Landseer

Landseer Köpek Irkı Balıkçılar için özellikle suda ağları toplamak ve düşen balıkları getirmeleri için yetiştirildi ve bugün ise tatlı, yumuşak ve şefkatli mükemmel bir aile köpeğidir.

Landseer Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Boy: Erkek:72–80 cm,Dişi:67–72 cm
Kilo: Erkek: 59–68 kg,Dişi:45–54 kg
Renk: Siyah Beyaz

Landseer Uzun, dengeli ve çevik bir köpektir, Newfoundland’den daha uzun bacaklara sahiptir, özellikle erkeklerde

Landseer
Landseer

fark daha belirgindir. Daha iyi yüzmesine yardımcı olmak için perdeli ayakları vardır, kuyruğu aşağıya doğru sarkar ve arka ayaklarındaki çiy kemiği çıkma eğilimindedir.

Köpekler arasındaki diğer bir fark da kürkleridir. Kürkü biraz daha kısadır ve altında yün yoktur. Kürk buna rağmen yine de su tutmaz düz,biraz dalgalı, yoğundur. Ana renkler siyah yamalı beyazdır. Genellikle göğüs, göbek, bacaklar, kuyruk beyaz, başı siyah tır Kafa stop, kare ve kısadır. Burun siyahtır, küçük koyu kahverengi gözleri vardır ve kulakları üçgen şeklindedir, sarkık ve küçüktür.

Landseer Normalde çok fazla tüy döker, ancak mevsimsel dönemlerde dökme daha fazla olur. Bu nedenle evde çok fazla tüy olmasını sorun etmemeniz gerekir.Gözlerinden çapaklar çıkarılmalı, pençeleri silinmeli ve gerektiğinde banyo yapılmalıdır. Ayrıca haftada en az 2 ila 3 kez köpek diş macunu ve diş fırçası ile dişlerinizi fırçalayarak ağız sağlığına dikkat etmeniz gerekecektir. Kulaklarını haftada bir enfeksiyon açısından kontrol edin

 

Karakter

Landseer tatlı,nazik ve sevgi dolu bir köpektir, bu da onu harika bir aile köpeği yapar. Genellikle nazik bir dev olarak adlandırılır, çok fazla insan etkileşimi ve ilgisine ihtiyaç duyar, bu nedenle uzun süre yalnız bırakılmaktan hoşlanmaz. Yalnız bırakılırsa tepki olarak çok havlar ve çevresindeki eşyalara zarar verir. İyi bir bekçi köpeğidir, uyanıktır ve yaklaşan davetsiz misafirleri veya yabancılara karşı havlayarak sahibini uyarır.

Koruyucudur, ancak aslında saldırmak yerine sizinle tehlike arasına kendisi girer. Tehditleri tanımakta ustadır ve hiçbir tehdit algılanmadığında sosyal ve arkadaşça davranır. Bu cesur, zeki ve cömert çok fazla sabrı olan bir köpektir. Ailesine çok bağlı ve iyi bir sosyalleşme ile güvenilir bir köpek olur. Yavaş olgunlaşır, 18 aylık olana kadar köpek yavrusu gibi davranır.

Sizinle bir şeyler yapmayı seven ve sizi mutlu etmeye hevesli akıllı bir köpek olduğundan,eğitmek oldukça kolaydır. Bu köpeği sahiplendiyseniz en azından temel düzeyde itaat eğitiminin yanı sıra, erken sosyalleşmeyi farklı insanlara, yerlere, hayvanlara alıştırmanız büğüdüğünde işinizi kolaylaştıracaktır.Olumlu eğitim yöntemleri(övme ödül vs) yöntemleri bu ırk için iyi olacaktır. Sabırsızlanmaktan veya fiziksel ceza kullanmaktan kaçının, ancak yine de tutarlı ve kararlı olmanız gerekir.


Landseer aktif bir köpektir, içeride oldukça sessiz ve sakindir, ancak dev boyutlu olması apartmanda yaşamaya uygun olmaması için yeterlidir. Geniş bahçeli bir ev onu mutlu edecektir. Düzenli egzersiz ve günde iki orta ila uzun yürüyüşe çıkarmanız gerekir. Çok iyi yüzücü oldukları için suya girmeyi çok severler.

Çocuklarla harika ilişkiler kurar, nazik ve sabırlıdır, oynamaktan da mutluluk duyar ve koruyucudur, ancak boyutu yanlışlıkla küçük çocuklara zarar verebileceğinden dikkat edilmelidir. Aynı zamanda, özellikle uygun şekilde sosyalleştiğinde diğer evcil hayvanlar ile iyi ilişkiler kurar. Genel olarak diğer köpeklerde sorun yaşamaz, ancak özellikle aynı cinsiyetten köpeklerde ve daha çok kısırlaştırılmamış erkeklerde baskınlık kavgaları çıkabilir.

Tarihi

Kökeninin Bernard ve İngiliz Mastiff köpek ırklarından geldiği düşünülmektedir. Ayrıca Kanada’nın Newfoundland kentinde St.John köpeği adı verilen yerli bir köpek ırkından geldiğine inanılıyor. Balıkçılar tarafından ipleri ve ağları almak için kullanıldılar ve daha sonra 18. yüzyılda İngiltere’ye geldiler ve oradan balıkçılar tarafından Avrupa’ya yayıldılar. Bunun yanında boğulan insanların büyük bir kurtarıcısı olarak ün yaptı.

 

1838’de ünlü hayvan sanatçısı Sir Edwin Landseer tarafından siyah ve beyaz cinsi gösteren “İnsancıl toplumun seçkin bir üyesi” adlı bir tablo yapıldı. Adının geldiği yer burasıdır. Tablodaki köpeğin 20’den fazla insanı boğulmaktan kurtardığı resmedilmiştir. 1900’lerin ortalarında, Avrupa’da, özellikle İsviçre ve Almanya’da bu ırka ait köpek kulübü vardı. Bu dernekler daha uzun bacaklara sahip olması, biraz daha küçük olması ve daha atletik olması için türü geliştirdi.

Bu köpek 1960 yılında FCI tarafından ayrı bir ırk olarak tanındı, ancak birçok büyük köpek organizasyonu tarafından Newfoundland köpeği’nin farklı rengi olarak tanınmaktadır.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında