Labrador Retriever

Labrador Retriever Sadık ve canlı bir yapısı olan bu su seven köpekler, olağanüstü aile üyeleri ve av ortaklarıdır. İhtiyacınız olan tek şey fırlatacak bir top ile sizi ömür boyu sevecektir. Dünyanın büyük bir bölümünde en popüler köpeklerden biridir.

Labrador Retriever Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi: 10–12 yıl
Boy: Erkek: 57–62 cm, Dişi: 55–60 cm
Kilo: Erkek: 29–36 kg, Dişi: 25–32 kg
Renk: Siyah, Çikolata Rengi, Sarı

Geniş bir kafa ile yoğun, kısa ile orta uzunlukta bir kürke sahiptir. Tam bir su köpeği olarak perdeli ayak parmakları

Labrador Retriever
Labrador Retriever

ıslak yüzeylerde ve ortamlarda hareket etmelerine yardımcı olur ve dümen benzeri su samuruna benzeyen kuyrukları yüzmek için idealdir. Ayak perdeleri aynı zamanda soğuk iklimlerde kar ve buzun ayak parmakları arasında sıkışmasını önleyen bir “kar ayakkabısı” oluşturur.

Labrador yavruları, sarı, çikolata ve siyah laboratuar gibi çeşitli renklerle doğarlar. Gümüş retriever, çarpıcı mavi gözlerle daha nadir grimsi bir renge sahiptir.İki farklı vücut tipi vardır. Amerikan tipi daha uzun kemiklere, daha uzun ve daha az yoğun bir kürke, daha dar bir kafaya ve daha uzun bir ağza sahiptir. Ayrıca daha fazla enerjiye ve daha gergin olma bir yapıya sahiptir.

İngiliz tipi daha kısa bacaklara, daha yoğun bir kürke ve geniş bir kafaya sahiptir. Bu tip bir aile hayvanı olmak için daha uygundur. Düzenli olarak tüyleri fırçalandığı sürece ılıman iklimlerde yılda iki kez veya yıl boyunca tüy dökecektir. Çift kat olan diğer köpeklerde olduğu gibi, haftalık fırçalama yapılması önerilir.Evinize yeni bir köpek yavrusu getirdikten sonra, onu en yaygın iki sağlık sorunu olan obezite uygunsuz nesneleri yutmaktan korumanız gerekir.

 

Karakter

Özellikle ergenler güçlü ve enerjiktir. Bir ila üç yaş arasındaki birçok köpek, tasmasını kuvvetli bir şekilde çekmek ve insanlara zıplamak gibi köpek davranış sorunları nedeniyle eğitilmeleri gerekir. İnsanların üzerine atlamasına izin verildiyse, bu davranışı derhal durdurmalısınız. Zıplamak insanları yaralayabilir ve yaramadığında bile, köpeği onun için iyi olmayan yüksek bir uyarılma durumuna sokar.

Henüz köpeğiniz yoksa ve evinizde küçük çocuklar veya yaşlı yetişkinler varsa, zorlu köpek yavruluk ve ergenlik dönemlerini hesaba katmanız gereklidir. Çoğu diğer köpekler ve kediler ile iyi geçinir, çiftlik hayvanları hatta tavşanlar ve gelincikler gibi çok küçük evcil hayvanlar ile iyi anlaşırlar. Tanıştırmalar düzgün bir şekilde yapılmalıdır.

Güçlü geri alma içgüdüsü ile, uygun oyuncaklar verilmez ve doğru köpeğe öğretilmez ise her şeyi çiğneyerek zarar verebilirler. Çözüm genellikle onlara yanlarında taşıyacakları bir oyuncak vermektir, böylece ağızları kendilerini oyalarlar.

Tarihi

Labrador Retriever 1800’lerde Newfoundland’de ortaya çıktı ve St. John’un su köpeklerinden üretildi. Balıkçılar tarafından eğitilebilirlikleri, güvenilirlikleri ve iş ahlakları nedeniyle değer verdiler. Retriever isimlerini yerine getirerek, balık ağlarını çekmeye yardımcı olmak için buzlu soğuk sulara dalarlar ve bazen kaçan başıboş balıkları yakalarlardı. Bugün Labrador’un iki çeşidi var: Amerikan (uzun ve ince) veya İngiliz (kısa ve kalın). Hem Amerikan hem de İngiliz soyları, üç renk versiyonunun hepsine sahiptir. Bol miktarda yoğun egzersiz ve ve sevgi ile çok iyi arkadaş olurlar.

Uzmanlar, cinsin Labrador olarak adlandırılmaya başlamasıyla ilgili birkaç farklı teoriye sahip. Birincisi, ismin İspanyolca işçi kelimesinden labrador esinlenmiş olmasıdır ki bu kesinlikle uygun bir tanımdır veya cins kıyılarda ve komşusu Newfoundland açıklarında gezen Portekizli balıkçılara eşlik eden köpektir. Cani di castro laboreiro olarak bilinen bu köpekler, balık yüklü ağlar da dahil olmak üzere sudan eşya almak ve tekneden tekneye yüzme mesajları gibi görevleri yerine getirdiler.

 

Her ne denilirse adlandırılsın, köpekler keskin koku alma duyuları, yere düşen kuşları bulma yetenekleri ve hızlarıyla bilinirlerdi. Newfoundland’a gelen İngiliz ziyaretçiler, köpeklerin yeteneklerini gördüler ve onları İngiltere’ye getirdiler. Orada, arizeleri çevreleyen bataklıklarda avlamak içinbu köpeklerden bazılarını satın alan Malmesbury Kontu’nun dikkatini çektiler. Earl’ün oğlu köpekleri yetiştirmeye başladı ve onlara Labrador adını veren oydu. İngiltere’deki Kennel Club, cinsi 1903’te resmileştirdi.

Labrador Retriever 20. yüzyılın başlarında,çalışma ahlaklarınana hayran olan Amerikalı sporcular tarafından Kuzey Amerika’ya getirildi. O zamandan beri, türün popülaritesi arttı, arttı. 1997’de Buddy adlı bir çikolata yavru Beyaz Saraya yerleşen ilk Labrador Retriever oldu.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında