Köpeklerde kuyruk kesme

Köpeklerde kulak ve kuyruk kesme kanunlarımızda estetik amaçlarla yasaklanmıştır;sadece kaza yaralanma vs. durumlarında gereklilik görüldüğünde veterinerler tarafından yapılabilmektedir.

Köpeklerde Kulak ve Kuyruk Kesmenin Zararları

1-Köpeğin kulağı yada kuyruğu kesildikten sonra ciddi bir yaralanma olacağı için köpeğiniz enfeksiyon kapma Köpeklerde Kulak ve Kuyruk Kesme riski oldukça yüksek olacaktır.

2-Köpek operasyondan sonra günlerce ciddi acılar çekecektir.

3-Kulaklarını kesilen köpeklerin sesleri algılamada sorun yaşadığı da görülebilen etkilerden biridir ve bu da bir köpekte en önemli duyularından biri olan işitme duyusunu yeterince kullanamamasına neden olur.

4-Kulağın köpeklerde diğer bir görevi de dışarıdan içeri girebilecek yabancı maddeleri engellemektir.Köpeklerin kulakları çok hassastır ve köpeğinizi yıkarken sudan bile kulağını korumanız gerekmektedir.Unutmayınız.

5-Kuyruk tüm hayvanlarda olduğu gibi köpeklerde de temel denge unsurlarından biridir.Bu bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır;kısaca kuyruk keserseniz köpeğinizde denge sorunu oluşacaktır,özellikle de koşmaya başladığında!!!

6-Kuyruk yada kulak kesme operasyonlarından sonra köpek çok acı çekeceğinden psikolojik olarak ciddi sıkıntı yaşayacaktır;ya çok korkaklaşacak ya da çok agresifleşecektir her ikisinde de saldırganlık düzeyi artacaktır.

5199 no’lu Hayvan Koruma Kanunuda İlgili Madde

Ev ve süs hayvanının dış görünüşünü değiştirmeye yönelik veya diğer tedavi edici olmayan kuyruk ve

kulak kesilmesi, ses tellerinin alınması ve tırnak ve dişlerinin sökülmesine yönelik cerrahi müdahale yapılması yasaktır. Ancak bu yasaklamalara; bir veteriner hekimin, veteriner hekimliği uygulamaları ile ilgili tıbbî sebepler veya özel bir hayvanın yararı için gerektiğinde tedavi edici olmayan müdahaleyi gerekli görmesi veya üremenin önlenmesi durumlarında izin verilebilir.


Bir hayvana tıbbî amaçlar dışında, onun türüne ve etolojik özelliklerine aykırı hale getirecek şekilde ve dozda hormon ve ilaç vermek, çeşitli maddelerle doping yapmak, hayvanların türlerine has davranış ve fizikî özelliklerini yapay yöntemlerle değiştirmek yasaktır.

Köpeklerde Kulak ve Kuyruk Kesilmesinin Nedenleri

a-Köpeğin daha sert olacağına dair batıl inançtan dolayı.

b-Özellikle köpek dövüşlerinde dövüştürülmeye zorlanan köpekler için kulaklar en çabuk yakalanan ve hassas bir organ olduğundan dolayı dövüşü kaybetmeyi engellemek için kesilmektedir.

c-Çoban ,kurt ve diğer vahşi hayvanlar yada diğer sürü köpekleri ile kavga ettiklerinde kulaklarından yakalanma riskini azaltarak kavgayı kazanma şansını yükseltmek amacıyla kesilmektedir.

d-Eski tarihlerde özellikle kale bekçileri yanlarında koruma köpekleri ile nöbet tutarken,gelen bir yabancının köpeğin davranışını tahmin etmesini önlemek amaçlı kuyruklarını kesmişlerdir ve bu şekilde yabancıyı gören köpek kuyruk sallasa bile niyetinin anlaşılmasının zor olacağı düşünülmüştür.

e-Günümüzde ise büyük çoğunlukla estetik olarak köpeğin daha sert ve iyi görünmesi amacıyla yapılmaktadır,

Çoban Köpeklerinde Neden Kulak Kesilir

oban köpekleri açık arazide koyun sürülerini koruma görevi üslendiklerinden mutlaka yabani hayvan(kurt,çakal) gibi yırtıcılar karşılaşırlar ve aralarında kavga olması kaçınılmazdır,kullaklar en hassas yerler oluğundan direk koparılacak vucut uzuvlarıdır bu nedenle çobanlar köpeklerin kavgayı kaybetmemesi için kesme işlemi uygulamaktadırlar aynı durum yaylada karşılaşılan diğer sürü köpekleri ile olan kavgalardada geçerlidir.

Kesme işleminin yerine nasıl boğazlarını koruyacak dikenli tasmalar var ise bu aparatlar geliştirilip kullak kesimi yapılmasına gerek kalmaz.Bizler her ne nedenle olursa olsun kullak kesmeye karşıyız.

Yazar Hakkında