Korean Jindo

Korean Jindo köpeği Kore’nin ulusal bir hazinesi olarak kabul edilir.Cins, 1962’de hükümet tarafından 53 numaralı Ulusal Anıt olarak kabul edildi. Oldukça büyüleyici bir geçmişe sahip güzel ve zeki bir köpektir.

Korean Jindo Köpeği Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Boy: Erkek: 50–55 cm Dişi: 45–50 cm
Kilo: Erkek: 18–23 kg Dişi: 15–19 kg
Renk: Beyaz,Siyah,Kaplan Desenli,Siyah ve Bronz,Gri, Red Fawn

Jindo Spitz ailesine aittirler: corgi ve Sibirya kurdu gibi bu ailenin sivri uçlu kulakları ve kalın tüylerinin yanı sıra

Korean Jindo
Korean Jindo

kıvrımlı kuyrukları vardır.Kumraldan griye ve hatta brindle desenli çeşitli renklerde gelir. Ancak Jindolar çoğunlukla saf beyaz kürke sahiptir.Yavruları bebek kutup ayısı ile bebek kutup tilkisi arasında bir şirinliğe sahiptir.

Dik kulakları, kalın kuyruğu ve atletik yapısı ile Güney Kore menşeli kurt benzeri bir köpek ırkıdır.Bu köpekler mükemmel problem çözücülerdir. Dişiler daha açısal özelliklerle daha ince görünme eğilimindeyken, erkekler daha dar ve daha geniş yapılı olma eğilimindedir.

Karakter

Jindo köpekleri yüksek düzeyde zeka’ya sahip ve ve yüksek enerjileri ile bilinir. Bir sahibe sadıktırlar ve yabancılara karşı temkinli davranırken genellikle sahipleriyle sıkı bir bağ kurarlar. Bu onu harika bir bekçi yapar. Kore ordusu tarafından bu özelliklerini kullanabilecekleri görevlerde kullanmaktadır. Doğal bir avcı olan ırk aynı zamanda iyi av köpekleridir. Üç tanesinin bir zamanlar Sibirya kaplanını öldürdüğünü iddia eden eski bir Kore halk hikayesi vardır. Atletik köpeklerdir fakat sudan hoşlanmazlar, bu yüzden onları yüzdürmeyin. Çoğu yağmur yağarken dışarı çıkmayı bile sevmez.

Sakin, kendine güvenen ve sebepsiz yere asla saldırmazlar aynı zamanda kendi aileleri ve sürüleri dışındaki insanlarla veya köpeklerle etkileşime girmekten uzak duran çekingen ve dikkatli bir türdür. Sık sık sahiplerini evin içinde takip ederler sadece ailelerini gözetebilecekleri bir köşede kıvrılmaktan mutlu olurlar.

Bir bekçi köpeği ırkı olarak çevrelerindeki olağandışı veya yerinde olmayan her şeyi gözlemlemek ve bunlara tepki vermek üzere programlanmıştır. Aileye son derece sadık olsalar da aynı zamanda bağımsız hareket etme eğilimi gösterirler. Makul miktarda fiziksel ve zihinsel uyarıma ihtiyaç duyan atletik bir cinstir.

Tarihi

Cins, adını Güney Kore’nin en güney ucundaki bir adadan almıştır. Ulusal cins olarak bu köpek ırkı her zaman popülerdi, ancak 993 yılında Baekgu adlı 7 yaşındaki bir köpeğinin hikayesinin manşetlere çıkmasıyla ünününe ün kattı. Baekgu, yaklaşık 300 km uzaktaki bir şehirde yeni bir sahibine satılmadan önce, 83 yaşındaki Park Bak-don adlı kadın sahibi ile Jindo Adası’nda yaşadı. Bak-don en iyi arkadaşına veda etmek zorunda kaldığı için kalbi kırılmıştı ve belli ki Baekgu da öyleydi. Köpek, yeni evinden kaçtı ve 7 ay boyunca yollarda eski sahibini bulmak için uğraştı ve sonunda amacına ulaştı.

Bu iç açıcı hikaye patlak verdikten sonra Koreliler bu köpek için çıldırdılar, Baekgu’nun yolculuğu hakkında çizgi film canlandırmaları, belgeseller ve çocuk hikayeleri yarattılar. “White Heart Baekgu” adlı bir Güney Kore müzikali bile var. 2004 yılında, Jindo eyaletinin Donji Köyü’nde Baekgu’yu tasvir eden bronz bir heykel dikildi.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında