Lundehund

Lundehund Bu muhteşem köpek cinsinin bir dizi benzersiz özelliği vardır.Esnek eklemlerinden alışılmadık sayıda ayak parmağına kadar tüm bu bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.Lundehund kelimesi bir bileşik isimdir: “Lunde-” veya “lundfugl” martı veya martı kuşu anlamına gelir ve “-hund” kelimenin tam anlamıyla köpek anlamına gelir. Pek çok kişi bu cinse Norveçli bir Puffin Köpeği der.

Lundehund Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Lundehund, Norveç kökenli bir köpek ırkıdır ve özellikle deniz kuşlarını avlamak için kullanılmıştır. Lundehund’un fiziksel özellikleri oldukça benzersizdir ve bu ırkın diğer köpeklerden ayıran bazı özellikleri şunlardır:

Lundehund

Boyut: Lundehund, orta büyüklükte bir köpek ırkıdır. Yetişkin erkekler genellikle 30-35 cm yüksekliğinde olurken, dişiler biraz daha küçük olabilir.

Vücut Yapısı: Lundehund’un vücut yapısı esnek ve kaslıdır. Göğüsleri geniştir ve sırtları düzdür.

Kafa: Kafası orta büyüklükte ve üçgen şeklindedir. Alnı düz ve yüzeyi pürüzsüzdür. Burun siyah renktedir.

Gözler: Lundehund’un gözleri orta büyüklükte ve badem şeklindedir. Genellikle kahverengi renkte olur.

Kulaklar: Kulakları orta büyüklükte ve üçgen şeklinde olur. Kulakları dik ve uçları hafifçe yuvarlaktır.

Boyun: Boyunları orta uzunluktadır ve kaslıdır. Başlarına doğru incelir.

Göğüs: Lundehund’un göğsü geniştir ve kaburga kafesi iyi gelişmiştir.

Kuyruk: Kuyrukları orta uzunluktadır ve sırt hizasına doğru taşınır. Kuyrukları halka şeklinde kıvrılabilir veya halka şeklinde bükülebilir.

Eklemeler: Lundehund’un ön ayaklarında ekstra bir parmak bulunur. Bu, kayalık bölgelerde ve dar geçitlerde tırmanma yeteneklerini artırır.

Tüy: Tüyleri iki katmandan oluşur. Dış katman sıkı ve su geçirmezdir, iç katman ise daha yumuşak ve yoğundur. Renk olarak farklı kombinasyonlarda olabilir, ancak kahverengi ve beyaz renkler en yaygın olanlardır.

Karakter

Neşeli, meraklı ve yaramaz, bu onu beladan uzak tutmak için yakın denetime ihtiyacı olan bir köpektir. O, ev idaresi zor olan ve havlamayı ve kazmayı seven ilkel bir türdür. Utangaçlığı ve havlama sorununu aşmak için ona erken sosyalleşme sağlayın.

Tarihi

Çoğunlukla Kuzey Norveç’teki Adalarda bir av köpeği olarak kullanıldı,çünkü martı ve yumurtalarını bulmakta çok başarılıydı.Çoğunlukla sarp kayalıklarda veya karanlık mağaralarda bulunan kuşların yuvalama alanlarına ulaşmak için yeterince çevikti.O günlerde martılar adalarda yaşayan çiftçiler ve balıkçılar için iyi bir besin kaynağıydı. Kuş tüyü, giysiler ve yatak örtülerin’de kullanılmaktaydı.

Lundehund

Lundehund’un kökenleri Kuzey Norveç’te yatıyor. Ancak bazıları Rusya’da fosilleşmiş kalıntılar ortaya çıkarıldıktan sonra, Varanger adlı eski bir köpek ırkının soyundan geldiğine inanıyor. Varanger köpeğinin nesli artık tükenmiştir ve yaklaşık 5.000 ila 7.000 yıl önce yaşamıştır.

Martı yakalayan çiftçilerin balık ağlarını bu işte kullanmaya başlamasıyla bu köpeklere ihtiyaç kalmadı ve sonunda nesli tükenmekte olan bir tür haline geldi.20.yüzyılın başlarında, küçük bir balıkçı köyü olan Mastad’daki Værøy adasından başka bir yerde bulunmuyordu.Cinsi kurtaran Eleanor Christie adında bir İngiliz köpek yetiştiricisi olan bir kadındır.Christie, adalardan bazı köpekleri aldı ve onları yetiştirmeye başladı, böylece cinsi yok olmaktan etkili bir şekilde kurtardı.

Yazar Hakkında