Lagotto Romagnolo

Lagotto Romagnolo köpek ırkını özetlemek gerekirse canlı,atletik,çevik,hızlı,hevesli,akıllı,duyarlı,çabuk öğrenen,suya düşkün,çamura düşkün,kazmayı seven,koşmayı,zıplamayı,yüzmeyi ve getirmeyi sever olarak tanımlanabilir.

Lagotto Romagnolo Köpek Irkı Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi: 15–17 yıl
Boy: Erkek: 43–48 cm, Dişi: 41–46 cm
Kilo: Erkek: 13–16 kg, Dişi: 11–14 kg

Orta büyüklükte bir cinstir. Avcı suyun üzerinden ördekleri vurduğunda yere yada suya düşen ördeği avcıya geri

Lagotto Romagnolo
Lagotto Romagnolo

getirebilmek için atletik,dayanıklı ,sahibin verdiği emirlere uyan,suya ve sert iklimlere dayanıklı bir kürkü olan köpektir. Bataklık araziler tarım arazisine dönüştüğünde köpek muhteşem koku alma yeteneği sayesinde yer mantarı avlamaya yönelmiştir.Su ve çamur sıçratmayı, ortalığı kirletmeyi sevdiği için kendisi de kirlenir ve en geç ,ki ayda bir traşlanmalıdır ayrıca düzenli taranmalıdır.

 

Karakter

Lagotto Romagnolo Sınırsız enerji, keskin bir arama arzusu, sebat, kararlılık ve mükemmel bir koku alma duyusu olan çok kaliteli bir köpektir. Lagottos, yakın bir nöbet veya tehlikeli bir kan şekeri düşüşü gibi tıbbi durumları tespit edebilen Hizmet Köpekleri olarak da eğitilebilir.Arama ve Kurtarma’da doğal afetlerden sonra enkaz altında kalan insanları bulmak için güçlü burnunu kullanan bir köpektir.

Lagotto, 1400’lerden beri iş köpeği olarak yetiştirildi. Bu köpeklerin çok fazla enerjisi var ve bunu harcamak zorundadırlar. Tüm gün evde koşturan bir köpek değildir;günde birkaç kez, her seferinde sadece 30 dakika bile olsa, yoğun egzersiz ve zihinsel uyarım yapmanız gerekir. O zaman geri kalan zamanlarda TV karşısında sizinle tembellik yapmaktan mutluluk duyacaktır. Bu şefkatli köpek, ailesiyle arkadaşlık etmeye bayılır.

 

Sağlam bir çitle çevrili bahçeye ve sık sık şiddetli yoğun fiziksel aktivite yapmalıdır ve ayrıca zorlu zihinsel uyarıma ihtiyaç duyar. Zihinsel uyarım, köpeğin zeki zihnini meşgul eden bir aktivite anlamına gelir özellikle nemli topraklarda kazmayı sevdiği için bahçeleri mahvedebilir. Bazıları yabancılara veya alışılmadık görüntülere, seslere veya durumlara karşı aşırı duyarlıdır.

Bu süper hızlı sporcular için engelli bir parkur olan Agility sporu çok uygundur. Ayrıca ralli itaati, frizbi, flyball, serbest stil, alanlarındada çok iyidirler.Yeterince aktif bir yaşam tarzı sağlamazsanız havlama, zıplama, çiğneme ve hiperaktivite ile bunu kendisi çözer.Su köpeği soyundan gelen ırk suyu sever, geri almayı sever ve koşmayı ve zıplamayı sever. Bu sevgileri tek bir aktivitede birleştirin ve onu yüzmeye getirin.

Eğitmek genellikle oldukça kolaydır. Sadece tasma üzerinde hafif bir el kullanın ve doğru Lider Takipçi ilişkisini kurun, köpek sizinle çalışmaktan mutlu olacaktır. Bununla birlikte, bazıları daha bağımsızdır ve yapmak istedikleri şeyleri nasıl yapacaklarını bulmak için zekalarını kullanırlar. Bu bireyler ilk kez sahiplenmek için çok uygun değildir.Ancak çoğu hızlı bir şekilde öğrenir ve tutarlı eğitime yanıt verir.

Tarihi

Lagotto Romagnolo’nun tarihi İtalya’daki Rönesans’a kadar uzanır ve daha eski olduğuda düşünülmektedir. Bu cins başlangıçta Romagna bataklıklarında vurulan su kuşlarını avcıya getirmek için yetiştirildi yetiştirildi. Suya dayanıklı kürkleri, onları soğuk sulara dalmak için çok uygun hale getirdi. Bununla birlikte, 1800’lerin sonlarına doğru, bölgedeki bataklık lanların çoğu kurutuldu ve bu köpekler, süper burunları onları mükemmel trüf mantarı avcıları olmasaydı,şu anda yok olabilirlerdi.

Günümüzde trüf mantarı avı işi için özel olarak yetiştirilmiş tek türdür. 1970’lere gelindiğinde,ırka olan ilgi biraz azaldı ve bu köpekler, 1980’lerin sonlarında ırkı korumaya ilgi duyan meraklıları olmasaydı, tamamen ortadan soyu tükenmiş olabilirdi. Romagnolos hala yer mantarı avlamak için kullanılıyor, ancak aynı zamanda sadık aile arkadaşları olarak da değer görüyorlar ve hipoalerjenik kürkleri onları alerjisi olanlar arasında popüler yapmaktadır.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında