Köpeklerde Kalça Displazisi

Kalça Displazisi En Çok Hangi Irklarda Görülür


İnsanlarda olduğu gibi bazı köpek ırklarında daha çok sık görülen kalça ve eklem bölgelerinde oluşan hastalıklar köpeğinizin yaşamını olumsuz etkiler. Köpeklerde Kalça Displazisi
Köpekler yaşlandıkça eklem bölgelerindeki kıkırdak kaybolur iltihaplanmaya ve ağrıya neden olur.
Bazı büyük köpek ırkları bu hastalığa daha çok yakalanırlar.
Bu köpek ırklarının başında şunlar yer almaktadır;
Büyük dane

Alman Kurdu

Labrador

Golden Retriever

Rottweiler

Doberman pinscher

Mastiff

Bazı araştırmalar, belirli bileşenlerin köpeklerde eklem ağrısına fayda sağladığını gözlemlemiştir.
Bazı köpek yavrularının özel beslenme gereksinimleri vardır ve büyük ırk köpek yavruları için özel olarak formüle edilmiş mamalara ihtiyaç duyarlar. Bu gıdalar, dirsek displazisi ve diğer eklem rahatsızlıkları ile birlikte kalça displazisi gibi iskelet bozukluklarına yol açabilecek aşırı büyümeyi önlemeye yardımcı olur.

Köpeklerde Kalça Displazisi
Köpeklerde Kalça DisplazisiBu ırkların büyümesini yavaşlatmak, eklemlerini çok fazla zorlamadan geliştirmelerini sağlar ve böylece sorunların önlenmesine yardımcı olur.


Yanlış beslenme, bir köpeğin kalça displazisi geliştirme olasılığını da etkileyebilir ve çok fazla veya çok az egzersiz yapabilir. Obezite, köpeğinizin eklemlerine, kalça displazisi gibi önceden var olan bir durumu şiddetlendirebilecek ve hatta kalça displazisine neden olabilecek çok fazla stres koyar. Veterinerinizle köpeğiniz için en iyi diyet ve köpeğinizin fiziksel durumunu iyi durumda tutmak için her gün ihtiyaç duyduğu uygun miktarda egzersiz hakkında bilgi alın.

Köpeklerde Kalça Displazisi Belirtileri

Bazı köpekler dört aylıkken kalça displazisi belirtileri göstermeye başlar. Diğerleri, yaşlandıkça osteoartrit ile birlikte geliştirir. Her iki durumda da, sahiplerin aşina olması gereken birkaç semptom vardır. Bu semptomlar, hastalığın ciddiyetine, iltihaplanma düzeyine, eklemdeki gevşekliğin derecesine ve köpeğin ne kadar süredir kalça displazisinden muzdarip olduğuna bağlı olarak değişebilir.

 • Azalan aktivite
 • Azaltılmış hareket aralığı
 • Yükselmede, atlamada, koşmada veya merdiven çıkmada zorluk veya isteksizlik
 • Arka tarafta topallık
 • Sallanma
 • Hareket sırasında eklemde ızgara
 • Uyluk kas kütlesi kaybı
 • Ağrı
 • Sertlik veya topallama

Köpeklerde Kalça Displazisi Teşhisi

 

Köpeğinizin düzenli muayenesinde, veterineriniz fiziksel bir muayene yapacaktır. Bazen bu muayene,

Köpeklerde Kalça Displazisi
Köpeklerde Kalça Displazisi

veterinerinizin kalça displazisinden şüphelenmesi için yeterlidir. Diğer durumlarda, köpekler rahatsızlık duyduğunda bunu veteriner hekimlere bildirmek, sahiplerine kalmıştır.

Veterinerinizin yapabileceği ilk şeylerden biri, eklemin gevşekliğini test etmek ve herhangi bir gıcırdama, ağrı veya hareket açıklığının azalmasını kontrol etmek için köpeğinizin arka ayaklarını manipüle etmektir.


Köpeğinizin fizik muayenesi kan çalışmasını içerebilir, çünkü tam kan sayımında eklem hastalığına bağlı iltihaplanma gösterilebilir. Veterinerinizin ayrıca köpeğinizin sağlığı ve semptomları, bu semptomlara katkıda bulunabilecek olası olaylar veya yaralanmalar ve köpeğinizin ebeveyni hakkında sahip olduğunuz herhangi bir bilgi hakkında bir geçmişe ihtiyacı duyabilir.

Kesin tanı genellikle bir radyografi veya röntgen ile gelir. Veteriner hekiminiz, köpeğiniz için en iyi tedavi yöntemini belirlemeye yardımcı olacak kalça displazisinin derecesini ve ciddiyetini belirlemek için köpeğinizin kalçalarının röntgenini çekecektir.

Köpeklerde Kalça Displazisi Tedavisi

Yaşam tarzı değişikliklerinden ameliyata kadar köpeklerde kalça displazisi için epeyce tedavi seçeneği vardır. Köpeğinizin kalça displazisi şiddetli değilse veya köpeğiniz tıbbi veya finansal nedenlerle ameliyat için aday değilse, veteriner hekiminiz cerrahi olmayan bir yaklaşım önerebilir. Köpeğinizin durumuna bağlı olarak veteriner aşağıdakileri önerebilir:

 • Kalçalardaki stresi azaltmak için ağırlık azaltma
 • Özellikle sert yüzeylerde egzersiz kısıtlaması
 • Fizik Tedavi
 • Ortak takviyeler
 • Anti-inflamatuar ilaçlar (steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar, kortikosteroidler)
 • Ortak sıvı değiştiriciler

Köpeğiniz ameliyat için iyi bir adaysa, daha fazla seçenek vardır. Birkaç farklı cerrahi strateji olsa da, veteriner hekimlerin köpeklerde kalça displazisini tedavi etmek için kullandıkları en yaygın ameliyatlar şunlardır:

 • Çift veya üçlü pelvik osteotomi (DPO/TPO)
 • Femur başı ostektomisi (FHO)
 • Toplam kalça protezi (THR)

Köpeklerde Kalça Displazisinin Önlenmesi

Tüm kalça displazisi vakaları önlenemez. Ancak, köpeğinizin bu hastalığa yakalanma riskini azaltmak için atabileceğiniz bazı adımlar vardır. Köpeğinizin iskelet sistemini sağlıklı tutmak, köpeğiniz gençken başlamalıdır. Yavru köpeğinizi uygun bir diyetle beslemek, ona sağlıklı kemik ve eklem gelişimi için bir başlangıç ​​yapacak ve hastalığa yol açan aşırı büyümeyi önlemeye yardımcı olacaktır.

Köpeğiniz büyüdükçe, uygun egzersiz seviyeleri ve sağlıklı bir diyet sağlamak, kalça displazisine katkıda bulunan önemli bir faktör olan obeziteyi önleyecektir.

 Ayrıca, obezite köpeklerde başka birçok sağlık sorununa da neden olur, bu nedenle sofra artıklarından ve yağlı yiyeceklerden uzak durun. Yeni bir köpeğin müstakbel sahibi olarak, araştırmanızı istediğiniz cins üzerinde yapın. Kalça displazisi için radyografiler ve daha fazlası gibi uygun sağlık taramalarını yapan sorumlu bir veteriner bulun.

Shopping Cart