Köpeklerde diş eti hastalığı
 

Köpeklerde diş eti hastalığı , diş etlerinin iltihaplanması ve periodontal hastalık adı verilen bir diş eti hastalığının erken evresidir. Köpeklerde çok yaygındır ve tedavi edilebilir bir durumdur. 

Tedavi edilmezse ileride periodontal hastalığa dönüşebilir ve bu da diş kaybına neden olur. Diş eti iltihabına, plak ve tartar birikmesi nedeniyle biriken bakteriler neden olur. Diş etlerinin iltihabı daha şiddetli ve ağrılı hale gelebilir ve diş etleri kanamaya bile başlayabilir.

Köpeklerde Diş Eti Hastalığı tıpkı insanlarda olduğu gibi evde düzenli diş fırçalama ve ara sıra profesyonel diş

Köpeklerde diş eti hastalığı
Köpeklerde diş eti hastalığı

temizliği yapılan köpeklerde önlenebilir. Bununla birlikte, birçok köpek sahibi, köpeklerinin diş sağlığı konusunda çok geç olana kadar pek ilgilenmezler. Bu ileride daha fazla uğraşmaya neden olur.

Köpeğinizde diş eti iltihabı belirtileri görürseniz, veterinerinize tedavi ve daha fazla diş eti hastalığını önlemek için köpeğinizin evde ağız sağlığına nasıl bakılacağını sorun. 
İşte köpeklerde diş eti iltihabının belirtileri, nedenleri ve tedavileri hakkında bilmeniz gerekenler aşağıda yazımızda. İyi okumalar.

Köpeklerde Dişeti İltihabı Belirtileri

Köpeklerde diş eti hastalığı semptomları ilk başta diş etlerinde hafif iltihaplanma ile başlayabilir, ancak diş eti hastalığı ilerledikçe semptomlar daha şiddetli ve fark edilir hale gelecektir.

Veterineriniz köpeğinizde diş eti iltihabı belirtilerini görürse, profesyonel diş temizliği önerebilir ve köpeğinizin ağız hijyenini evde nasıl koruyacağınız konusunda size tavsiyelerde bulunabilir.

Köpeklerde Diş Eti Hastalığı

 

Köpeklerde bazı yaygın diş eti iltihabı belirtileri şunlardır:

 • Diş etlerinde ince ve kırmızı çizgi
 • Şişmiş diş etleri
 • Ağız kokusu
 • Diş lekesi olarak görülebilen plak oluşumu
 • Dişlerde kireçlenmiş alanlar olarak görülebilen tartar oluşumu
 • Diş etleri özellikle fırçalarken kanama görülür
 • Diş etleri ile temas kurarken irin sızması
 • Ağız çevresinde ağrı belirtileri
 • Yemek yemede güçlük
 • Yemek yemeye isteksizlik
 • Salya akıntısı
 • Gevşek dişler
 • Diş etlerinin çekilmesi

Köpeklerde Dişeti İltihabının Nedenleri

Köpeklerde diş eti hastalığının ana nedenleri kötü beslenme ve ağız hijyeni eksikliğidir, oysa dişleri fazla olan bazı köpekler ‘süs köpekleri gibi’ ve kendilerini tımar eden köpekler diş eti hastalığı için daha büyük risk altındadır.

Bir köpeğin dişlerine ve diş etlerine uygun şekilde bakılmadığında, dişler ve diş etleri arasındaki çatlaklarda yiyecek parçacıkları ve bakteriler birikerek iltihaplanmaya ve tahrişe neden olur.

 Bakteriler arttıkça ve büyüdükçe dişlere yapışarak plak oluştururlar, bu da kireçlenir ve tartar oluşumuna neden olur. Bu ne kadar çok olursa, diş etleri dişlerden o kadar fazla itilir ve daha fazla yiyecek ve bakterinin yakalandığı cepleri açığa çıkarır. Düzgün temizlik yapılmazsa, bu periodontal hastalığa ve diş kaybına yol açacaktır.

Köpeklerde Diş Eti Hastalığı

 

Köpeklerde Dişeti İltihabı Tedavileri

Köpeklerde Diş Eti Hastalığı tedavisi, tartar birikintilerinin giderildiği ve dişlerin parlatıldığı profesyonel bir diş temizliği ile başlar.

 Bu, gelecekte bakterilerin dişlere yapışmasını önlemeye yardımcı olacaktır. Profesyonel diş temizliği yaptıran köpekler işlem için genellikle anestezi altına alınır.

 Şiddetli diş eti iltihabı vakalarında diş eti dokusunun bir kısmı çıkarılabilir. Bakteriyel bir enfeksiyon varsa, veterineriniz antibiyotik tedavisi uygulaya bilir. Veterineriniz veya diş hekiminiz muhtemelen daha fazla diş eti hastalığını önlemek için evde tedavi konusunda size tavsiyede bulunacaktır.

 Bu, düzenli diş fırçalamayı ve durulamayı içerecektir. Veterineriniz, köpeğinizin özel durumuna bağlı olarak özel diş macunu, jeller veya formüller yazabilir. Çiğneme ikramları ve oyuncaklar da dişlerdeki plağın temizlenmesine yardımcı olur.

Tedavi edilmezse diş eti hastalığı diş çürümesine ve diş kaybına neden olur. Yontulmuş veya kırılmış diş gibi diğer problemler enfeksiyona neden olabilir ve bu da dişin çekilmesini gerektirebilir. Daha da kötüsü, tedavi edilmeyen problemler genel sağlık üzerinde domino etkisi yaratarak kalp, akciğer ve böbrek hastalığına yol açabilir.

Köpeklerde Diş Eti Hastalığı

Pek çok evcil hayvan ebeveyni için bir öncelik olmasa da, diş bakımı köpeğiniz için ciddi bir iştir, özellikle köpekler dünya ile etkileşime girmek için sıklıkla ağızlarını kullandıklarından.

Neyse ki, diş bakımı, köpek severlerin çok fazla çaba harcamadan önemli bir olumlu etkiye sahip olabileceği bir alandır. Gerçeği söylemek gerekirse, bu tıpkı kendi dişlerinize bakmak gibidir: Şimdi atılan basit adımlar, birçok sorunu ve masrafları önleyebilir.

Diş eti hastalığını önlemek için kendi dişleriniz için yaptığınız gibi köpeğinizin dişlerine de dikkat etmelisiniz. Köpeğinizin dişlerine ve diş etlerine nasıl bakıyorsunuz? Fırçalamaya ayak uyduruyor musunuz? Bize görüşlerinizi yazabilirsiniz.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında