Köpek Coronavirüs
 

Köpeklerde Coronavirüs Belirtileri

Köpek topluluğunda, “Coronavirüs” kelimesi yeni olmaktan uzaktır.  yıllardır köpeklerin Coronavirüs kapabildiğini biliyoruz. Aslında, Coronavirüs, bekçi köpekleri arasında meydana gelen bir salgının ardından Almanya’da ilk kez 1971’de keşfedildi ve aşılar çoğu veterinerlik muayenehanesinde yıllardır mevcuttu. Ancak bu coronavirüsler,  insanlarda COVID-19’a neden olan virüsle aynı değildir.

Köpeklerde Yaygın Coronavirüs Türleri

Köpek Enterik Coronavirüs (CECoV)

Köpek enterik coronavirüsü, çoğunlukla genç yavrularda görülen oldukça bulaşıcı bir bağırsak enfeksiyonudur.

Köpek Coronavirüs
Köpek Coronavirüs

Enfekte dışkı ile oral temas yoluyla yayılır ve yetişkin köpeklerde hafif atlatılır kendi kendini iyileştirebilir, ancak genç yavrularda daha şiddetli olabilen ishale neden olur. Aşı mevcuttur. Bu virüs diğer türlere bulaşmaz.

Köpeklerde Coronavirüs

Köpek Enterik Coronavirüs (CECoV) belirtileri:

  • depresyon / uyuşukluk
  • Kusma
  • İştah kaybı
  • İshal veya kanlı ishal

Köpek Solunum Coronavirüsü (CRCoV)

Köpek solunum coronavirüsü genetik olarak insanlarda görülen soğuk algınlığı ile çok yakındır. Köpekten köpeğe doğrudan temas yoluyla yayılır ve akut solunum semptomlarına neden olur ve köpeklerde bulaşıcı solunum hastalığı kompleksine (bazen CIRDC veya köpek kulübesi öksürüğü olarak adlandırılır) neden olur. Canine influenza virüsü, distemper virüsü ve Bordetella gibi diğer CIRDC nedenleri için aşılar olmasına rağmen, bu solunum virüsü için hiçbir aşı bulunmamaktadır. Köpek solunum coronavirüsü diğer türlere bulaşıcı değildir.

Köpeklerde Coronavirüs

İnsanlarda Yaygın Coronavirüs Türleri

SARS-CoV

SARS-CoV (şiddetli akut solunum sendromu coronavirüsü) ilk olarak 2002’de Çin’de görüldü. Bu virüsün misk kedilerine ve daha sonra insanlara bulaşmadan önce yarasalarda ortaya çıktığına inanılıyor. 2004 yılından bu yana dünya çapında hiçbir vaka bildirilmemiştir. Bu virüsün köpekler için bir tehdit oluşturduğu düşünülmemektedir.

Köpeklerde Coronavirüs

Orta Doğu Solunum Sendromu Coronavirüs MERS-CoV

MERS-CoV (Orta Doğu Solunum Sendromu Coronavirüs) ilk olarak 2012 yılında Suudi Arabistan’da görülmüştür. O zamandan beri tüm vakalar Arap Yarımadası’ndaki veya yakınındaki ülkelerle ilişkilendirilmiştir. Bu virüsün, tek hörgüçlü develere ve daha sonra insanlara bulaşmadan önce yarasalarda ortaya çıktığına inanılıyor. Bu virüsün köpekler için bir tehdit oluşturduğu düşünülmemektedir. Köpeklerde Coronavirüs MERS-CoV ten çok farklıdır

 

SARS-CoV-2 (COVID-19)

SARS-CoV-2, ilk olarak 2019’da Çin’in Wuhan kentinde tespit edilen, insanlarda solunum yolu hastalığı salgınının nedeni olarak tanımlanan viral bir enfeksiyondur. Neden olduğu hastalığa “Coronavirüs hastalığı 2019” veya “COVID-19” adı verilmiştir. Türkiye’de SARS-CoV-2 ile ilk enfeksiyon, Mart 2020 tarihinde görüldü ve 11 Mart 2020 tarihinde Bu virüs için Dünya Sağlık Örgütü kapsamlı çalışma başlattı. Köpekler için Tehlikeli olmadığı yapılan klinik çalışmalarda anlaşılmıştır.

Bir Köpek Coronavirüsü İnsanlara Geçebilir mi?

2018’de hastanede yatan az sayıdaki Malezya hastasında köpek coronavirüsü bulgusu hakkında Mayıs 2021 raporu var. Bu, COVID-19’a neden olanla aynı Coronavirüs değil. Rapor, bu hastalarda korelasyonu işaret ediyor, ancak kesinlik olmadığını gösteriyor ve şu anda virüs, herhangi bir önemli insan sağlığı için endişe oluşturmuyor gibi görünmüyor.

Bu bulgular, bir virüsün insanları enfekte etmek için geçmesi gereken değişiklikleri daha hassas bir şekilde tespit eden yeni bir testin sonucuydu. Bu yeni bilginin, yeni Coronavirüs enfeksiyonlarının gelecekte erken tespit edilmesinin yanı sıra tedavi ve önlemede yardımcı olabileceği umulmaktadır.

Köpeğinizin köpek coronavirüsü semptomları sergiliyor olabileceğinden endişeleniyorsanız, derhal veterinerinize başvurun.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında