Köpeklerde Kene Nasıl Engellenir

Köpeklerde Kene Nasıl engellenir tüm köpek sahiplerinin sorunla karşılaştıklarında cevabını atadıkları bir sordur.Özelikle havaların ısınması ile birlikte malesef tüm hayvan sahipleri dönem dönem kene sorunu ile karşı karşıya kalırlar. Temel bulaşma evcil ve yabani hayvanların taşıdığı kenelerin yumurtlaması ve bunların doğada çoğalıp oradan geçen diğer hayvana yapışması ile olmaktadır.

Keneler çimlerde ve otlarda pusu mantığı ile bekler oradan geçen bir canlı olduğunda ayaklarına atlayarak istedikleri bölgeye tırmanarak ulaşırlar. Beslenirken deriye tükürük enjekte ederler. Bu tükürük proteinleri genellikle alerjiktir ve hayvanlarda alerji ile oluşan pek çok rahatsızlığa neden olurlar. Kenelerden köpeklere bulaşan 15 yakın hastalık vardır. Örnek olarak Lyme hastalığı, Rocky Mountain benekli ateşi, tularemi, ehrlichiosis verilebilir. Keneler kendi içlerinde türlere ayrılır ve yaşadıkları biyolojik çevreye göre az yada çok tehlikeli olabilirler.

Köpeklerde Kene

Keneler kışın olmaz gibi bir kanı vardır fakat çok soğuklar hariç görülme ihtimali vardır.Senede belki 45-50 gün arası yok olurlar.Bir keneyi ne kadar çabuk çıkarırsanız, köpeğinizin kene ısırıklarına bağlı ikincil bir hastalığa yakalanma olasılığı o kadar düşüktür.

Köpeklerde Kene’den Korunma Yolları

1Köpeklerinizi yoğun ve uzun ot örtüsü olan alanlardan uzak tutunuz çok fazla çalılıklara sokmayınız şayet bunu yapacaksanız önceden bir kene kovucu kullanarak önleminizi alınız.

2-Tropikal yada kimyasal ilaçlarla köpeğinizi koruyun bunlar tek seferlik sırta uygulanan sıvılar(30-60 gün arası korur) yada kene tasmaları(en fazla 4 ayda bir değiştirilmelidir.) kullanaılabilir.Ayrıca yapışan keneleri uzaklaştırmak için kullanılan şampuanlarla yıkayabilirsiniz bunların bazılarının kalıcı etkileride vardır.

3-Birden fazla köpeğiniz var ise ve kene bulaşması olmuşsa hepsine birden kene kovucu yada önleyici ilaçlar kullanın;bir tanesine kullanmaz iseniz ve üzerinde kalırsa diğerlerine iler ki aşamada bulaştıracaktır.

Köpeklerde Kene

4-Keneleri öldürmek için nematod adı verilen minik mikroskobik canlıları bahçenize bırakabilirsiniz.Bunlar parazitlerdir, ancak yalnızca konakçı olarak seçtikleri küçük böceklere ve örümceklere zarar verirler. Kenelerin içine onları öldüren bir toksin salgılarlar ve toprakta 6 ay ile bir yıl arasında yaşayabilirler, bu nedenle bu yönetem maksimum yılda 3 kez uygulanmalıdır.

5-Son yıllarda ağızdan alınan dış parazit ilaçları kullanılmaktadır ve oldukça etkilidirler.İlaç, köpeğin kan dolaşımında kalır, bu nedenle mevcut parazitleri uzaklaştırır ve yenilerinin gelmesini engeller. Bu ilaçlar tipik olarak çok etkilidir, ancak bazılarının birkaç farklı cins için yan etkileri vardır, bu nedenle köpeğinize herhangi bir ilaç vermeden önce veterinerinize danışın.

6-Köpeğinizi sarımsakla beslerseniz,kokusu deriden geçer ve hem keneleri hem de pireleri uzaklaştırır.Sarımsağın sülfoksitler ve disülfitler içerdiği ve bunların kırmızı kan hücrelerine zarar verebileceğini ve köpeklerde anemiye neden olabileceğini gibi bir çok söz duymuş olabilirsiniz bu durum çok aşırı kullanımda geçerlidir ve normal kullanımda herhangi bir riski yoktur.

Kullanımı:Sarımsakları soyup doğrayın ve köpeğinizin mamasına eklemeden önce 15 dakika bekletin. Bu, sarımsaktaki aktif bileşen olan allisini açığa çıkaracaktır.

Aşağıdaki ölçüleri köpeğinizin ağırlığına göre sarımsak verin.

2.5 Kg Ağırlığa Kadar ⅙ çay kaşığı
5 Kg Ağırlığa Kadar ⅓ çay kaşığı
7.5 Kg Ağırlığa Kadar ½ çay kaşığı
10 Ağırlığa Kadar ⅔ çay kaşığı
15 Kg ve Üzeri 1 çay kaşığı

Dikkat: Hamile köpeklere, 6 aylıktan küçük yavrulara veya Akitas ve Shiba-Inus’a ırklarına sarımsak vermeniz tavsiye edilmez.

7-Evde Kene Kovucu hazırlamak için bu tarifi uygulayınız.2 yemek kaşığı badem yağını Gül Sardunya Yağı veya Palo Santo ile karıştırın. Sonra dışarı çıkmadan önce köpeğinizin boyun bölgesine birkaç damla damlatın.

8-Kene Kovucu Şampuan Yapmak için tarif :En sevdiğiniz organik lavanta şampuanı ile birkaç damla Palo Santo karıştırın.Durulamadan önce köpükleri köpeğinizin üzerinde 20 dakika bekletin. Bu, herhangi bir keneyi öldürecek ve yenilerini uzaklaştıracaktır.

9-Bir limonu dörde bölün ve bir kavanozun içine koyun.Kaynar suyla örtün ve bir gece bekletin.Çözeltiyi bir sprey şişesine koyun ve köpeğin her yerine püskürtün özellikle kulakların arkası,başın etrafı,kuyruğun dibi,koltuk altlarına daha yoğun sıkın.

Tamamen doğal kene önleme ürünleri, kombinasyon halinde kullanıldığında en etkilidir ve kimyasal ürünlerin neden olabileceği komplikasyonları önler köpeğinize ve çevreye zarar vermeyeceği için öncelikle doğal formüle sahip ürünleri seçmeniz çok daha doğru olacaktır.

Kene Isırmasının Yarattığı Etkiler

1-Ayakların birinde topallık
2-Isırık bölgesinde iltihaplanma ve kızarıklık
3-Vucutta ağrı ve belli bölgelerde sertlik oluşumu
4-İştah kaybı
5-Hareket etme, yemek yeme gibi eylemlerde isteksizlik
6-Kusma
7-Zayıflama

Yazar Hakkında