Lakeland Terrier

Lakeland Terrier tilki avlamak için aslen İngiliz Göller Bölgesi’nin sert kırsalında yetiştirildi.her türlü hava koşulunda engebeli tepeler ve dik kayalıklar üzerinden tilkiyi takip edebilme yeteneğine sahiptir.

Lakeland Terrier Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi: 12–16 yıl
Ağırlık:7–8 kg
Boy:33–38 cm
Renk: Siyah,Siyah ve Bronz,Mavi,Grizzle & Tan,Buğday

Kürk ortaya çıktığı bölge olan Göller Bölgesi’nin sert koşullarına karşı korumak için tasarlanmış kalın bir astar ve

Lakeland Terrier
Lakeland Terrier

yoğun, sert bir son kattan oluşur. Tüy dökmeyen kürkü haftada birkaç kez taranması gerekir. Çok az tüy döker fakat topakların oluşmasını önlemek için tüylerinin haftalık düzenli fırçalanması gerekir. Ayrıca kürklerinin orijinal özelliklerini korumak için fırçalanmalıdır. İş yükünü azaltmak için tıraş ettirirseniz tüylerinin sertliği gideceğinden korumasız kalacaktır.

Gözlerinin etrafındaki tüyler de düzgün görebilmeleri için uzadıkça kesilmelidir. Çok çeşitli renklerde olabilirler Buğday rengi en çok görülen renktir.Aynı zamanda siyah, mavi renkte de bulunurlar. karaciğer, kırmızı ve bazen bronz lekeleri olabilir. Yavru köpekler genellikle koyu bir renkle doğarlar ve gerçek renklerine büyüdüklerinde sahip olurlar.

Karakteri

Sahipleri cesur ve eğlenceli kişiliklerini çok severler. Son derece cesur, kararlı, oyuncu ve kendinden emin olmaları ile tanınırlar. Çok zekidirler, ancak aynı zamanda inatçı hatta yaramaz bir çocuk gibidirler. Bir şey yapmak istemiyorlarsa, zorlarsanız bile istediğinizi kabul ettiremezsiniz. Yavruyken kurallar belirlemeniz, sabırlı olmanız ve eğitimleri için biraz zaman ayırmanız gerekebilir. Zekalarından dolayı olumlu pekiştirme yöntemi eğitimlerinde oldukça etkilidir.

Fells’deki sürüleri izleyen eski günlerindeki piskoloji’ye geri döndüklerinde tetikte bir tür olabilirler ve havlamalarına yatkın olabilirler. Bunun rahatsız edici boyutlara ulaşmaması için eğitim vermeniz gereklir. Cins, ait olduğu aileyi çok sevse de kucağınıza alıp oynayabileceğiniz bir köpek ırkı değildir. Fazla Enerji ve bağımsızlık özelliklerini taşırlar bol miktarda egzersiz yaptırabilecek ailelere uygun olacaklardır. Kendine saygı gösteren çocuklarla birlikte sorunsuz yaşarlar. Genellikle neşeli ve eğlenceli mizaçları vardır..

Diğer köpeklere karşı genellikle saldırgan olmamakla birlikte, baskın karakter olmak isteyecekleri için ufak çaplı kavgalara girerler kavga büyürse de çekinmeden devam ederler. Avlanma ve koruma geçmişleri nedeniyle, onları bir evdeki diğer hayvanlarla birlikte bırakacaksanız dikkatli olmanız gerekir.

Tarihi

Lakeland Terrier’in soyu Black ve Ten Terrier,Gal Teriyeri, Sınır Teriyeri ve Tilki Teriyeri ve Bedlington ırklarından gelmektedir.Geçmişi 18. yüzyıla kadar izlenebilen en eski terrier ırklarından biri olarak kabul edilirler.

Göller başlangıçta tilkilerin Kırlarda otlayan koyunlardan kuzuları yakalamasını önlemek için geliştirildi. Bu bozkır kaplı tepeler ve bu topraklarda çalışan köpeklerin dayanıklı, kararlı ve cesur olması gerekir. Hava koşullarına dayanıklı kürkleri, değişken hava koşullarıyla başa çıkmalarına olanak sağlar. Boyutları, bir tilkiyi inine kadar takip edebilecek ve cesaretleri ve azimleri iş için uygundur.

Popülerlikleri arttıkça, yerel tilki avı avcı grupları ve porsuk avı için kullanıldılar. 1921’de Lakeland Terrier Association İngiltere’de kuruldu ve ilk olarak 1934’te Amerika Birleşik Devletleri’nde AKC tarafından tescil edildi. Yıllar boyunca birçok büyük Best In Show yarışmalarını kazandılar.E ğlenceyi seven kişiliklerine rağmen, nispeten düşük sayıları nedeniyle artık türü tükenen bir cins olarak kabul ediliyorlar.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında