Köpeklerde Hiperventilasyon
 

Köpeklerde Hiperventilasyon Hastalığı


Hiperventilasyon, hızlı nefes almak anlamına gelir. Bir köpek düzenli bir şekilde nefes aldığında, aldığı oksijen akciğerlerinden tüm vücudunda dolaşım yapar. 

Oksijenli kırmızı kan hücreleri vücutta dolaşır ve tüm hücrelerin nefesten yeterli oksijene sahip olmasını sağlar.  

Bir köpek hiperventilasyon yaparken, alınan kısa, hızlı nefesler akciğerleri yeterince hava ile doldurmaz. Bu, vücutta dolaşmaya yetecek kadar oksijen olmadığı ve bir köpeğin nefes almak için mücadele edeceği anlamına gelir.

Köpeklerde Hiperventilasyon Belirtileri

 

Hiperventilasyonun nedenine bağlı olarak, belirtileri köpekten köpeğe değişebilir.

Köpeklerde Hiperventilasyon
Köpeklerde HiperventilasyonKöpeklerde Hiperventilasyon Belirtileri.

Hızlı nefes alma.
Nefes nefese veya sürekli açıkağız nefesi.
Kısa nefesler.
Mavi veya soluk pembe mukoza zarları.
Normal, derin bir nefes alamama.
Zayıflık.
Çöküş.
Ağız açık nefes alırken salya akması.


Hiperventilasyon tipik olarak, durmayan veya olmasının normal bir nedeni olan açıkağızdan nefes alma veya nefes nefese kalma ile bilinir. Bu hızlı nefes alma düzeni genellikle bir köpek sahibi tarafından duyulabilir ve köpek ağzı çok uzun süre açık kaldığı ve köpek yutmadığı için salya akabilir.

Bir köpek hiperventilasyon sırasında normal, derin bir nefes alamayabilir ve bu nedenle vücutta dolaşan oksijen eksikliğinden dolayı zayıflayabilir hatta çökebilir.

Köpeklerde Hiperventilasyon

Kısa hiperventilasyon dalgaları, tipik olarak mukoza zarı renginde bir değişikliğe neden olmaz, ancak hiperventilasyon devam ederse, diş etleri soluk pembe veya mavi bir renge dönüşebilir. Bu vücutta oksijen eksikliğini gösterir ve çok ciddi bir sorundur.

Bir köpek sahibi, mukoza zarı renginde bir değişiklik fark ederse, derhal köpeğini veterinere götürmesi gerekir.

 

Köpeklerde Hiperventilasyonun Nedenleri

Bir köpeğin hiperventilasyon yapmasının bir çok nedeni olabilir.
Bu daha önce yaşadığı hastalıklardan ötürü kullandığı ilaçların yan etkisi olaraktan da görülebilir.

Köpeklerde Hiperventilasyon

Ters hapşırma – Bu aslında endişe edilecek bir durum değildir. Ara sıra ters hapşırma geçici hiperventilasyona neden olabilir. Bu, bir köpeğin arka arkaya hızla havayı emmesi ve bir homurtunun duyulmasıdır.

Sıcak çarpması –  Hiperventilasyona neden olan ciddi bir sorun sıcak çarpmasıdır. Bir köpeğin vücut ısısı çok yükselirse, nefes nefese kalması ile vücudunu soğutmak için hiperventile olur. Tedavi edilmezse çökme ve hatta ölüm meydana gelebilir.

Stres veya kaygı – Tıpkı ağrıda olduğu gibi, bir köpek stresli veya endişeli ise kalp atış hızı artabilir. Kalp atış hızı arttığında, vücudun vücuda daha fazla oksijenli kan pompalaması ve dolayısıyla vücudun daha fazla oksijen talep etmesi anlamına gelir. Bu artan oksijen ihtiyacı nedeniyle hiperventilasyon meydana gelebilir.

Kalp yetmezliği – Bir kalp düzgün çalışmıyorsa, oksijenli kan vücutta dolaştırılmaz. Vücut oksijen eksikliğini telafi etmeye çalışırken hiperventilasyon meydana gelebilir.

Metabolik asidoz – Asit seviyelerindeki artışa bağlı olarak vücuttaki uygunsuz bir pH dengesi hiperventilasyona neden olabilir, ancak bu genellikle böbrek yetmezliği veya diyabetik ketoasidoz gibi daha büyük bir sorunun belirtisidir.

Anemi – Yeterli kan hücresi yoksa veya sağlıksız kan hücreleri vücutta yeterli oksijen taşımıyorsa, anemi meydana gelir. Vücudun kendisine daha fazla oksijen sağlamaya çalışması, hiperventilasyonla sonuçlanabilir.

 


Solunum hastalıkları – Sayısız solunum yolu hastalığı, vücudun daha fazla oksijen sağlama girişiminde hiperventile olmasına neden olabilir.

Anafilaksi – Bir böcek sokmasına, aşılamaya, ilaca veya başka bir şeye karşı alerjik bir reaksiyon, anafilaksi adı verilen bir solunum problemine neden olursa, hiperventilasyon görülebilir. Bir köpek, doku şişmesi nedeniyle nefes almakta zorlandığını fark ederse panik başlayabilir ve bu sorunu daha da şiddetlendirebilir.

Heyecan – Tıpkı stres, endişe ve ağrı gibi, bir köpeğin kalp atışları heyecan nedeniyle artabilir. Bir köpek uygun nefes almayacak kadar heyecanlıysa hiperventilasyon meydana gelebilir.

Çöken trakea – Trakea, havanın burundan akciğerlere ulaşmak için aktığı vücut kısmıdır. Bazı köpeklerde çöken bir trakea vardır, bu da trakea içindeki kıkırdağın onu tüp şeklinde tutan kıkırdağın çökmeye başladığı anlamına gelir. Bu, hava yolunu daraltır ve bir köpek nefes almaya çalışırken hiperventilasyona yol açabilir.

Köpeklerde Hiperventilasyon Tedavisi

 

Köpeklerde Hiperventilasyon

Hiperventilasyonun temel nedenine bağlı olarak, kesin tedavi planı köpekten köpeğe değişebilir.  Vücut ısısını düşürmek veya yatıştırıcılar, bronkodiyalatörler, steroidler, antihistaminikler ve diğer ilaçlarla hiperventilasyon yapan bir hastayı stabilize etmek için ilk tedavi olabilir.

 Bazen ek oksijene bile ihtiyaç duyulur. Köpek stabil hale geldikten sonra başka tedaviler başlayabilir. Hiperventilasyonun altta yatan nedenini düzeltmek için bazen ameliyata bile gerekebilir, özellikle de tıkalı bir hava yolunu içeriyorsa, ancak artan solunum hızının nedenini yönetmek için genellikle ilaçlar kullanılır.

Köpeklerde Hiperventilasyonun Önlenmesi

Bazı hiperventilasyon vakaları kolayca önlenebilirken bazıları önlenemez. Bir köpeği aşırı sıcaktan uzak tutarak, ağrı, stres ve anksiyete seviyelerini gözlemleyerek ve bir veteriner tarafından düzenli fiziksel muayeneler yaptırarak sıcak çarpması geliştirmediğinden emin olmak, bir köpeğin hiperventilasyon olasılığını önlemeye yardımcı olabilir.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında