Lhasa Apso

Lhasa Apso Köpek Irkı Tibet’te kutsal sayılan kişiler ve soylular tarafından en az iki bin yıldır yetiştirilen oldukça eski bir ırktır.

Lhasa Apso Köpek Irkı Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi: 12–14 yıl
Kilo: Dişi: 5–7 kg, Erkek: 6–8 kg
Boy: Dişi: 25–28 cm, Erkek: 25–28 cm
Renk: Siyah, Beyaz, Bal Rengi, Altın Sarısı, Kahverengi, Kum Rengi

Küçük, sağlam bir gövde yapısına sahiptir. Yuvarlak siyah gözleri ve küçük damla kulakları vardır. Kuyruk sırta

Lhasa Apso
Lhasa Apso

kıvrılmış şekilde dik tutulur. Kürk uzun, düz ve yoğundur. Normalde tüyler çok uzun tutulur ve bir kısmı baştan aşağıdadır. Genellikle yüzdeki kıllar uzundur ve gözleri örter. Çoğu sahip, saçı kısa kesmek yerine bir kurdeleyle bağlar, ancak aynı zamanda, gözlerin üstündeki kılların yoğun “kaş” görünümü oluşturması da yaygındır.

Karakter

Bugünkü Lhasa Apso, uzun ve seçkin geçmişinin getirdiği asalet ile ruhlu ve son derece saygın bir arkadaş olarak hizmet etmektedir. Kendi içinde evdeki özel kişi olduğuna, başkalarının saygı duyması ve hatta saygı duyması gereken tek kişi olduğuna inanan bir köpektir. Arkadaşını düşmandan ayırma ve sevdiği kişilere birileri tarafından rahatsız edildiğinde bunu bildirme konusunda eşsiz bir yeteneğe sahip, samimi ve iddialı bir ırktır. Diğer köpekler ve evcil hayvanlarla dışarda sorun yaşamazken kendi yaşadığı bölgede karşılaşırsa ciddi problem yaşayabilir. Yavru köpeklerden sosyalleşme, bir Lhasa’nın herkesle iyi geçinmeyi öğrenmesine yardımcı olmak için çok önemlidir. Küçük olmasına rağmen narin değildir;aktiftir ve sahipleri ile uzun yürüyüşlere çıkmayı çok sever.

Yüzyıllardır olduğu gibi şımartılmaya alışkındır bu nedenle biraz dik başlıdır.Eğitim verilirken sevgi ve ödül içeren yöntemlerin kullanılması oldukça önemlidir.

Tarihi

Lhasa Apso Tibet’te MÖ 8000’lere kadar biliniyordu. Tarihte tapınaklarda ve manastırlarda bekçi köpeği olarak kullanıldılar. Tibet halkı, kutsal lamaların reenkarnasyonları olduklarına inandıkları için bu küçük köpeklere büyük saygı duyuyorlardı. Hiçbir zaman satılmadı veya satın alınmadı, hediye olarak verildi ve bir tane almak büyük bir onur olarak kabul edildi. Lhasa ilk olarak 1920’lerde İngiltere’ye getirildi ve 1930’larda Amerika’ya tanıtıldı ve 1935’te American Kennel Club tarafından kabul edildi. Yerli Tibet’te nadir olduğu bildiriliyor.

Genellikle ziyarete gelen ileri gelenlere hediye olarak ve evlerine barış, refah iyi şans getireceği düşünülerek verildi. Bu küçük köpekler dünyaya yayılmaya başladıkça, giderek daha popüler hale geldi.

Tibet, MS 7. yüzyılda Budizm’e geçtiğinde, küçük köpek yetiştiricileri, aslana benzeyen bir tür belirlemek istediler. Budizm’den önce bile Tibet kraliyetinin bir sembolü olan aslan, Buda’nın gücünü de temsil ediyordu, bu nedenle insanların leonine renkli ve şekilli bir köpek istemesi doğaldı. Lhasas – “aslan köpekleri” – Tibet soylularının evlerinde ve lamaların manastırlarında demirbaş haline geldi. Keskin havlaması ve iyi işitmesiyle Lhasas, sahiplerini bir yabancının yaklaşımı konusunda uyarmak için bekçi olarak kullanılmıştır.

Yüzyılın başında, İngiliz kaşifler, elçiler ve diğer gezginler tarafından Tibet’e getirilen Lhasa köpekleri Batı’da görünmeye başladı. Doğu’dan gelen çeşitli boyutlarda tüylü köpeklerin “Lhasa Teriyerleri” olarak adlandırılmasıyla ilk başta çok fazla kafa karışıklığı vardı. Yetkililer, daha uzun ve daha uzun başlı Tibet Teriyeri ile daha küçük Lhasa Apso arasında ayrım yaptılar.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında