Kopek Kanser

Köpeklerde Kanser hastalığı,oluşumu tedavileri ve belirtileri hakkında ihtiyacınız olan tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Köpeklerde Kanser Belirtileri,Nedenleri ve Tedavisi

Özellikle 10 yaşın üzerindeki tüm köpekler kansere yakalanırlarsa genellikle sonuç malesef ölüm olmaktadır fakat ilk safhalarında tanı konduğunda hastaların yarısı tedavi edilerek kurtarılmakta’dır.

Köpeklerde Bulunan Yaygın Kanser Türleri

1-Lenf düğümlerinin tümörü olan malign lenfoma:Lenfoma, köpeklerde görülen en yaygın kanserlerden biridir ve tüm köpek kanserlerinin% 20’sini oluşturur. Köpekler, her yaşta ve tüm cinslerinde lenfoma kanserine yakalanma olasılığı insanlardan iki ile beş kat daha fazladır. Lenfoma en sık çene altında ve arkasında şişmiş lenf düğümleri şeklinde görülür.

Bazen lenfoma, göğüs veya karın bölgesindeki lenf düğümleri etkileyerek nefes almayı zorlaştırabilir,kusmaya veishale neden olabilir. Lenfoma, türüne bağlı olarak genellikle tedavi edilebilir olarak kabul edilir ve çok ilaçlı uygulanan kemoterapi olumlu sonuçlar verir. Kemoterapiye iyi yanıt veren köpekler genellikle sonraki 12 ila 18 aylık dönemlerde iyi bir yaşam kalitesine sahiptir.En çok etkilenen cins: golden retriever dır

Köpeklerde Kanser

2- Bir cilt kanseri türü olan mast hücre tümörleri:Mast hücresi tümörleri tipik olarak ciltte oluşur, nispeten iyi huyludan aşırı agresifliğe kadar değişebilir ve sıklıkla vücudun diğer bölgelerine yayılır. Mast hücreleri, alerjilerle ilişkili bağışıklık hücreleridir Mast hücre tümörüne yakalanmış bir evcil köpek genellikle kusma, ishal ve iştahsızlık belirtileri gösterecektir.Tüm mast hücre tümörünü tedavi etmek için ameliyat gerekir.Çoğu zaman, kemoterapi ve radyasyon tedavisi de şiddetli tümörlerin oluştuğu durumlarda kullanılabilir.

En çok etkilenen ırklar: boksörler ve bulldoglar

3-Meme bezi tümörleri veya meme kanseri:Meme bezi karsinomları,dişi köpeklerde en sık görülen tümörlerdir, ancak genellikle meme başı çevresinde küçük nodüller olarak göründükleri için gözden kaçarlar. Ne yazık ki, nodül hızla büyüyerek açık bir yara haline gelir ve büyük, ağrılı bir tümöre dönüşür.
Bu tümörlerin yaklaşık% 50’si kötü huyludur, ancak kanser metastaz yapmamışsa cerrahi olarak çıkartılarak tedavi edilebilirler. Kötü huylu kitlelerin yüzde ellisi ölümcül olmaktadır. İlk kızışmadan önce bir köpeği kısırlaştırmak, meme kanseri riskini önemli ölçüde azaltır.

4-Kemik Kanseri:Osteosarkom, köpeklerde en sık görülen kemik kanseridir ve en sık büyük ve dev ırklarda görülür. Osteosarkom, uzuvlardaki uzun kemiklere rutin olarak görülmektedir;daha azda olsa vucuttaki başka kemikleri görülebilir. Hızla ilerleyerek akciğerlere, lenf düğümlerine ve diğer kemiklere yayılır.

Köpeklerde Kanser

Başlangıç ​​aşamasında yayıldığı uzuvda şişlik, topallık veya ağrı ile kendini gösterir. Bu hastalık çok agresif olduğundan ve çok hızlı yayıldığından, önerilen tedavi yöntemi genellikle etkilenen uzvun kesilmesi ve ardından metastazları tedavi etmek için kemoterapidir.Ne yazık ki, bu hastalığa yakalanan köpeklerin% 10’undan azı üç yıldan daha uzun yaşamaktadır.En çok görülenırklar Great Danes, Irish wolfhounds, mastiffs lerdir.

5-Ağız Kanseri:Melanom, köpeklerde görülen en yaygın ağız kanserlerinden biridir ve en fazla dil ve diş eti rengi koyu ırklarda görülür. Bu tümörler koyu renk pigmentli hücrelerden oluşur ve vücudun herhangi bir yerine ağızdan yayılabilir. Ağız boşluğunda gelişen kötü huylu bir melanom, genellikle ilk fark edildiği anda tüm vücuda yayılmıştır ve maalesef tedavi edilemez.

Bu kanser türünde cerrahi müdehale oldukça zordur.Radyasyon ve kemoterapi tedavisi metastaz yapmış hücrelere karşı etkisizdir.Yapılabilecek tek şey köpeğinizin bağışıklık sistemini güçlendiren tedaviler uygulayarak süreyi uzatmaktır.En sık etkilenen ırklar Doberman pinschers, standart ve minyatür schnauzer’lar, chow chow’lar ve İskoç teriyerleri.

Prostat kanserine yakalanabilen insan olmayan tek tür köpeklerdir. Ulusal Kanser Enstitüsüne göre, köpekler her yıl yaklaşık 6 milyon yeni kanser teşhisi konulmaktadır

Belirtileri

Köpeklerde görülen kanserin belirtileri, insanlardakine çok benzer.Vucudun bir bölgesinde yumru, iyileşmeyen bir yara, herhangi bir şişlik, genişlemiş lenf düğümleri, kemikten kaynaklanan topallık veya şişlik, anormal kanama. Bunların hepsi klasik işaretlerdir.. Ancak bazen hastalığın erken dönemlerinde çok az belirti vardır veya hiç yoktur,Dolayısıyla köpeğiniz kendini iyi hissetmediğinde veya görünüşünde,yürüyüşünde yada davranışlarında normalin dışında bir şey olduğunda mutlaka veterinere getirerek bir kontrol yapmalısınız.

Nedenleri

Aynı insanlarda olduğu gibi hayvanlarda’da ebeveylerin’den kendine geçen genetik kodlarda kanser var ise hastalığa yakalanma riskini artıracaktır.Ayrıca bazı köpek ırkları doğalarında olan genlerden dolayı diğerlerine göre kansere yakalanma riski fazladır.Örnek olarak Golden Retriever,Bernese Dağ köpeği ve Boxer gösterilebilir.Bir çok farklı ırk köpeğin melezlenmesin’den oluşan köpek cinsleri çok daha büyük bir gen havuzundan geldiklerinden, genetik tabanlı kansere yakalanma olasılıkları daha düşük olacaktır.

Arıca bakım ve mama seçimi konusunda yapılan yanlışlar yaşadığı çevresel koşullar örnek olarak şehirde yaşayan köpekler tarımsal alanda yaşayanlardan daha çok kansere yakalanır nedeni çevresel kirlilik farklarıdır.4 köpekten 1’inin kansere yakalanma ihtimali olduğu bilimsel verilerle desteklenmiştir; 10 yaşın üzerindeki köpeklerin neredeyse% 50’sinin kansere yakalanacağı tahmin edilmektedir.Neyse ki, kansere yakalanan köpeklerin yarısı erken tanıda tedavi edilebilmektedir.

Köpeğinizi Kanserden Korumak


1-Köpeğiniz dişi ise ilk adeti görmeden önce kısırlaştırma yaparsanız hormonsal etki nedeni ile meme kanseri riskini 8 kat azaltabilirsiniz.

2-Köpeklerinizin düzenli ağız bakımını yapmanız özellikle ağız bakımı riskini azaltacaktır.

3-Köpek sahiplenmeden önce mutlaka soyunda bu tip bir sorun olup olmadığını öğrenebiliyorsanız öğrenin.Kalıtsal riskleri önlemiş olursunuz.

Kanseri önlemek oldukça zordur fakat erken teşhiş ve erken başlanan tedavi kanser etkilerini oldukça azaltacaktır.Köpeğinizin kanser olması öleceği anlamına gelmez;pek çok meme kanseri, çok sayıda mast hücre tümörü, bir çok deri tümörü, yumuşak doku sarkomlarının çoğu cerrahi müdehale ile tedavi edilebilir. Lenf kanserlerinde bile ,köpeğinizin ömrünü uzatabilecek ve hatta onu iyileştirebilecek bir çok tedavi bulunmaktadır.

Tedavi

Tedavi seçeneklerinde öncelikle kullanılan yöntem ameliyattır ayrıca Radyasyon tedavisi uygulayan bir çok hayvan hastanesi dünyada pek çok ülkede bulunmaktadır.Şimdi bazı tedavi merkezlerinde immünoterapi tümör aşıları bağışıklık sisteminin kanseri yok etmesini sağlamak amacıyla kullanılmaktadır.FDA, köpeklerde kanseri tedavi etmek için ilk ilacı Haziran 2009’da onayladı.Kısaca gün geçtikçe alternatif çözümler bulunmaya devam etmektedir.

En sık görülen ağız tümörü olan oral melanomlara karşı yeni bir aşı geliştirilmiştir. Radyasyon tedavisi ve teknolojisi, kullandığımız makinelerin gelişmesi ile artık daha önce cerrahi olarak tedavi edilen beyin tümörlerini ve burun tümörlerini tedavi edilebilmektedir.

Veteriner onkolojisi, son yirmi yılda şaşırtıcı bir şekilde ilerledi. Yirmi yıl önce çoğu insan köpeklerin kanser olduğunu bile bilmiyordu. Günümüzde köpekleri kanser tedavisi gören insanları bulmak çok yaygın ve sıradan bir hal almıştır. Artık köpek kanserini tedavi eden çok daha fazla merkez ve sadece bu kanoda uzmanlaşmış veterinerler vardır.

Yazar Hakkında