Köpeklerin Ortak Su Kaplarından İçmesi

Köpeklerin Ortak Su Kaplarından İçmesi Güvenli mi?Tüm ortak veya halka açık su kapları, köpeğiniz için potansiyel bir sağlık riski oluşturur. Ortak kaplardan veya çeşmelerden su içen köpeklerin hastalık veya parazitlere yakalanma olasılığı çok yüksektir.

 

Köpeklerde bulaşıcı hastalıklar daha çok öksürme veya hapşırma yoluyla yayılırken, ortak su kapları kontamine olduğunda köpeklerin patojenlere maruz kalması mümkündür. Genel olarak, köpeğiniz için ayrı bir su kaplarına sahip olması daha güvenlidir.

Hastalıklar ve Parazitler Ortak Su Kaplarından Nasıl Yayılır?

Köpek kapları sudan daha fazla bakteri tutar: Her türlü hastalık için bir kuluçka makinesi olabilirler. Ne yazık ki,

Köpeklerin Ortak Su Kaplarından İçmesi Güvenli mi
Köpeklerin Ortak Su Kaplarından İçmesi Güvenli mi

herhangi bir ortamda (restoran avlusu, vitrin, köpek parkı veya plajı düşünün) herhangi bir ortak su kabının kirlenmesi gerçekten çok kolay.

Parklarda veya restoran, kafe ve iş yerlerinin önündeki ortak su kapları düzenli olarak temizlenmeyebilir. Bu kapları halka açık olduğunu görmek genellikle yaygın olsa da, ne kadar düzenli olarak temizlendiğini bilmenin bir yolu yoktur. Bu kaplardan, içilmesi güvenli olmayan durgun su ile doldurulabilir, çünkü durgun su, yapraklar gibi çevresel maddelerle veya bakteri ve parazitleri barındırabilir.

Ortak su kapları da dışkı maddesi ile kirlenebilir. Muhtemelen suyunda kaka yapan bir köpek görmeyeceksiniz, ancak köpeklerin su kabında patilerini ne sıklıkla kullandığını bir düşünün. Yakın zamanda kakaya bastılarsa (veya başka bir köpeğin kıçını kokladılarsa), pençeleri ve burunları dışkıyı su kaplarına geçirebilir.

Kemirgenler ayrıca bu kaplarda idrar yapabilir veya dışkılayabilirler özellikle dışarıda bırakıldıklarında veya bir kaldırım veya restoran verandası gibi yerde çöp veya yiyecek bulunan alanlarda.

Bazı Bulaşıcı Hastalıklar Ortak Su Kaplarından Geçebilir

İşte ortak bir kap yoluyla köpekten köpeğe yayılabilen hastalıklardan birkaçı. Hastalıklar, suyun kendisinin ve hatta köpek kaplarının kontaminasyonu yoluyla yayılır.

Bağırsak Solucan Parazitleri

Dışkı ile kontamine ortak su kapları, yuvarlak kurtlar, kancalı kurtlar ve kırbaç kurtları gibi birçok bağırsak solucanı paraziti için hoş bir yuva yapabilir. Bu bağırsak solucanı  parazitleri, tahrişten ciddi hastalıklara kadar her şeye neden olabilir.

 

Giardia

Giardia fekal kontaminasyon yoluyla yayılır ve genellikle su birikintileri veya kaplar gibi durgun sularda bulunur. Giardia, köpeklerin su ve besinleri emme yeteneklerini bozduğu için ishale neden olabilen bir bağırsak parazitidir. Giardia, köpekten köpeğe seyahat edebileceğinden özellikle sinir bozucu bir sorundur ve yavru köpekler, yaşlı köpekler ve bağışıklık sistemi zayıflamış köpekler için tehlikelidir.

leptospiroz

Bu  bakteri  genellikle yaz sonunda, sonbaharda ve yağışlardan sonra görülür ve durgun su, nem ve çamurda bulunabilir. Köpeğinizin karaciğerini ve böbreklerini etkileyebilir. Leptospirosis uyuşukluk, ateş, artan susuzluk, kusma ve ishale neden olabilir. İnsanlara da bulaşabilir. Şiddetli vakalarda, leptospirosis ölümcül olabilir.

Köpeğinizin sağlıklı bir  bağışıklık sistemi varsa , muhtemelen ortak bir su kabından ciddi bir hastalığa yakalanmayacaktır. Bununla birlikte, yavru köpekler, yaşlı köpekler ve bağışıklık sistemi zayıflamış köpekler daha fazla risk altındadır.

Köpek papilloma virüsü

Bu virüs,  enfekte bir köpeğin salyasıyla doğrudan temas yoluyla yayılabilir. Bir köpek içtikten sonra bir kaseye hapşırırsa veya içine akarsa, suda kalan tükürük yoluyla köpek papilloma virüsünü yaymaları mümkündür. Bu virüs genellikle ağız çevresinde dudaklarda, dilde veya diş etlerinde siğiller olarak görülür. Köpeğinizde siğiller görürseniz veterinerinizle konuşun.

Köpeklerin Ortak Su Kaplarından İçmesi Güvenli mi?

köpek kulübesi öksürük

Kennel öksürüğü, köpeklerin “korona öksürüğü”, ateş ve hatta iştahsızlık geliştirmesine neden olan yaygın bir solunum yolu enfeksiyonudur. Köpek kulübesi öksürüğü  olan köpekler  tipik olarak karantinaya alınır ve halka açık alanlara girmesine izin verilmezken, bu enfeksiyonun kontamine su kaplarından geçmesi mümkündür.

Köpeklerin Ortak Su Kaplarından İçmesi Güvenli mi?

Salmonella

Salmonella  suda hayatta kalabilen (ve insanları olduğu kadar köpekleri de enfekte edebilen) bir bakteridir.

Kirlenmiş su kaynakları bakteri ve hastalıkları kolayca barındırabilir, bu nedenle dört ayaklı arkadaşınızı sadece onlar için olan kendi su kaynağınıza sahip olarak güvende tutmanız önemlidir.

Köpeklerin Ortak Su Kaplarından İçmesi Güvenli mi?

Köpeğime Su Vermenin En Güvenli Yolu Nedir?

Değerli köpek arkadaşınızı olası ortak su kabı tehlikelerinden (veya kirli bir su birikintisinden içmenin cazibesinden) korumanın en iyi yolu, yanınızda bir tatlı su ile birlikte bir su şişesi veya katlanabilir su kabı bulundurmaktır. Neyse ki, bir  sonraki maceranızda en sevdiğimiz köpek kaplarından veya su şişelerinden birine sahip olmak çok kolay.

 

Eğer yanınızda su şişesi veya kase taşımıyorsanız, yerel bir restorana veya kafeye uğrayabilir ve köpeğinize verebileceğiniz bir bardak su isteyebilirsiniz.

Köpeğinizin ortak bir su kabı kullanmasına izin verirseniz, her zaman önce yaprak, dışkı, haşere gibi kirletici maddeler veya suda yüzen veya suyu bulanıklaştıran herhangi bir şey olup olmadığını kontrol edin. Su temiz görünmüyorsa, köpeğinizin içmesine izin vermeyin.

Köpeklerin Ortak Su Kaplarından İçmesi Güvenli mi?

Evde de iyi su kabı hijyeni uygulamak da önemlidir. İdeal olarak evde veya yolda kullanılan su kaplarının günlük olarak yıkanması gerekir. Aynı yemeği paylaşan birden fazla evcil hayvanınız varsa, bulaşıklarına mikrop girme olasılığı daha yüksek olduğundan, kaplarını günlük olarak yıkamak daha da önemlidir. Gözeneksiz, paslanmaz çelik köpek mamaları bulaşık makinesinde yıkanabilir. Bakteri barındırabilecekleri için su kaplarını veya şişelerini de çatlaklar için kontrol etmelisiniz.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında