Köpeklerde Neden Salya Akar?

Köpeklerde Salya Akması Normal Mı?

Köpeklerde Neden Salya Akar?

Köpeklerde Neden Salya Akar?Az miktarda salya veya ara sıra gelen salya bazı köpek ırkları için hayatın bir gerçeğidir. Aslında, tüm köpekler ara sıra salya akıtır. Tıpkı havlama veya kedileri kovalama gibi, köpek doğasının bir parçasıdır. Ancak çok miktarda salya varsa ne yapmalısınız ve ne zaman sağlıklı olduğunu veya daha ciddi bir şey olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Normal salya

Köpeklerde Neden Salya Akar?
Salya ya da tıp alanında bilindiği gibi ptyalizm, ağızda/ağız boşluğunda biriken aşırı tükürük akışıdır. Baş/dudak konformasyonları ürettikleri salya miktarını koruyamayan Bloodhound, Saint Bernard ve Mastiff gibi ırklarda yaygın olarak görülür. Bu köpeklerin dudaklarında ve ağızlarında fazladan deri bulunur ve bu da tükürüğün kıvrımlarda birikmesine izin verir. Sonra ya uçlarından akar (büyük, sarkık üst dudaklar) ya da başlarını salladıklarında havaya savruluyor. Su ya da sıvı bir şey tükettiklerinden sonra tüm bu eylemler salya oluşumunu tetikler.

Bu durum tıbbi müdahale gerektirmez, ancak bu salyalı ırkların sahipleri, salya bezlerinin değerini çabucak öğrenirler. Elinizde bir bez bulundurmak, salya yere veya mobilyanıza çarpmadan önce köpeğinizin ağzını düzenli olarak silmeyi kolaylaştırır. Köpeğinizin yüzünü ne zaman yerse veya içerse paspaslamak da önemlidir. Köpeğinizin boynuna bağlı bir mendil salyayı emmeye yardımcı olabilir.
Her zaman salyası olmayan köpekler bile lezzetli bir şey beklerken biraz salyaları damlayabilir. Tükürük sindirimde önemli bir rol oynar, bu nedenle bir parça biftek gibi heyecan verici yiyeceklerin düşüncesi köpeğinizin ağzını sulandırabilir. Bazı ilaçlarınki gibi hoş olmayan bir tat aynı sonuca neden olabilir. Ama salya ne zaman endişelenecek bir şey olur? Normal miktarda tükürüğün yutulamamasına veya aşırı tükürük üretimine yol açabilecek birkaç durum vardır.

Köpeklerde Neden Salya Akar??

Ağız ve Boğaz Sorunları

Köpeğinizin normal olarak yutmasını engelleyen herhangi bir şey, salya ağzından damlayana kadar birikeceğinden, salya akmasına neden olabilir. Sorun, kırık bir diş veya ağız, yemek borusu ve/veya boğaz içindeki tümörler olabilir. Diş etlerinde tartar oluşumu ve tahrişi, ağızda enfeksiyon gibi salya akmasına neden olabilir. Ek olarak, yabancı bir cisim salyaya neden olabilir. Köpeğinizin dişlerinin arasına veya boğazına takılan herhangi bir şey, örneğin bir kemik parçası, potansiyel olarak ciddi bir sorun olabilir.

Köpeğinizin dişlerini günlük olarak fırçaladığınızdan ve diş sağlığının yıllık veteriner mua

yeneleriyle (yaşlı köpekler için yılda iki kez) izlendiğinden emin olun. Dişlerinde veya kırmızı ve iltihaplı diş etlerinde diş temizliği ihtiyacını gösteren sarı veya kahverengi plak birikintileri için köpeğinizin ağzının iç kısmına dikkat edin. Herhangi bir yabancı cisim veya yumru belirtisi varsa veterinerinizle hemen irtibat kurmanızı gerektirir.

Karın Sorunu

Köpeklerde Neden Salya Akar? Köpeğinizin midesini rahatsız eden herhangi bir şey salyaya neden olabilir. Araç tutması, mide bulantısının yaygın bir nedenidir, bu yüzden birçok köpek arabada salya akıtır. Bu durumda, salya akışı, hareket bittikten hemen sonra durmalıdır. Köpeğinizin araba tutması varsa, onu araba sürmek için duyarsızlaştırabilir ve veterinerinizle bulantı tedavileri hakkında konuşabilir veterinerinizden yardım alabilirsiniz.

Köpeğiniz, çorap veya oyuncak gibi yememesi gereken bir şey yerse, bu aynı zamanda mide rahatsızlığına veya salya akmasına neden olabilir. Ek olarak, toksik maddeler salya akmasına neden olabilir. Örneğin, köpeğiniz bahçedeki zehirli bir bitkiye veya lavabonun altındaki temizlik kimyasallarına bulaşırsa, kusma, titreme veya uyuşukluk gibi diğer belirtilerle birlikte salya aktığını görebilirsiniz. Evinizdeki olası toksinlerin farkında olun ve köpeğinizin tehlikeli bir şey yuttuğundan şüpheleniyorsanız derhal veterinerinize başvurun.

Diğer durumlar

Salya akmasının semptomlardan biri olduğu başka sağlık durumları da vardır. Örneğin, sıcak çarpması köpeğiniz kendisini soğumaya çalışırken ağızından salyası akmasına neden olabilir. Nöbet geçirdikten sonra köpeğinizde salya akabilir. Burun, boğaz veya sinüs enfeksiyonları veya bir tür nöromüsküler durum (felç, tetani, botulizm, vb.) de salyaya neden olabilir. Böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı ve hatta kuduzda bir semptom olarak salyaya neden olur.

Köpeklerde Neden Salya Akar?
Köpeklerde Neden Salya Akar?

Köpeklerde Neden Salya Akar?

Bu hastalıklar muhtemelen başka belirtiler de gösterecek olsa da, köpeğinizin salya akışındaki herhangi bir değişikliği ciddiye almakta fayda var. Şişkinlik gibi bazı durumlarda durum yaşamı tehdit edebilir ve acil servise gidilmesi şarttır. İştah veya davranıştaki herhangi bir değişikliğin özellikle farkında olun; nöbetler veya ayakta durmakta zorluk gibi nörolojik semptomlar; tükürük çekme ve kusma; ve kötü kokulu tükürük, daha kalın tükürük veya tükürükte kan gibi köpeğinizin tükürüğündeki değişiklikler. Herhangi bir yeni veya artan salya hakkında derhal veterinerinizle irtibat kurun. Bazı durumlar acil tıbbi müdahale gerektire bilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart