Münsterländer

Küçük Münsterländer yada small doğuştan bir avcıdır.İzleme, işaret etme ve geri alma içgüdüleri göz kamaştırıcıdır; aynı zamanda ailesiyle birlikte yaşaması gereken insanları seven bir türdür.

Küçük Münsterländer Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi: 12–13 yıl
Boy: Erkek:50–58 cm, Dişi:48–56 cm
Kilo: Erkek:18–27 kg, Dişi:18–27 kg
Renk: Brown Roan,Kahverengi ve Beyaz

Onlarca yıldır Avrupa’da favori bir ırk olmuştur. Cins, engebeli arazide ve ıslak veya soğuk koşullarda bile güçlü bir

Münsterländer
Münsterländer

doğal av içgüdüsüne ve yüksek dayanıklılığa sahiptir. Özellikle tarlada ya da sizinle yürüyüş yaparken tüylerinin dolaşmaları önlemek sık sık taranması gerekir. Altı haftada bir banyo yapmak iyi bir fikirdir. Ek olarak, tırnak kesme, diş fırçalama ve kulakları temiz ve kuru tutma gibi rutin bakıma ihtiyacı vardır.

 

Karakter

Bu köpeğin mutluluğu için o kadar önemlidir ki, birçok yetiştiricisi yavrularını sadece evlerinde tutar. Onu av gezilerine çıkarabilir ve ona çitlerle çevrili geniş bir bahçe ve bol miktarda günlük egzersiz sağlayabilirseniz, neşeli, arkadaş canlısı, nazik bir aile köpeği olabilir. Olumlu takviye ile nazik davranış ile, en iyi şekilde eğitilebilir. Onu zorlamaya veya haksız yere cezalandırmaya kalkarsanız inatçı bir direnişle karşılaşabilirsiniz.İ nsanları seven bu köpek evde yaşamalıdır aksi halde çok mutsuz olur.

Küçük Munsterlander kendine güvenen ve uyumlu bir köpektir.Öncelikle, herkesi kocaman heyecanlı ve üstüne atlayarak karşılar bunu istemiyorsanız ona bu konuda eğitim vermelisiniz. Hareketliliğine katlanacak büyük çocuklarla iyi geçinir. Köpekler evde sessizdir, avla geçen güzel bir günün ardından kanepede size eşlik etmekten mutluluk duyar.

Dışarıda saatlerce koşabilirler. Bol miktarda günlük egzersize ve takip etme, işaret etme ve geri alma için güçlü içgüdülerini eliştirme şansına ihtiyaçları vardır. Bu nazik köpek oldukça zekidir ve çabuk öğrenir. Birçok avcılık türünün aksine, öğrendiklerini hatırlar ve bilgilerini nesilden nesile aktarabilir.

 

Tarihi

Bu cins adını, 19. yüzyılın sonlarında Alman Uzun Tüylü av köpekleri ile, Uzun Tüylü Spaniel’ler olan Wachtelhunds ile melezlendiği Munster kasabasından alır. Amaç, sadece avı bulmakla kalmayıp aynı zamanda yaralı veya ölü oyunu takip edebilen olağanüstü bir çok amaçlı köpek olarak geliştirilmiştir.

Pek çok ırk gibi, II.Dünya Savaşı sırasında yiyecek kıtlığı nedeniyle neredeyse ortadan kayboldu, ancak cins anavatanında yeniden canlandırıldı. Orta Avrupa’nın çoğu yerli ırkının yirminci yüzyıl savaşları sırasında ağır kayıplar vermesine rağmen, lmanya’nın en popüler av köpeklerinden biri olmaya devam etmesine izin verecek kadar yetecek sayıda hayatta kaldı. Oradan köpekler, küçük boyutları, avlanma yetenekleri ve aile dostu doğaları nedeniyle talep gördükleri diğer ülkelere yayıldı.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında