Lancashire Heeler

Lancashire Heeler köpek ırkı eski dönemlerde sığır ve koyun gütmenin yanı sıra, sığırları mezbahalara götürmek için yönlendirme amacıyla kullanılıyorlardı. Ayrıca ‘teriyer benzeri‘ avlanma içgüdülerini nedeniyle sıçanları ve tavşanları yakalamak için de kullanılmışlardır.

Lancashire Heeler Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi: 12–15 yıl
Kilo: Erkek:5,9–8,2 kg, Dişi:5,9–8,2 kg
Boy: Erkek: 25–31 cm,Dişi:25–31 cm
Renk: Siyah ve Bronz,Ciğer & Tan

 

Lancashire Heeler küçük, sağlam yapılı bir köpektir. Ön ayakları hafifçe dışa doğru dönüktür. Kulaklar büyük ve

Lancashire Heeler
Lancashire Heeler

diktir. Kısa, kalın kürke sahiptir. Yere çok yakın bacakları vardır. Baş her zaman vücut ile orantılıdır. Birbirinden ayrı duran parlak gözlere sahiptir. Bacaklar kısa ve sağlamdır ve pençeleri hafifçe dışarı çıkmıştır. Arka ayakları çok kaslıdır. Göğüs uzun ve derin,karnı sıkıdır. Sırt güçlüdür Kuyruk her zaman dik durur. Kürkü mevsimse bağlı olarak uzun yada kısa olabilir.

Karakter

Lancashire Heelers normalde çok dışa dönüktür ve insanlara dostça davranır, ancak çok nadiren doğru bir şekilde sosyalleştirilmezse bazıları saldırgan tutum gösterebilir. Diğer köpeklere karşı agrasif tavır sergileyebilirler.Bunların önüne geçmenin yolu erken soyalleştirmektir. İhtiyaç duydukları ilgiyi onlara verebilen her yaştan aktif insanlar için ideal köpeklerdir.

Özellikle büyük çocuklu aileler için uygundur. Bebekler ve küçük çocuklarla bir evde sosyalleşmeye ve eğitime özen gösterilmelidir, çünkü dikkat çekmek için ufak çocuklar ile rekabet eder ve kontrol edilmezse çocukları koyunlar gibi gütmeye kalkabilir. Özellikle şehir dışında bolca koşabilecekleri alanı olan evlerde yaşarlarsa oldukça mutlu olurlar.Çitle çevrili bir alandalar ve en ufak bir kaçış noktası varsa emin olup o deliği bulup kaçarlar.

Tarihi

Eskiden çoban köpeği olarak kullanılmalarına rağmengünümüzde aile köpekleri oldular.Kennel Club tarafından tanındığından beri, 1999’dan bu yana yapılan çeşitli Şampiyonlarla başarılı gösteri köpekleri oldular. Birçoğu artık Kennel Club çeviklik testlerinde,itaat yarışmalarında başarıdan başarıya koşmaktadır.

 

Lancashire Heeler’ın tam kökeni kesin değil, çoğu uzman bu Heeler’ın İngiltere’nin Galce bölgesinde Manchester Terrier ,Siyah ve Ten Teriyeri’nin bir karışımı olarak üretildiğini düşünmektedir. Dachshund gibi diğer ırkların da oluşumlarına dahil edilmiş olabileceği iddialar arasında vardır.


Zamanla nufusunun azalmasına rağmen 1960’larda bu cinse olan ilgi yeniden artmıştır.İngilterede 1978’de Lancashire Heeler Kulübü kuruldu. Amerika Birleşik Devletleri’nde, United Kennel Club bu ırkı 1 Kasım 2009’da tanıdı. FCI veya AKC tarafından henüz kesin olarak tanınmamaktadır.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında