Köpeklerde Lyme hastalığı, dünyadaki en yaygın keneyle bulaşan hastalıklardan biridir, ancak etkilenen köpeklerin yalnızca% 5-10’unda semptomlara neden olur;diğerlerin’de ise bulaştıktan sonra herhangi bir belirti göstermez.

Köpeklerde Lyme Hastalığı Hakkında Bilgiler

Köpeklerde Lyme Hastalığının Belirtileri

Lyme Kan dolaşımına girdikten sonra,hastalığın organizması vücudun birçok yerine taşınır.Isırık bölgesindekarakteristik bir boğa gözü kızarıklığı geliştirir. Bu meydana gelirse, hastalık erken bir aşamada kolayca teşhis edilebilir.Köpeklerde enfeksiyon Lyme hastalığına yol açtığında, baskın semptomlar şunlardır:

Lyme

1-Eklem iltihabına bağlı sürekli tekrarlayan topallık

2-Ateş

3-Genel halsizlik hissi

Hastalığına yakalanan köpeklerde periyodik topallık vardır.Bazen topallık sadece 3-4 gün sürer, ancak günler ile haftalar sonra aynı bacakta veya diğer bacaklarda tekrar eder.Bu, “değişen bacak topallığı” olarak bilinir. Bir veya daha fazla eklemde şişme ve ağrı olabilir.Bazı köpeklerde semptom göstermeden önce bir yıldan fazla bir süre enfekte olur. Bu zamana kadar, hastalık tüm vücuda yayılabilir.

4-Depresyon

5-Büyümüş lenf düğümleri

6-İştahsızlık

7-Kambur yürüyüş

8-Dokunmaya duyarlılık

9-Nefes almada güçlük

Oluşturduğu Hasarlar

Böbreklerde hasar başlıca etkilerinden biridir.Nadiren kalp veya sinir sistemi hastalığı;HastalıK bazen glomerülonefrite yol iltihaplanma ve buna eşlik eden böbrek glomerüllerinin (kan süzme filtresi) işlev bozukluğu.Sonunda, köpek kusma, ishal, iştahsızlık, kilo kaybı, artan idrara çıkma ve susuzluk ve şişmiş uzuvlar olarak görünebilen anormal sıvı birikimleri gibi belirtiler göstermeye başladığında(vucudun su toplaması) böbrek yetmezliği başlar.

Lyme

Lyme Hastalığı Nasıl Bulaşır?
Hastalığına Borrelia burgdorferi türünden bir spiroket (bakteri) neden olur.Borrelia burgdorferi, yavaş beslenen, sert kabuklu kenelerle bulaşır.Enfeksiyon tipik olarak Borrelia taşıyan kenenin köpeğe yaklaşık 24-48 saat yapışık kalmasından sonra ortaya çıkar.

Teşhis

Klinik teşhisi genellikle hastalığı ile ilişkili klinik belirtilerle birlikte pozitif bir kan testi ile doğrulanması gerekir.Testlerin hastalığa maruz kaldıktan sonra pozitif olarak görünmesinin 4-6 hafta sürebileceğini unutmamak önemlidir.Bu nedenle bir çok test yapılarak hastalık tespit edilir.

1-Kan kimyası testleri

2-Kan hücresi sayımı

3-İdrar tahlili

4-Dışkı muayenesi

5-Hastalığının teşhisine özgü röntgenler ve testler (örn. Seroloji)

6-Etkilenen eklemlerden alınan sıvı da analiz için çekilebilir.

Tedavi

Tedavi genellikle en az 4 hafta sürer ve bazı durumlarda daha uzun sürede gerekli olabilir.Ne yazık ki, antibiyotik tedavisi Borrelia burgdorferi bakterisinin neden olduğu enfeksiyonu her zaman tamamen ortadan kaldırmaz.

Semptomlar düzelebilir, ancak daha sonra geri dönebilir ve gelecekte böbrek hastalığının gelişimi her zaman bir endişe kaynağıdır.Antibiyotikleri köpeğinize doğru şekilde uygulamak, kronik sonuçların ortaya çıkma olasılığını azaltır.

Borrelia’nın neden olduğu eklemlerin ani (akut) iltihaplanmasında iyileşme, 3-5 günlük antibiyotik tedavisinden sonra görülür.3-5 gün içinde herhangi bir iyileşme olmazsa, veteriner hekiminiz köpeğinizi yeniden testler yaparak durumunu inceleyecektir.

Hastalığını önlemenin ve evcil hayvanları diğer kene kaynaklı hastalıklardan korumanın en etkili yolu pire ve kene önleme ürünleri kullanmaktır.Veteriner hekiminiz, tasmalar, topikal solüsyonlar ve keneleri öldüren ve uzaklaştıran tabletler dahil olmak üzere çeşitli reçeteli pire ve kene önleyici ürünler önerebilir. Bu ürünler, bir veteriner hekim gözetiminde ve etiketin üzerinde yazan talimatlarına göre kullanılmalıdır.Kenelerin bol olduğu bir bölgede yaşıyorsanız Lyme aşıları mevcuttur. Bununla birlikte, tüm köpeklerde aşı etkili bir çözüm olmayacaktır.

Köpeğimden Keneyi Nasıl Çıkarırım

Evcil hayvanınızın üzerinde hareket eden bir kene bulursanız, kene beslenmemiştir. Keneyi hemen çıkarın ve ispirto içine koyun veya iki katı yüzey arasında ezin. Evcil hayvanınıza yapışmış bir kene bulursanız, keneyi ince cımbızla veya parmak tırnaklarınızla köpeğin derisine yakın bir yerden tutun ve sıkıca dışarı doğru çekin. 
Ancak kenenin bükülmesi veya sarsılması ağız kısımlarının kırılmasına ve ciltte kalmasına neden olabileceğinden dikkatli kullanmaya özen gösterin. Köpeğinizi köpeğinizden çıkaramayacağınızdan emin değilseniz veya çıkaramıyorsanız, veterinerinizle görüşün.

Bir mendil veya tek kullanımlık bir eldiven kullanarak parmaklarınızı maruziyetten koruduğunuzdan emin olun. Köpeğinizi zaptetmesi için başka bir kişiye ihtiyacınız olabilir. Kenenin hızlı bir şekilde çıkarılması önemlidir, çünkü kene yaklaşık 12 saat beslenene kadar hastalık bulaşmış gibi görünmez. Keneyi ezerseniz, kan dahil kenenin içeriğini cildinize bulaştırmayın.

Yazar Hakkında