Lykoi Kedisi
Lykoi Kedisi
Lykoi Kedisi

Lykoi Kedisi tarihini araştırırsanız, Patti Thomas ile birlikte Brittney ve Johnny Gobble yetiştiricilerinin ürettiği cinsi bulacaksınız. Eşsiz görünen bazı yavruları bulduktan sonra. Bu kedilerin üremesine izin verdiler ve Lykoi ortaya çıktı. Cinsin adı, kurtlar için Yunanca kelimeden gelir.

Lykoi, Uluslararası Kedi Birliği (TİKA) tarafından resmi olarak kabul edildi ve 2016’da tam şampiyonluk statüsü verildi.

Boyut

Lykoi Kedisi, küçük ila orta boy bir kedidir. Her zaman olduğu gibi, tam boyut standartları değişmektedir.

Çoğu Lykoi kedisi 2 ila 3 kilo ağırlığındadır. Bununla birlikte, birçoğu ortalamadan daha küçük veya daha büyük olabilmektedir.

Kişilik

Kendinizi bir Lykoi ile yaşarken bulduğunuzda, bu kedilerin ne kadar zeki olduğunu hemen fark edeceksiniz. Bir cins olarak, meraklı ve harika problem çözücülerdir. Bu nedenle, bir dizi etkileşimli kedi oyuncağının yanı sıra düzenli olarak döndürülen bir dizi oyun eşyasına sahip olmanız gerekmektedir. Lykoi kedinizi zihinsel olarak uyarmak, bu cinsin kişiliğindeki en iyiyi ortaya çıkarmaya yardımcı olmaktadır.

Süper zeki bir kedi. Ve getirme oyunları oynamayı öğretebileceğiniz bir kedi olmanın yanı sıra. Lykoi, genellikle aktif kalmayı seven, her yönüyle enerjik bir kedidir. Bir Lykoi almayı düşünüyorsanız, tırmanma görevleri için yeterli alana ve kapsama sahip olduğunuzdan emin olun.

Neyse ki, zor bir oyun gününün sonunda, Lykoiler hayatlarındaki insanlarla kucaklaşmaktan ve hak ettikleri dinlenme zamanının tadını çıkarmaktan başka hiçbir şeyi sevmezler.

Sağlık

Lykoi genellikle sağlıklı kediler olarak kabul edilir, ancak kedinizin veterineriyle düzenli sağlık ziyaretleri planlamak önemlidir.

Lykoi ile ilişkili herhangi bir cinse özgü sağlık sorunu yoktur, ancak kedinizin sıkıntı veya acı içinde olabileceğine dair işaretlere her zaman dikkat edin. Ayrıca, türün kısa geçmişi nedeniyle, ortalama ömürlerine ilişkin doğru tahminlerin henüz mevcut olmaması da hiçbir şeye değmez.

Bakım

Tüm kedilerde olduğu gibi, herhangi bir sağlık sorununu erkenden tespit etmek için Lykoi kedinizin düzenli veteriner kontrollerini sürdürmeniz önemlidir. Veterineriniz, kedinizi sağlıklı tutacak bir bakım rutini geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Veterinerinizle yıllık sağlık ziyaretleri planlamanın ötesinde, Lykoi kediniz için bir tırmalama direği almalısınız. Bu, sağlıklı kaşınmayı teşvik etmeye ve kedinin tırnaklarını iyi durumda tutmaya yardımcı olacaktır. Lykoi o kadar enerjik bir kedidir ki, tırnaklarının mükemmel durumda tutulması son derece önemlidir.

Cinsin kulakları ayrıca kir birikmesi veya olası enfeksiyon belirtileri için düzenli olarak incelenmelidir. Veterinerinizle Lykoi’nize uygun düzenli bir diş fırçalama rejimi başlatma hakkında konuşun. Veterineriniz size belirli markalar ve teknikler hakkında tavsiyelerde bulunabilir.

Son olarak, Lykoi çok yüksek enerji seviyelerine sahip bir kedi olduğu için, evinize bir kedi ağacı eklemeniz zorunludur.

Ceket Rengi Ve Bakımı

Lykoi’yi genellikle siyah veya gri bir kürk ile görürsünüz. Bazen gümüşi bir beyaz tonu da görünür. Cinsin ilginç tüyleri, ona sevimli bir şekilde görünüm kazandırır.

Bakım söz konusu olduğunda, çoğu Lykoi kedisi haftalık fırçalama seanslarında iyidir. Ancak kedinin cildini tahriş etmemek veya incitmemek için nazik bir şekilde fırçaladığınızdan emin olun. Gerekirse veterinerinizden teknikler hakkında yardım isteyin. Ayrıca, kedinin az tüylü yada tüysüz olması nedeniyle, yağları kontrol altında tutmak için Lykoi’nize düzenli banyolar yapmanız gerekecektir.

Ayrıca, sıcak aylarda her zaman yeterli gölge ve temiz su bulunduğundan emin olmalısınız.

Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar

Lykoi kedisi ve küçük çocuklar birinci sınıf bir kombinasyondur. Çocuklarınız kurt adama benzeyen bir kediyle etkileşime girmeye ve bağ kurmaya bayılacaktır. Sadece erken sosyalleşmenin gerçekleştiğinden ve her iki tarafta da sınırların doğru şekilde belirlendiğinden emin olun ve çocuklar ile kediler arasındaki erken etkileşimleri denetleyin.

Diğer evcil hayvanlar söz konusu olduğunda, iyi huylu Lykoi birçok evcil hayvanla iyi geçinir. Ancak her zaman yeni kedi ile mevcut evcil hayvanlar arasındaki erken etkileşimleri denetleyin. Bazen bu ilişkiler, bireysel evcil hayvanların kişiliklerine çok bağlıdır.

Sonuç olarak, erken sosyalleşme bu cinsle gerçekten işe yarıyor. Lykoi’nizi eve, ailenize getirdiğinizde iyi davranışları için ödüllendirdiğinizden emin olun! [mas_static_content id=”11435″]

 

Yazar Hakkında