpeğiniz kaşımaya, yalamaya veya vücudunun çeşitli bölgelerinde döküntüler veya kızarıklıklar geliştirebilir.

Yüz ve göz şişmesi: Köpeğin yüzü, gözleri ve dudakları şişebilir.

Nefes alma güçlüğü: Köpek alerjik şok yaşadığında solunum güçlüğü çekebilir ve sık sık nefes alıp verme zorluğu yaşayabilir. Hırıltı, soluk alırken sıkıntı ve solunum hızının artması gibi belirtiler gözlenebilir.

Kusma ve ishal: Alerjenle temas sonucu köpek mide rahatsızlığı yaşayabilir, kusma ve ishal görülebilir.

Davranış değişiklikleri: Köpek aşırı endişeli veya huzursuz görünebilir, saldırganlık veya başka davranış değişiklikleri gösterebilir.

Düşük kan basıncı ve hızlı nabız: Alerjik şok, köpeğin dolaşım sistemini etkileyerek düşük kan basıncına ve hızlı nabıza neden olabilir.

Bilinç kaybı: Alerjik şok ilerledikçe, köpek bilincini kaybedebilir ve bayılabilir.

Nedenleri

Bir çok çevresel faktör yutulan madde köpeklerde anafilaksiye neden olabilir.Kaynak olarak böcek sokmaları,ilaçlar veya yiyecekleri sayabiliriz.Hayvan şiddetli bir alerjenle temas ederse, vücutları buna şiddetli bir şekilde tepki verir. Reaksiyonlar sadece belli bir bölgede olabilir veya hayvanın tüm vücudu boyunca olabilir.Ciddi bir travma da bu tür bir reaksiyona neden olabilir.

Vücudun bağışıklık sistemi yabancı proteine ​​veya bir maddeye aşırı tepki verir ve aşırı reaksiyona neden olur. Çoğu anafilaksi vakasının kalıtsal veya ailesel bir temele sahip olduğu düşünülmektedir.Kısaca anne baba ve daha eski kuşakta ne varsa yeni kuşakta onu taşır.

Tanı

Köpeklerde alerjik şok tanısı, veteriner hekim tarafından detaylı bir değerlendirme ve belirtilerin dikkatli gözlemlenmesiyle konulur. Alerjik şok, ciddi ve acil bir durum olduğundan, hızlı ve doğru bir tanı çok önemlidir.

Köpeklerde Alerjik Şok

Veteriner hekiminiz, köpeğinizde alerjik şok şüphesiyle karşılaştığında aşağıdaki adımları takip edecektir:

Hikaye ve Semptomların Değerlendirilmesi: Veteriner, köpeğinizin öyküsünü (örneğin, son zamanlarda yediği yeni bir yiyecek veya maruz kaldığı potansiyel alerjenler) ve mevcut semptomları dikkatlice dinleyecektir.

Fizik Muayene: Köpeğinizi detaylı bir fizik muayeneden geçirecek ve cilt döküntüleri, şişmiş bölgeler veya diğer alerjik reaksiyon işaretleri arayacaktır.

Kan Testleri: Veteriner, kan testleri yaptırarak köpeğin vücudundaki inflamasyon düzeylerini ve alerji belirteçlerini değerlendirebilir. Bu testler, vücutta oluşan alerjik reaksiyonları ve alerjiye yol açan potansiyel tetikleyicileri belirlemeye yardımcı olabilir.

Alerji Testleri: Bazı durumlarda, veterineriniz cildi altından yapılan alerji testleri (dermal testler) veya kan alerji testleri (RAST) gibi özel alerji testlerini uygulayabilir. Bu testler, köpeğin hangi alerjenlere tepki verdiğini belirlemeye yardımcı olabilir.

Diğer Tanısal Gereklilikler: Veteriner hekim, diğer potansiyel nedenleri ekarte etmek için gerekli görülen diğer testleri de düşünebilir.

Alerjik şok tanısı, köpeğin yaşadığı semptomlar, veteriner muayenesi ve yapılan testlerin sonuçlarına dayanarak konulur. Eğer alerjik şok tanısı konulursa, veteriner hekim hemen uygun tedaviyi başlatır ve köpeğinizi yakından izlemeye alır. Tedavi, genellikle alerjenin tespit edilmesi ve kaçınma stratejilerinin uygulanması, antihistaminikler, kortikosteroidler veya diğer ilaçlar ve acil durum için hazırlıklı olmayı içerebilir.

Tedavi

Reaksiyona neden olan alerjik maddenin vucuttan uzaklaştırılması önemlidir. Alerjen tespit edilirse bazen bir aşı durumu düzeltebilir. Şayet oluşan reaksiyon hayvanın nefes almasını engelliyorsa düzgün nefes alabilmesi için hava yolunu açmanın yanı sıra bazen yaşam desteği ünitesine bağlamak gereklidir.
Epinefrin gibi ilaçlar genellikle şok şiddetliyse verilir ve alerjinin devam eden kontrolüne yardımcı olmak için antihistaminikler uygulanabilir.

Köpek genellikle reaksiyondan sonra 24 ila 48 saat boyunca yakından hastanede takibi gerekir.Alerjik reaksiyonun gıdaya veya başka türlü yaygın bir alerjene bağlı olduğu keşfedilirse, köpeğin yaşam alanı kontrol edilerek ipuçları arayarak tam neyin neden olduğu bulunabilir.Çoğu vaka ani olduğu için ve riskli olduğundan hayvan sahibinin acil müdahalede bulunacağı bilgye sahip olması gereklidir.

Anafilaktik reaksiyonlar genellikle her tekrarlamada kötüleştiğinden, asıl amaç sorun olan maddeye tekrar maruz kalmayı önlemektir.

Yazar Hakkında