Köpek ve Araba Fobisi

Köpeğiniz arabanıza binmek konusunda nasıl davranıyor? Korku yoksa ve bir yolculuğa çıkmayı seviyorsa,  hemen arabanızın içine atlayacaktır. Köpeklerde Araba Fobisi bilinen bir rahatsızlıktır. Köpeğiniz korkuyorsa, arabanın içine güvenli bir şekilde girmeye ve sızlanmaya veya harekete geçmeye çalışırken sizinle mücadele edebilir.

Neyse ki, çoğu insan köpeklerinin bu korkunun üstesinden gelmesine ve araba sürerken rahat olmasına yardımcı olabilir. Önemli olan, arabayı birçok olumlu pekiştirme de dahil olmak üzere iyi deneyimlerle ilişkilendirirken köpeğinizi yavaş yavaş deneyimle tanıştırmaktır.

Köpeklerde Araba Fobisi

Köpekler Neden Arabaya Binmekten Korkar?

Köpeğinizin arabanıza binmekten korkmasının birkaç nedeni olabilir. İlk olarak, köpeğinizin hangi sebepten

Köpek ve Araba Fobisi
Köpek ve Araba Fobisi

etkilediğini belirlemektir, böylece daha sonra ne yapacağınıza karar verirsiniz.

Araba hastalığı

 

Köpeklerde Araba Fobisi
Tıpkı insanlar gibi, bazı köpekleri de araba tutuyor. Arabada yolculuk ederken mide bulantısı hatta kusma bile olur. Bu tür belirtiler köpeğinizde görülüyorsa, köpeğiniz arabaya binmekten korkmaya şartlandırmış olabilir.

Tanıdık Olmayan Bir Duygu

Araba binmeye alışkın olmayan köpekler, arabaya binmenin tuhaf hissinden rahatsız olabilir. Arabaların köpekler üzerinde oluşturduğu kokular vardır ve ayrıca motorun sesi, zeminin titreşimleri ve hızlı bir şekilde geçen her şeyi görmek de vardır. Bunların herhangi biri veya tümü, köpeğiniz için çok korkutucu olabilir.

Olumsuz Deneyimler

Bazı köpekler arabayı, kolaylıkla korkuya dönüşebilen olumsuz deneyimlerle ilişkilendirir. Örneğin, birçok köpeğin patilerini arabaya koyduğu tek zaman veterinere gitmek içindir. 
Köpeklerde Araba Fobisi
Köpeğinizin veterinere gitme konusunda olumsuz duyguları varsa, bu duygular araba gezintilerine aktarılabilir. Bir barınak köpeği sahiplendiyseniz, bilmediğiniz travmatik deneyimler yaşamış olma olasılığı artar. Köpeğin araba gezintileriyle tek karşılaşmasının barınağa (veya terk edildiği bir yere) ve arabanın yeni bir eve gitmesi olabilir.

 Bu korkutucu deneyimler aynı zamanda bir araba fobisini de açıklayabilir. Benzer şekilde, bir araba kazasına karışmış veya bir araba çarpmış bir köpeğin genel olarak arabalar hakkında uzun süreli korkuları olabilir.

Yapmanız Gerekenler

 

Köpeğinizin arabaya binmesi, araba hastalığı ile ilgiliyse, köpeklerde görülen hareket hastalığını hafifletmek için bazı ilaçlarla tedavi edile bilinir. Doğru marka ve dozajı ve bunun köpeğiniz için iyi bir seçenek olup olmadığını veterinerinizle konuşun.

Köpeklerde Araba Fobisi
Köpeğinizin arabaya binmekten korkması, hareket hastalığından daha fazlasından kaynaklanıyorsa, muhtemelen fobisinden kurtulmak için biraz daha fazla zaman ve çaba harcamanız gerekecek. Köpeğinizi arabaya yavaşça tanıtarak ve deneyimle olumlu bir ilişki oluşturarak, köpeğinizin arabaya binmesinden keyif almasına yardımcı olabilirsiniz.

Köpeğinizi asla arabaya zorla yaklaştırmayın. Araba fobisi olan birçok köpek araba gördüğü zaman ürkerek kaçarlar. Bu korkularının bir çok nedeni olabilir. önemli olan korkunun altındaki nedeni bulmak ve yardımcı olmaktır.

Köpeğinizi arabaya sürüklemek yerine, bolca ödül ve övgü kullanarak yavaşça daha yakına çekin. Hafif bir araba fobisi için, köpeğinizin birkaç kısa eğitim seansında arabaya kadar yürümesini sağlayabilirsiniz. Daha şiddetli fobiler için birkaç seans gerekebilir. 

 

Köpeği içeri çekmek için pozitif takviye kullanmaya devam edin. Tüm kapıları açarak başlayın, böylece köpeğiniz içeride bir kez sıkışmış hissetmez. Köpeğinizi arabaya sokmak için ikramlar ve övgü kullanın. Bu, köpeğin en sevdiği iki kişi bir ekip olarak çalışırsa daha iyi sonuç verir.

 Biri köpeği arabanın bir tarafında bir tasma üzerinde tutabilirken, diğeri diğer taraftaki bir koltuğun karşısında uzanır, köpeği içeri girmeye teşvik etmek için ödüller ve sevecen bir ses tonu kullanarak köpeğinizi motive edebilir.
Köpeklerde Araba Fobisi
Köpeğiniz arabaya bindiği zaman kapıları hemen kapatmayın. Kapılar açık olarak biraz zaman geçirin. Bu işlemi birkaç kez yapmaya devam edin. Kapıları kapatmak ve bir anda arabayı çalıştırmak köpeğinizi huzursuz edecektir.

Köpeğiniz arabaya bindiği zaman tüm kapıların açık olmasına özen gösterin. Bu köpeğin bir nebze güvende hissetmesine yardımcı olacaktır.
Küçük gezilerle başlayın ve köpeğiniz arabadayken onu sürekli ödüllendirin. İlk olarak evinizi görebileceği kadar uzak mesafeye gidip gelmeniz tavsiye edilir.


Köpeğinizi ilk olarak eğlenceli yerlere götürün. Köpeğinizin ilk araba yolculuğu veterinere götürmek olmamalıdır. Bunun yerine, köpek parkı, plaj gibi eğlenceli bir yere götürmenizde fayda var.
Köpeğiniz yakında bu eğlenceli zamanları arabada gezintiye çıkmakla ilişkilendirecek.

Tüm köpekler farklıdır ve köpeğinizin korkma derecesine bağlı olarak, köpeğinizin korkusunu yenmesi biraz zaman alabilir bunun için sabırlı olun ve arabaya binmesi konusunda ısrarcı olmayın. Sadece köpeğinizin zamana ihtiyacı var.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında