Köpeklerde Beslenme Tablosu doğru besleme yapmanız için gerekli ihtiyacınız olan bilgileri içeren bir argumandır.Yanlış beslemenin bazı sağlık sonuçları olabilir.Köpeğinizi ne kadar besleyeceğinizi belirlemek için neler yapabileceğiniz bazı şeyler.

Doğru Köpek Besin Miktarı Neden Önemlidir?

Köpeğinizi yetrsiz beslerseniz bundan doğan kilo kaybı vitamin ve mineral eksikliklerinden dolayı sorun yaşayabilirler.Bununla birlikte, köpeğinizi çok fazla beslerseniz, sonunda obezite ve bunun neden olduğu sağlık sorunları ile karşılaşabilirler.Osteoartrit, çapraz bağ kopmaları ve intervertebral disk hastalığı gibi kas-iskelet sistemi sorunları örnek olarak sayılabilir.Beslenme yanlışlığından dolayı oluşabilecek bazı sorunlar aşağıda listelenmiştir.

1-Konjestif kalp yetmezliği

2-Zor nefes alma

3-Cushing hastalığı

4-Cilt rahatsızlıkları

5-Bazı kanser türleri

6-Daha kısa yaşam süresi

7-Düşük yaşam kalitesi

Köpeğinize doğru miktarda kaliteli köpek besin vermek, genel sağlığını dengede tutacaktır.

Köpeğiniz İçin Doğru Miktarda Köpek Besin Miktarını Nasıl Hesaplarsınız?

Köpeğinizin tam olarak ne kadar yemesi gerektiğini belirlerken birkaç faktörü hesaba katmanız gerekir.

1-Yiyecek türü

2-Veriğiniz Besin Miktarı

3-Vücut ağırlığı

4-Metabolizma hızı

5-Egzersiz miktarı

Köpeğinizi mama ile besliyorsanız her mama ambalajı üzerinde beslenme tablosu yer alacaktır;bu tabloya göre köpeğinizin durumunu karşılaştırarak doğru değere yakın bir besleme şekli bulabilirsiniz.Yalnız unutmamanız gereken bir şey gözlemlemek size en sağlıklı bilgiyi verecektir. Köpeğinizin kilosu ve enerjisi az ise bir miktar daha artırabilir yada tersiyse azaltabilirsiniz.Aşğıda bir kaç farklı mamanın ambalajlarından alınmış tablolar bulunmaktadır.Yalnız sizin köpeğinizn ırkı,büyüklüğü,yaşı bir çok şeyi değiştireceğinden kullandığınız mamanın tablosuna bakınız bu tablolar sadece örnek olarak verilmiştir.

Köpeklerde Beslenme Tablosu

Köpeklerde Beslenme Tablosu
Köpeklerde Beslenme Tablosu

Bu tablolar genellikle size kesin bir sayılar verir fakat köpeğinizin gerçek ihtiyaçlarının% 25 daha fazla veya daha az olabileceğini unutmayın.Hangi yöntemi seçerseniz seçin, sunduğunuz yiyecek miktarına ince ayar yapmak için bir ölçek veya vücut kondisyonu puanlama sistemi kullanmanız gerekecektir.Veteriner hekiminiz, köpeğinizin vücut kondisyon skorunu (BCS) deşifre etmenize ve uygun bir kalori miktarı belirlemenize yardımcı olabilir.

Genel olarak sağlıklı kiloda olan köpekler:Yukarıdan aşağıya baktığınızda bir “kum saati” şeklinde olmalıdır.Karın, göğüs ve kalçadan daha dar olmalıdır.Onlara yandan baktığınızda göğsünün yere göbeğinden daha yakın olması gerekir.

Köpeklerde Beslenme Tablosu

Köpeğinizin Kilo Değişikliğinin Bir Kaydını Tutun:Köpeğinizin kilosunu her 2-4 haftada bir kontrol edin ve sonuçlarınızın bir günlüğünü tutun. Köpeğiniz uygunsuz bir şekilde kilo alıyor veya kaybediyorsa, porsiyon boyutlarınızı uygun şekilde ayarlayın. Bu değişiklikleri yapmadan önce veterinerinizle danıştığınızdan emin olun, böylece altta yatan başka sağlık koşulların olmadığından emin olabilirsiniz

Yiyecekleri Değiştirirseniz Porsiyon Büyüklüğünü Yeniden Değerlendirin:Köpek maması formülünü her değiştirdiğinizde, tüm bu süreci tekrar yapmanız gerekecektir, çünkü mama içindeki kalori sayısı farklı olacaktır.

Her Zaman Veterinerinizle Konuşun:Köpeğinizin sağlığı veya diyetiyle ilgili herhangi bir sorunuz varsa, veterinerinizle konuşun. Köpeğinizin özelliklerine göre tam olarak ne kadar yiyecek vereceğinizi belirlemenize yardımcı olabilirler.

Beslerken hem sizin hem de köpeğinizin campylobacter veya salmonella gibi gıda kaynaklı bir bakteriyel enfeksiyon kapma riski yüksek olduğundan, kusursuz gıda hijyeni uygulayın.Diyetinizi sizin için bir veteriner beslenme uzmanına hazırlayın. Pek çok çiğ diyet, yaşam evresi veya tıbbi koşullar için uygun şekilde dengelenmez.Haşlanmış tavuk veya kuzu eti gibi az miktarda pişmiş et, köpeklerin yemesi için bir seçenektir, ancak ette bulunabilecek pişmiş kemiklerden veya soğan sosları gibi toksik maddelerden kaçının.

Teneke sardalya, konserve ton balığı ve kaynak suyunda konserve edilmiş somon, köpeğinize ara sıra bir ek olarak beslenebilir.Köpeğinizin yemeğini pişmiş balkabağı veya çiğ rendelenmiş havuçla doldurmaktan korkmayın. Dr. Leigh’e göre, birçok köpeğin beslenmesinde yeterince lif bulunmuyor ve pişmiş kabak veya rendelenmiş havuç ilavesi bağırsak sağlığını düzeltecektir.
Köpeğinize kemik veriyorsanız tüm kemiği yutmadığından emin olun, çünkü bu kabızlığa neden olabilir.Genellikle haftada bir ile iki kemik vermek, dişlerdeki plağın çıkarılmasına yardımcı olmak için yeterlidir. Unutmayın, kemiğin köpeğin ağzına tam olarak sığamayacağı kadar büyük olması ve çiğ olması gerektiğini unutmayın; pişmiş kemik parçalanabilir, bu da iç hasara neden olabilir veya bağırsağı tıkayabilir ve her ikisi de ölümcül olabilir.

Sonuç olarak her köpeğin kendine özgü bir bedensel yapısı vardır ve doğru beslenmeyi ancak siz sahibi olarak gözlemleyerek bulabilirsiniz.İşin temeli bundan ibarettir.

Yazar Hakkında