Macar Tazı

Macar Tazısı diğer adıyla Magyar agár daha çok Hungarian Agar veya Hungarian Greyhound olarak bilinir. Avlanma ve gezinme için de popüler olan bir sighthound ırkıdır.

Macar Tazısı Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Magyar agár, Macaristan’ın kökenine sahip bir tür tazi ırkıdır ve genellikle av köpeği olarak kullanılır. Magyar agarların fiziksel özellikleri şunlar olabilir:

Macar Tazısı

Boyut: Magyar agarlar orta ila büyük boyutlarda köpeklerdir. Erkekler genellikle 65 ila 70 cm yüksekliğinde olabilirken, dişiler biraz daha küçük olabilir.

Vücut Yapısı: Bu ırkın vücudu uzun ve ince yapılıdır. Kaslı ve atletik bir görünüme sahiptirler.

Kafa: Magyar agarların kafaları uzun ve ince yapılıdır. Alınları genellikle düzdür. Burunları genellikle siyahtır.

Gözler: Gözleri genellikle büyük ve kahverengi renkte olur. İfadeleri canlıdır.

Kulaklar: Kulakları yüksek yerleştirilmiş ve orta büyüklükte olur. Kulakları düşük sarkmaz, genellikle dik veya hafifçe eğri olur.

Boyun: Boyunları uzun ve kaslıdır, bu da hızlı koşmalarına yardımcı olur.

Göğüs: Magyar agarın göğsü derin ve geniştir. Bu özellikleri, iyi bir akciğer kapasitesine sahip oldukları anlamına gelir.

Kuyruk: Kuyrukları uzundur ve sırt hizasına kadar uzanır. Dinlenirken sarkık, heyecanlandıklarında veya koşarken yukarı kalkabilir.

Postür: Magyar agarlar ince ve zarif bir yapıya sahiptir. Bu, hızlı koşmaları ve avcılık yeteneklerini destekler.

Tüy: Magyar agarlar kısa, sıkı ve parlak bir tüy örtüsüne sahiptirler. Tüyleri bakımı kolaydır.

Renk: Magyar agarlar genellikle tek renkli kahverengi, kızıl veya sarı tonlarda olabilirler. Beyaz işaretler veya patilerde beyaz bölgeler de görülebilir.

Karakter

Macar Tazısı Magyar Agar, Genç yaşta başladığınız sürece eğitilmesini oldukça kolaylaştıran akıllı bir türdür. Bu cins, olumlu pekiştirme eğitimine iyi yanıt verir ve öğrenmeye heveslidir. İyi keşif görevi görür, ancak aynı zamanda diğer köpek sporları için de eğitilebilir. Bu cins öğrenmeyi sever ve çok aktiftir, bu nedenle her zaman onu meşgul edin bu, sorunlu davranışların gelişmesini önlemeye yardımcı olacaktır.

Macar Tazısı

Macar Tazısı Güçlü bir koruma içgüdüsüne sahiptir, ancak yabancılara şüpeci yaklaşsa bile,genellikle insanlara karşı dostça davranır. Bu köpekler, aile ile çok yakın bağlar kurar ve evde çok sevecen ve uysal olabilirler. Çocuklarla iyi geçinir ve diğer köpeklere uyumludur, ancak kediler ile sorun yaşayacaklardır. Bu cins için erken sosyalleşme ve eğitim önerilir, ancak çok akıllıdırlar ve genellikle eğitilmesi kolaydır. Bu cins, yeterince egzersiz ve insan etkileşimi sağladıkları sürece apartman veya açık hava yaşamına uyarlanabilir. Bu köpekler kanepe patatesleri olabilir ancak yine de bol miktarda egzersiz gerektirirler.

Tarihi

Macar Tazısı Magyar Agar cinsinin kökenleri, 10. yüzyılda Magyarların Macaristan’ı fethettiği zamana kadar izlenebilir. Magyar Agar ırkı, uzun yıllardır bir av ırkı olarak kullanılmıştır ve yapısı yüzyıllar boyunca büyük ölçüde değişmeden kalmıştır. yüzyılda Karpat Havzası’na kadar eşlik ettiği düşünülen çok eski bir cinstir. Cinsin atası bilinmemekle birlikte, çeşitli koku tazılarının cinsin gelişiminde rol oynadığına inanılmaktadır.

Bu cins, tek bir günde 30 ile 60 km mesafelere ulaşabilen uzun mesafeli koşu için geliştirilmiştir. Bu köpekler avlanma ve gezme konusunda mükemmel olsalar da sadık ve sevgi dolu aile hayvanıda olabilecek özelliklere sahiptir.

Yazar Hakkında