Köpeklerde Böbreküstü Bezi Kanseri diğer adıyla Feokromositoma, adrenal bezde oluşan bir tümördür ve bezlerin belirli hormonları çok fazla üretmesine neden olur. Bu, kalp atış hızı, kan basıncı ve solunum hızında artışa neden olacaktır..Bu semptomlar aralıklıdır (her zaman olmaz) çünkü bunlara neden olan hormonlar her zaman üretilmez veya düşük miktarlarda bu bez tarafından üretilir.

Feokromositomalar köpeklerde nadirdir. Genellikle yedi yaşından büyük köpeklerde görülürler ancak daha gençköpeklerde de nadirde olsa görülebilirler. Bu tümör, hormonları yayma işlevi gören bir endokrin bezini etkilediğinden, feokromositomlar genellikle yakındaki organlara yayılır ve vücudun diğer bölgelerine hızla metastaz yapabilirler.

Köpeklerde Böbreküstü Bezi Kanseri Belirtiler ve Çeşitleri

Öncelikle, köpeklerde böbreküstü bezleri, adrenal bezler olarak da bilinir ve vücutta önemli hormonlar üretirler. Bu bezlerde kanser gelişebilir ve böbreküstü bezi kanseri, köpeklerde nadir görülen bir durumdur. Böbreküstü bezi kanseri, köpeğinizde aşağıdaki belirtilere neden olabilir:

Köpeklerde Böbreküstü Bezi Kanseri
  1. İştah kaybı: Köpeğiniz normal yeme alışkanlığını kaybedebilir ve besinlere karşı ilgisini yitirebilir.
  2. Aşırı susama ve idrara çıkma: Böbreküstü bezleri hormon ürettikleri için, dengesiz hormon seviyeleri su tutulumuna ve idrar miktarında değişikliklere neden olabilir.
  3. Karın şişliği: Kanserli hücreler karında birikerek şişkinliğe neden olabilir.
  4. Anormal kilo kaybı: Köpeğiniz belirgin bir neden olmaksızın hızla kilo kaybedebilir.
  5. Yorgunluk ve halsizlik: Kanserli köpekler genellikle enerjisiz ve bitkin hissedebilirler.
  6. Saç dökülmesi ve deri problemleri: Böbreküstü bezleri cilt ve tüylerde değişikliklere neden olabilir.
  7. Davranış değişiklikleri: Köpeğiniz normal davranışlarından sapabilir, huzursuz veya endişeli görünebilir.

Köpeğinizin kalp atış hızı çok yüksekse veya kalbi anormal bir ritme çalışıyorsa, veterineriniz kalbin elektriksel kapasitesini kontrol etmek için bir elektrokardiyogram (EKG) isteyebilir. Veteriner hekiminiz ayrıca köpeğinizin karnı ve göğüs kafesinin (göğüs) röntgen ve / veya ultrason görüntülerini çekilmesini isteyecektir.İç organlarda anormallikler varsa, bunlar röntgen veya ultrason görüntüsündetespit edilebilir.

Diğer Testleri, bilgisayarlı tomografi (CT) taraması veya manyetik rezonans görüntüsü (MRI) içerebilir. Bu görüntüleme araçları, köpeğinizin iç organlarının daha ayrıntılı bir resmini verebilen daha yüksek duyarlılık testleridir. Kesin teşhisi doğrulamak için, veterinerinizin laboratuvar analizi için böbrek üstü bezi biyopsisini alması gerekecektir. Feokromasitomalı köpeklerde birden fazla tıbbi sorunun teşhis edilmesi yaygındır ve hangi durumun en kritik olduğuna göre tedavi başlatılacaktır.

Tedavi

Feokromasitoma uygulanan tedavi cerrahidir. Köpeğinizin yüksek tansiyonu veya çok yüksek bir kalp atış hızı varsa, bu durumr ilaçla normal değerlerilerek ameliyata uygun duruma sokulacaktır.Kan basıncı veya kalp atış hızı tehlikeli derecede yüksekse, köpeğinizin ameliyat yapılmadan önce yoğun bakımda belli bir süre kalması gerekecektir.Ameliyat yapılmadan önce bazı köpeklerin kan basıncını ve kalp atış hızını kontrol etmek için birkaç hafta ilaç kullanması gerekir.

Köpeklerde Böbreküstü Bezi Kanseri

Ameliyat sırasında etkilenen böbrek üstü bezi çıkarılacaktır. Böbreküstü bezi bazı çok büyük kan damarlarının yakınında olduğu için ameliyat oldukça zor ve dikkat istemektedir. Ameliyat sırasında diğer organların tümörden etkilendiği tespit edilirse, organa bağlı olarak kısmen veya tamamen çıkarılması gerekecektir. Ameliyattan sonra köpeğiniz stabil olana kadar hastane yoğun bakım ünitesinde tutulacaktır.
Ameliyat sırasında ve sonrasında sorunlar oldukça yaygındır.

Veteriner hekiminiz kanama, yüksek,düşük tansiyon, anormal kalp ritmi, nefes almada zorluk veya ameliyat sonrası enfeksiyonlar gibi olumsuzlukları izleyecektir.Bazı köpekler, özellikle başka tıbbi sorunları varsa, bu sorunlar nedeniyle iyileşmeyi başaramazlar.Köpekler başka tıbbi sorunları yoksa ameliyattan üç yıl veya daha uzun süre yaşayabilir.

Yazar Hakkında