Korat Kedisi1
Korat Kedisi
Korat Kedisi

Korat Kedisi memleketi Tayland olduğu bilinmektedir. Zümrüt yeşili gözleri ve gümüş-mavi renkte olan bu kedilerin eski edebiyattaki tasvirlerine dayanarak 14. yüzyıla bile varlığı bilinmektedir. 14. Yüzyılda yeni evlenen çiftlere hediye edilen Korat Kedisi. Kadınların doğurganlığının güçlendirdiğine inanılıyordu. Korat adı, bu kedilerin ortaya çıktığı düşünülen kuzeydoğu Tayland’daki bölgeden geliyor.

Korat Kedisi Batı’ya ilk ne zaman geldiği belli değil. 1896’da İngiltere’de bir gösteride Korat’a benzeyen bir kedi görüldü. Ancak bunun gerçekten bir Korat mı (ko-raht olarak telaffuz edilir) yoksa sadece kendinden mavi bir Siyam mı – yani düz renkli – bilinmiyordu.

Amerika Birleşik Devletleri’ne ithal edildiği bilinen ilk Koratlar 1959’da geldi. Kedi Meraklıları Derneği, 1967’de, Korat yetiştiricilerinin, ırkı tanıtmak için Korat Kedi Meraklıları Derneği’ni kurmalarından iki yıl sonra, cinsi tanıdı.

Nerede bulunurlarsa bulunsunlar, tüm Korat Kedileri aile ağaçlarına tırmanarak Tayland’a kadar gidebilirler. Onlar doğal bir cinstir ve gelişimlerinin bir parçası olarak veya başka bir cins yaratmak için hiçbir zaman başka bir cinse karma gen uygulanmamıştır. Tüm büyük kedi dernekleri tarafından tanınırlar.

Boyut

Bu, 3 ila 4 kilo ağırlığında orta boy bir kedidir.

Kişilik

Akıllı ve inatçı Korat, sahiplerine destek olmaktadır. Yakınlarda kalmayı sever ve onları ziyaretçiler için terk etmez. Kalbini, arkadaşlığını tercih ettiği veya en çok zaman geçirdiği bir veya iki kişiye verir. Ancak kesinlikle başkalarının sevgisini de kabul etmeye isteklidir.

Korat Kedisi almadan önce bu eğilimin farkında olun. Her zaman bir kedinin sizden ilgi istemesi sizi sıkabilir. Bir Korat yalnız değildir. İster evde ister başka bir hayvanda çalışan biri olsun, arkadaşlık konusunda en iyisini yapar. Görünüşe göre, geleneksel olarak her zaman çift olarak verilmelerinin bir nedeni var. Sıklıkla yalnız bırakılan veya görmezden gelinen bir Korat Kedisi saldırganlık veya ayrılık kaygısı gibi davranış sorunları geliştirmektedir.

Bu, yetişkin Koratların sevgilerini değiştiremeyecekleri anlamına gelmez. Yeni evlere yerleştirilen kediler, yeni ailelerine hızla uyum sağlar ve yakın bağlar kurar. Hileler öğrenmekten, oyun oynamaktan ve hatta tasma üzerinde yürümekten hoşlanan enerjik bir kedidir. Hatalarını yüksek sesle “Hayır!” ile sınırlayın. veya el çırparak uyarın.

Sağlık

Hem soylu kediler hem de karışık cins kediler, doğada genetik olabilen çeşitli sağlık sorunlarına sahiptir. Koratlar genellikle sağlıklıdır, ancak alıcıların bilmesi gereken birkaç sorunu vardır: genetik bir nöromüsküler dejeneratif hastalığın yanı sıra, onları anesteziye duyarlı hale getirebilecek düşük vücut yağı.

GM1 ve GM2 gangliosidoz, kediler sinir sisteminin düzgün çalışması için gerekli olan belirli enzimlerden yoksun olduğunda ortaya çıkar. Neyse ki, hastalıkları taşıyan kedileri tanımlamak için testler mevcuttur, bu nedenle durum nadirdir.

Bakım

Korat’ın kısa tek katı çok az bakım gerektirir. Ölü tüyleri çıkarmak için haftalık olarak tarayın. Banyo nadiren gereklidir.

Periodontal hastalığı önlemek için dişleri fırçalayın. Günlük diş hijyeni en iyisidir, ancak haftalık fırçalama hiç olmamasından iyidir. Tırnakları birkaç haftada bir kesin. Herhangi bir akıntıyı gidermek için gözlerin köşelerini yumuşak, nemli bir bezle silin. Her bir göz için bezin ayrı bir bölgesini kullanın, böylece herhangi bir enfeksiyon yayma riskiniz olmaz.

Kulakları haftalık olarak kontrol edin. Kirli görünüyorlarsa, pamuklu bir bezle veya 50-50 oranında elma sirkesi ve ılık su karışımıyla nemlendirilmiş yumuşak nemli bir bezle silin. Kulağın iç kısmına zarar verebilecek pamuklu çubuk kullanmaktan kaçının.

Kum kutusunu lekesiz temiz tutun . Kediler ihtiyaç hijyeni konusunda çok titizdir.

Kürk Rengi Ve Bakımı

Gümüş uçlu mavi ceketi ve “nilüfer yaprağı üzerindeki çiy damlaları kadar ışıltılı” kocaman yeşil gözleriyle Korat Kedisi. Tayland’ın en güzel ihraç ürünlerinden biridir. Kalp şeklindeki kafası, büyük kulakları ve dikkatli ifadesi ile de dikkat çeker.

Bir Korat’ın gözleri doğuştan mavidir. Olgunlaştıkça gözler kehribar rengine döner. Göz bebeği yeşil bir saçakla çevrilidir. Kedi iki ila dört yaşına geldiğinde, gözleri cinsin bilindiği parlak yeşile döner.

Kısa tek kat, köklerde açık mavi olan, daha sonra derinleşen, gümüş bir uçla biten ve hale etkisi yaratan tüylere sahiptir. Bazı ırkların aksine, kürkü yavru kedilerin doğduğu andan itibaren gümüş-mavi rengine sahiptir. Ancak yavru kedilerde “hayalet tekir” olarak bilinen işaretler olmaktadır. Bunlar olgunlukla ortadan kalkmalıdır. Korat’ın burun derisi, dudakları ve pati pedleri koyu maviden lavantaya kadar çeşitlilik gösterir.

Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar

Koratlar, kendilerine saygılı davranan bir çocuğun ilgisini takdir edeceklerdir ve oyun oynamaktan ve numaralar öğrenmekten zevk alırlar. Uygun gözetim ile çocuklar için iyi bir arkadaş olabilirler.

Güneydoğu Asya kökenli birçok kedi gibi Koratlar da diğer Koratları tercih etme eğilimindedir. Diğer kedilerle ve köpeklerle anlaşabilirler, ancak bir yerde gurur duymayı beklerler. Bu, diğer hayvanlarla iyi gidebilir veya olmayabilir. Ancak Korat arkadaş olmayı sever ve başka bir kedi veya köpekle çok zaman geçirirse, muhtemelen yakın arkadaş olurlar [mas_static_content id=”11435″]

 

Yazar Hakkında