Köpeklerde Pankreatit

Köpeklerde Pankreatit Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

*Köpeklerde pankreatit potansiyel olarak yaşamı tehdit edicidir.

*Köpeğinizin pankreatit olabileceğinden şüpheleniyorsanız, veterinere hızlı bir şekilde götürmek hayati önem taşır.

*Pankreatite yol açabilecek bir dizi neden ve risk faktörü vardır, ancak çoğu zaman aniden ortaya çıkıyor gibi görünmektedir.

 

Köpeklerde pankreatit, uyarı işaretleri ilk başta her zaman açık olmayabilir, semptomlar daha az ciddi bir şeyle

Köpeklerde Pankreatit
Köpeklerde Pankreatit

karıştırılabilir ve yine de potansiyel olarak yaşamı tehdit ettiğinden, sahiplerine önceden bilgi verilmesi gereken koşullardan biridir. Pankreatitin tıbbi tanımı basittir: “pankreas iltihabı”.  

Tehlikeli olduğu için, şüpheli bir pankreatit vakasının bir veteriner tarafından mümkün olduğunca çabuk ele alınması ve “kendin yap” tedavileriyle uğraşılmaması gerekir. Tüm tıbbi konularda olduğu gibi, en iyi çevrimiçi kaynak bile veterinerinizin tıbbi rehberliğinin yerini alamaz.

Köpeklerde Pankreatit Pankreatitin detaylarına bakmadan önce “ititis”i bir kenara bırakıp küçük ama hayati organın kendisini açıklayalım:

Pankreas, sindirime yardımcı olan enzimlerin salınmasından sorumludur. Organ normal çalışırken enzimler ancak ince bağırsağa ulaştıklarında aktif hale gelirler. Bununla birlikte, pankreatitli bir köpekte, enzimler serbest bırakıldıklarında aktive olur, iltihaplanır ve pankreas, çevresindeki doku ve diğer organlarda hasara neden olur. uzmanlara göre, enzimler aslında pankreasın kendisini sindirmeye başlayabilir ve bu da köpeğinizde aşırı ağrıya neden olur.

Köpeklerde klasik pankreatit belirtileri

Köpeklerde Pankreatit

*kambur

*Tekrarlayan kusma (birkaç saat içinde birkaç kez veya birkaç gün boyunca periyodik olarak)

*Karın ağrısı veya şişmesi

*İshal

*İştah kaybı

*dehidrasyon

*zayıflık/uyuşukluk

*Ateş

Köpeğiniz bu belirtilerden birini sergiliyorsa ara ara köpeğinizi gözlemleyin . Ancak aynı anda ve tekrar tekrar birden fazla belirti sergiliyorsa, veterinere hızlı bir şekilde çağrı yapılması hayati önem taşımak

Köpeklerde dehidrasyon ve pankreatit

Dehidrasyon, sıvı alımından daha fazla sıvı kaybından kaynaklanır. İshal veya kusma dehidrasyona neden olabilir, ancak bu belirle birlikte daha fazla sıvı eksikliğine ve dehidrasyona neden olur çünkü köpeğin sıvı girişi (içme) sıvı kayıplarına ayak uyduramaz. İshal kanlı hale gelirse, durum kötüleşir ve dehidrasyon acil bir durum haline gelebilir.

Ateş gibi diğer faktörler sıvı alımını artırmayı gerektirir ve böbrek hastalığı gibi diğer metabolik sorunlarla birlikte dehidrasyona yol açabilir.

Bir köpeğin dışkısındaki kan, bir veterinerin dikkatini gerektiren gevşek ve önemli bir inflamatuar yanıtı gösterir, ancak buna ülserasyondan parazitlere kadar çok sayıda faktör neden olabilir. Dehidrasyon ölüme yol açabilecek ciddi bir durumdur. Acil bir durumdur ve acil veteriner bakımı gerektirir.

Su içmeyen veya suyu tutamayan herhangi bir uyuşuk köpek dehidrasyondan şüphelenmeli ve bir veteriner tarafından muayene edilmelidir. Kuru mukoza zarları (diş etleri gibi) dehidrasyonu değerlendirmenin hızlı bir yolu olabilir, ancak her zaman olduğu gibi, şüpheye düştüğünüzde veterinerinize danışın.

Köpeklerde pankreatit nedenleri

Köpeklerde Pankreatit yol açabilecek bir dizi neden ve risk faktörü vardır. Çoğu zaman saldırı aniden ortaya çıkar. Aralarında:

Yüksek yağlı bir diyet,

Bu, özellikle bir oturuşta yağlı yiyeceklerden büyük bir yardım alan bir köpek için pankreatitin önemli bir nedenidir.

Diyet kararsızlığı öyküsü (köpeğinizin her şeyi yiyeceğini söyleyen tıbbi bir terim)

obezite

Hipotiroidizm (veya diğer endokrin hastalıkları)

Şiddetli künt travma

Şeker hastalığı

Bazı ilaçlar veya diğer toksinler

Bunlara kolinesteraz inhibitörleri, kalsiyum, potasyum bromür, fenobarbital, l-asparaginaz, östrojen, salisilatlar, azatioprin, tiyazid diüretikleri ve vinka alkaloidleri dahildir.

Bazı durumlarda genetik yatkınlık olabilir. Minyatür Schnauzer’ler ve bazı küçük oyuncak ve terrier ırkları gibi belirli köpek ırkları veya türleri daha yüksek pankreatit riskleri ile ilişkilendirilmiştir.

Bu yağlar hakkında daha fazla bilgi: İnsanların tükettiği gıdalar özellikle tehlikeli olabilir. Ancak yüksek yağlı köpek maması bile pankreatite neden olabilir.

Temel olarak, köpeğiniz herhangi bir karın ağrısı belirtisi gösteriyorsa, yapılacak en kötü şey onu yağlı bir diyetle beslemektir. Bu köpeğinize masa artıklarını vermenin, ne kadar cazip olursa olsun, tavsiye edilmemesi için bir çok nedenden biridir.

Veteriner köpeklerde pankreatiti nasıl teşhis eder?

Köpeğinizin tıbbi geçmişi

Pankreas enzimlerini ölçmek için kan testleri

Mide, diş etleri, kalp, sıcaklık dahil olmak üzere fiziki muayene

Diğer nedenleri dışlamak için radyografiler veya ultrason

Pankreasın ince iğne aspirasyonu

Akut ve kronik pankreatit arasındaki fark nedir?

Akut Pankreatit

Akut bir pankreatit atağı, durumun daha önce ortaya çıkmadan aniden ortaya çıkması anlamına gelir. İltihap yayılırsa diğer organlar için hayati tehlike oluşturabilir.

kronik pankreatit

Kronik bir durum, zamanla, yavaş yavaş ve sıklıkla semptomsuz gelişen bir durumdur. Bu durum, tekrarlayan akut pankreatit nöbetlerinden kaynaklanabilir.

Hem akut hem de kronik formlar şiddetli veya hafif olabilir ve her ikisi de ağrıya neden olur.

Köpeklerde pankreatit tedavisi ve yönetimi

Akut pankreatit için iyi bir tedavi yoktur. Her şeyden önce, köpeğinizin ağrısı yönetilmelidir ve daha fazla komplikasyonu önlemek için erken müdahale önemlidir. En yaygın tedavi ve yönetim seçenekleri şunlardır:

  • Şiddetli pankreatitte intravenöz sıvı tedavisi
  • Kötüleşen bir durumun güçlü bir şekilde izlenmesi
  • Kusma için antiemetik ilaç (dehidrasyonu önlemek için)
  • Pankreasın dinlenmesi (24 saat boyunca yiyecek ve su verilmemesi)
    Uzun vadeli yönetim şunları içerir:
  • Yağ alımının dikkatli bir şekilde izlenmesi—Sofra artıklarına izin verilmez!
  • Gastrointestinal-destekleyici düşük yağlı veya ultra düşük yağlı yiyeceklerden oluşan reçeteli bir diyetin kullanılması.
  • Daha büyük bir öğün yerine daha küçük, daha sık öğünle besleyin
  • Amilaz ve lipaz seviyelerini bir veteriner tarafından düzenli olarak kontrol ettirin

.

Köpeklerde pankreatiti önlemek veya yönetmek için takviyeler kullanılabilir mi?

Köpeklerde Pankreatit ciddi bir durum olduğunu tekrarlamak önemlidir, bu nedenle veteriner müdahalesi yerine ev ilaçları kullanılmamalıdır. Bununla birlikte, bazı veterinerler, pankreatin içeren sindirim enzimi takviyelerinin, pankreasın çalışmasını azaltarak ve pankreas salgısını inhibe ederek bazı köpeklere yardımcı olabileceğine inanmaktadır. 

 Balık yağı , yüksek yağ içeriği nedeniyle ilk başta mantıksız görünebilir, ancak aslında kan lipid düzeylerini düşürmeye yardımcı olabilir. Araştırmalar, yüksek düzeyde balık yağının (yüksek lipid düzeyine sahip köpekler için vücut ağırlığının 10 libresi başına yaklaşık 1.000 mg; normal düzeyi olan köpekler için bu miktarın yaklaşık yarısı) akut pankreatitli köpekler için yararlı olduğunu göstermektedir. Balık yağı ile takviye ederken, ayrıca 5 ila 10 IU E vitamini takviyesi yapın.

E vitamini (selenyumlu), C vitamini, beta-karoten ve metioninin pankreatitin önlenmesine yardımcı olabileceğini düşündüren insan çalışmaları yapılmıştır. Tersine, başka bir insan çalışması, probiyotiklerin akut pankreatiti daha da kötüleştirebileceğini ortaya koymaktadır .
Evcil hayvanınıza herhangi bir takviye sunmadan önce daima veterinerinizle konuşun.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında