Mantar

Köpeklerde Mantar tüylere ve tırnaklara bulaşabilen bir hastalıktır.Oldukça bulaşıcıdır;köpeklerde saç dökülmesine neden olabilir ve diğer hayvanlara ve insanlara da bulaşabilir.Köpeklerde en yaygın olanı ise Microsporum canis olarak adlandırılır.

Köpeklerde Mantar Hastalığı

Köpeklerde görülen mantar enfeksiyonlarının çeşitli tipleri vardır ve en yaygın olanları deri, kulak, tırnak ve solunum yolu enfeksiyonlarıdır.

Nedenleri

Köpeklerde mantar hastalığı, mantarların neden olduğu enfeksiyonlardır. Mantarlar doğal olarak çevremizde ve köpeklerin yaşadığı ortamlarda bulunan mikroorganizmalardır. Ancak, bazı durumlarda köpeklerde mantar enfeksiyonları gelişebilir ve bu enfeksiyonların bazı yaygın nedenleri şunlardır:

Köpeklerde Mantar
  1. Zayıf bağışıklık sistemi: Köpeğin bağışıklık sistemi zayıflamışsa, vücut mantarları etkili bir şekilde kontrol edemez ve enfeksiyon riski artar. Bağışıklık sistemi, stres, hastalık, yaşlılık, yetersiz beslenme veya ilaçların yan etkileri gibi çeşitli faktörler nedeniyle zayıflayabilir.
  2. Nemli ve ıslak ortamlar: Mantarlar nemli ve ıslak ortamlarda daha iyi büyürler. Köpeklerin yaşadığı alanlarda nemli, küf kokulu veya kötü havalandırılan yerler, mantarların çoğalması için uygun ortamlardır.
  3. Temas: Köpekler, mantar enfeksiyonlarına temas yoluyla da yakalanabilirler. Özellikle diğer enfekte hayvanlarla temas veya mantarların yaygın olduğu alanlara gitmek, enfeksiyon riskini artırır.
  4. Yaralanmalar ve cilt tahrişi: Ciltteki kesikler, yaralar veya tahrişler, mantarların vücuda girmesi için bir kapı açabilir. Mantarlar, zayıflamış bir cilt bariyeri olan alanlara kolayca girebilir ve enfeksiyonlara neden olabilir.
  5. Antibiyotik kullanımı: Uzun süreli antibiyotik kullanımı, köpeğin normal bağırsak florasını bozabilir ve mantar enfeksiyonu riskini artırabilir.
  6. Yaş, cins ve cinsiyet: Bazı köpek ırkları veya yaşlı köpekler, diğerlerine göre daha yüksek mantar enfeksiyonu riskine sahip olabilirler.

Belirtileri

1-Tipik olarak baş, kulaklar, pençeler ve ön ayaklarda görülen deri lezyonları.
2-Bazen belli bölgelerde kırmızı rekte yamalı, kabuklu, dairesel kel noktalar
3-Hafif vakalarda, sadece birkaç kırık tüy olabilirken, ileri vakalarda köpeğin vücudunun çoğuna yayılabilir.
4-Bazen mantar taşıyan köpeğin herhangi bir belirti göstermemeside mümkündür.

Bir yaşından küçük köpekler enfeksiyona en yatkın olanlarıdır.Yetersiz beslenen, bağışıklığı zayıflamış ve stresli köpekler de büyük bir risk altındadır.Mantar barınaklarda ve yakın bir ortamda çok sayıda köpeğin bulunduğu yerlerde hızla yayılabilir.Veterineriniz hastalığı belirlemek için aşağıdaki teşhis testlerinin bir kombinasyonunu kullanacaktır

Gözlem:Veterineriniz ilk önce evcil hayvanınızı tipik olarak ortaya çıkan cilt lezyonları ve yayıldığı bölgenin büyüklüğü açısından inceleyecektir.

Ultraviyole lamba: Sarı-yeşil bir floresan’dan oluşur ve hastalığı gösterecek şekilde tasarlanmıştır. Floresan malzeme aslında hasta dokuyu değil tüylere yapışan mikro organizma dışkılarını gösterir.Bu hızlı ve non-invaziv test bazı vakaların teşhisinebaşarılı olurken,yalnızca Microsporum canis tipi hastalığa neden olan mikro organizma enfeksiyonlarının bir belli bir yüzdelik diliminde başarılı sonuç verir genede diğer testlerle doğrulanmaya ihtiyaç duyar.

Köpeklerde Mantar

Mikroskop: Veterineriniz, lezyonu çevreleyen küçük bir tüy örneğini mikroskop altında görebilir,bu şekilde mantar sporlarını teşhis edecektir.

Mantar kültürü: Veterinerinizin teşhisi doğrulaması gerekiyorsa, test için bir laboratuvara tüy örneği gönderebilir. Laboratuvardan kesin bir teşhis için dört haftayı alabilir.Diğer testlerin sonuçları kesin değilse veya belirli bir türünün tanımlanması gerekiyorsa kültür alınarak test yapılması gerekebilir.Veterineriniz ayrıca tüy dökülmesinin ve deri lezyonlarının diğer nedenlerini (örn. Alerjik deri hastalığı, sarkoplar veya demodeks akarları) anlamak için farklı testler yapabilir.

Tedavi

Tedavi şekli, enfeksiyonun şiddetine bağlıdır.Veterinerler hastalığa özel bir ilaç içeren şampuan veya merhemleri size önerebilir.Bazı durumlarda ağızdan alınan ilaçlar verilebilir.Köpeğinize veterinerinizin tavsiye ettiği süre boyunca verdiği tedavi edici ilaçları uygulamanız gereklidir fakat bu hastalık tedavi edilse bile yeniden tekrarlayabileceğini unutmayınız.

Veteriner hekiminiz köpeğinize teşhis koymuşsa, mantarın diğer evcil hayvanlarınıza ve evdeki insanlara yayılmasını önlemek için ne yapmanız gerektiğini açıklayacaktır. Ancak, başka evcil hayvanlarınız varsa, büyük olasılıkla çoğunun da maruz kalmış olabileceğini unutmayın. Veteriner hekiminiz aşağıdakileri yapmanızı tavsiye edebilir:

a-Evdeki tüm evcil hayvanları aynı ilaçları kullanınız.
b-Enfekte hayvanların yataklarını ve oyuncaklarını saçkıran sporlarını öldüren bir dezenfektanla yıkayın.
c-İyice dezenfekte edilmesi imkansız olan eşyaları atın (halı vs.)
d-Enfekte olmuş tüyleri ve cilt hücrelerini temizlemek için sık sıkelektrikli süpürge ile ortamı temizleyin (mantar köpeğinizin döktüğü tüy ve deriparçaları üzerinde hayatta kalabilir!)

Tedaviye genellikle en az altı hafta ve bazen daha uzun süre devam edilmesi gerekir. Ağızdan ilaç verirken şunları unutmayın.Enfeksiyon tekrar edebileceğinden tedaviyi aniden durdurmayın veya önerilen sürede mutlaka uygulayın.

Evcil hayvanınızın temas ettiği tüm halıları veya mobilyaları (yatakların ve kanepelerin altı dahil) süpürün
Yüzeyleri iyi bir temizlik maddesiyle yıkayın. Evcil hayvanınızı, kiremitli veya döşeme tahtalı odalar gibi evin temizlenmesi kolay alanlarıyla sınırlandırın. Tedavinin etkili olması altı haftaya kadar sürebilir. Bu süre zarfında evcil hayvanınız hala bulaşıcı olabilir, bu nedenle aile üyelerinin (özellikle çocuklar, yaşlılar veya bağışıklık sistemi zayıflamış herhangi biri) hayvanla minimum temas halinde olması önemlidir.

Yazar Hakkında