Lapponian Herder

Lapponian Herder orta büyüklükte bir Spitz tipi çoban köpeğidir.Oldukça enerjisi ve zeka düzeyi yüksek bir köpektir.

Lapponian Herder Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Ağırlık:25–32 kg (Yetişkin)
Boy: Dişi: 43–49 cm, Erkek: 48–54 cm
Renk: Siyah, Koyu Kahverengi, Koyu Gri

Baş uzundu üst kısmı hafif

Lapponian Herder
Lapponian Herder

dışbükeydir ve namlu kafatasından biraz daha kısadır. Oval, koyu ve canlı gözlerin uzun bir arası vardır. Orta uzunlukta dik kulakların tabnı oldukça geniştir. Kuyruk orta uzunlukta, gür ve alçaktır. Kürkü orta uzunluktauzun ve siyah, grimsi veya kahverengidir. Genel renkten daha açık olan lekeler genellikle baş, göğüs ve bacaklarda bulunur.

Karakteri

Lapponian Herder, arkadaş canlısı, uyumlu, sabırlı ve uysaldır ve aynı zamanda zeki ve enerjiktir. Ayrıca koruduğu yada yaşadığı bölgeye tanımadığı biri girdiğinde havlayarak uyaran bir bekçi köpeğidir.Bir kişiyi bir kez tanıdığında arkadaş canlısı olarak tavırlarını gösterir. Bu köpeğin hem fiziksel hem de zihinsel olarak meşgul olması gerekiyor. Yeterince aktivite ve ilgi görmez ise havlama ve çevresindeki eşyalara zarar verme gibi kötü alışkanlıklar edinecektir.

Kısa süre için yalnız bırakılabilir ama uzun süre bırakılırsa evinizi mahveder.Ailesine karşı şefkatli, sadık ve onları memnun etmeye heveslidir. Sizinle çok yakından bağ kuracak ve insan odaklı olacaktır. Harika bir çalışma köpeğidir, ancak doğru ellerde de iyi bir aile köpeği olabilir.

Hakimiyet kurma hevesi nedeniyle deneyimsiz sahipler için zor bir köpek olacaktır. Sahibi tutarlı ve iyi bir sürü lideri olduğunda eğitime iyi yanıt verecektir. Sert bir şekilde eğitim verilmemeli, içinde ödül içeren olumlu teknikler kullanmalıdır, Eğitime daha duyarlı olduğunda erken yaşlarda başlanmalı ve bu aynı zamanda sosyalleşmeye önem verilmelidir.

Tarihi

Lapponian Herder’in, tarih öncesi çağlardan beri İskandinavya’nın kuzey kesimlerinde yaşayan köpeklerden evrimleştiği düşünülmektedir. Bununla birlikte geleneksel Spitz tipi köpeklerden açıkça ayrıldığı için,türün kökeni çok tartışılan bir konudur.

Laponya’da ren geyiği yetiştiriciliği ile ilgili en eski bilgiler 16. ve 17. yüzyıllara kadar uzanıyor ve ren geyiği çoban köpeklerinin ilk bilgileri 1674’te yayınlanan Lapponia kitabında yer almaktadır.

Ren geyiği çoban köpeğine yönelik iki büyük tehdit İlki, 2.Dünya Savaşı’nın sonlarında Laponya Çobanlarının büyük bir bölümünü yok eden Laponya Savaşı‘ydı. İkincisi, ren geyiği yetiştiriciliğinde kar motosikletlerinin yaygınlaşmasıydı. Ren geyiği çoban köpeği popülasyonunun yeniden canlandırma çabası ancak 1959’da başladı; Cins adı 1966’da Fin Köpek Kulübü tarafından onaylanan Lapponian Herder oldu. Yeni bir cins standardı 1997’de onaylandı. Bugün, ren geyiği çobanları, kar arabası ve bu köpeği birlikte faydalı kullanmayı öğrendiler.Yıllık kayıt sayıları son on yılda arttı. 2018’de 337 adet kaydedildi.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında