Löwchen kökeni belirsizdir,ırkın Doğu Avrupa’da Rusya ile Akdeniz arasında geliştirilmiş olabileceğine inanılmaktadır.

Löwchen Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Löwchen (veya diğer adıyla Little Lion Dog), küçük bir ırk olan ve sevimli bir görünüme sahip olan köpeklerden biridir. Löwchen’in tipik fiziksel özellikleri şunlardır:

Löwchen

Boyut: Löwchen küçük bir ırktır. Genellikle 25-33 cm yüksekliğe ve 4-8 kg ağırlığa sahiptir.

Kafa: Kafası yuvarlak, kısa ve iyi şekillidir. Gözleri büyük ve kahverengi veya koyu renktedir. Burun siyah veya kahverengi olabilir.

Kulaklar: Kulakları düşük yerleşmiş, uzun ve kulaklarına doğru bir eğime sahiptir. Kulakları tüylerle kaplıdır.

Gövde: Löwchen’in sırtı düz ve orta uzunluktadır. Göğsü geniştir ve kaburgaları yuvarlaktır.

Kuyruk: Kuyruğu yüksek tutarlar ve genellikle bir “paçavra” olarak adlandırılan şekilde kıvrılıdır. Kuyruğu tüylerle kaplıdır.

Tüy Doku: Löwchen’in tüyleri düz, uzun ve ipeksi bir dokuya sahiptir. Tüyleri genellikle zengin bir renkte olup, beyaz, siyah, altın, kahverengi veya parti renklerinde olabilir.

Diğer Özellikler: Löwchen, sevimli ve neşeli bir ifadeye sahip olur. Yüzleri genellikle aslan benzeri bir görünüme sahiptir ve bu, ırkın adının “Little Lion Dog” olarak bilinmesine neden olmuştur.

Karakter

Aslan gibi yeleli ve kısa tüylü olarak traş edilse’de taranmaya ihtiyaç duyar.Bununla birlikte, birçok evcil köpek gibi köpeğin her yeri traş edilirse daha az tranmaya ihtiyaç duyacaktır.Uzun tüylü köpeklerin tüylerini mat olmaması ve düğümlenmemesi için haftada iki kez fırçalanması gerekecektir. Lowchen’in klasik asil görünümü,her dört ile altı haftada bir profesyonel bir traş gerektirir.

Löwchen

Banyo haftalık olarak yapılmalıdır.Ayrıca güneş yanığını önlemek için tıraşlanan bölgeye güneş koruyucu sürülmesi de önemlidir. Neşeli, eğlenceli ve nazik huyludur. Ailesiyle oynamaktan zevk alan aktif ve canlı köpeklerdir ve bu tür davranışlar, köpeğin hayatı boyunca devam edecektir. Bazı sahipler onların “palyaço” olabileceğini ve eğitilmelerinin o kadar kolay olmadığını söylüyor. Buna rağmen, gerçekten sevimli ve bir eve çok çabuk kendini kabul ettirir.

Bu canlı, meraklı ve sevecen bir köpektir. Löwchen, oyuncu ruh ve sakin ruhun bir karışımıdır.Sessiz ve aile için iyi bir arkadaştır.Bu cins,aileye adanmış olmanın yanı sıra, kendine verilen emirleri memnuniyetle yerine getirmeye hazırdır. . Bazıları havlamaktan veya kazmaktan hoşlanır.

Tarihi

Cinsi ilk Avrupada tanınmaya başladı ve 1500’lerde aristokrasi kesiminin bulunduğu Fransa,Almanya,İtalya ve İspanya’da oldukça popülerdiler.O zamanlardaki garip adet köpekleri tıraş ederek vucut ısılarının sahibine geçmesini sağlayarak soğuk havalarda sıcak su şişesi olarak kullanılmasıydı.

Adı Küçük Aslan Köpeği” anlamına gelir ve Fransa’da cins Le Petit Chien Aslanı olarak bilinir. Löwchen Bichon Frise ve Havanese’yi içeren köklerden gelir.Almanya,Rusya ve Fransa bu türün kendilerine ait olduğunu iddia etti.Kendine özgü aslan süslemesine sahip Löwchen’e benzeyen köpekler,on altıncı yüzyıl Alman sanatında yer almıştır.Geleneksel aslan süslemesinde kürk son kaburga kemiğinden kısa kesilir ve arka kısım da diz eklemine kadar aynı şekilde yapılır. Ayaklar ve kuyruğun yaklaşık yarısı kırpılarak ucunda bir tüy bırakılır.Uzun tüylerr şekilsiz bırakılmalıdır.

1960’larda, cins yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.İki yetiştiricinin çabalarıyla Almanya’dan birkaç köpek İngiltere’ye getirildi.Sayılarının az olması nedeniyle, bu köpekler yoğun bir şekilde melezlendi ve Amerika’nın yanı sıra Britanya’da da ırkın temelini oluşturdu.Löwchen, AKC Miscellaneous sınıfına 1996 yılında girdi ve 1999’da Non-Sporting Group’un bir üyesi olarak kabul edildi.

Yazar Hakkında