maltipoo

Maltipoo köpek ırkı iki ırkın melezi olarak üretilen son dönemlerde oldukça popüler olmaya başlayan bir cinstir. Bunun nedeni üretiminde kullanılan Maltese Terrier ve Poodle ırklarının güzel özelliklerini kendi üzerinde toplamış olmasından kaynaklanmaktadır.

Maltipoo Köpek Irkı Özellikleri

Maltipoo oldukça enerjiktir. Günlük olarak düzenli bir şekilde egzersiz yaptırılarak enerjisinin harcatılması gereklidir. Ebeveyleri olan maltese ve poodle ırkının sevecen nazik uyumlu tüm özelliklerini almışlardır.

Fiziksel Özellikleri

Maltipoo oldukça az tüy döken bir yapıya sahiptir.Bu nedenle allerjisi olan insanlar için uygun köpek ırklarından

maltipoo
maltipoo

biridir.Irkın boyu ebeylerinin boyuna göre değişmekle birlikte 24 cm ile 34 cm arasında olabilir.

Renkleri ise beyaz ve beyaz üzerine lekeleri olan bir renk skalası olabilir. Ayrıca hafif limon rengide bulunabilmektedir.Tüy yapısı anne yada babaya benzeyebilir.Her iki ırkında tüy özelliklerini alabilir.

Soğuk ve sıcak havaya karşı dayanıklıkları çok fazla değildir. Bu nedenle mutlaka ev de yaşaması gereken bir ırktır. Sürekli bahçede bakabileceğiniz bir köpek arıyorsanız size uygun olmayacaktır.

Karakteri

Maltipoo ırkı yavruları ve yetişkinleri oldukça zeki bir o kadarda oyuncudur.Hayattan zevk alan bir köpektir. Neşeli olduğu günler kesinlikle yerinde duramaz. Sahibi ile oyun oynamayı çok fazla sever .Yalnız bırakılmayı sevmeyen köpeklerdir. Yüzyıllardır kucak köpekliği yaptıklarından doğal olarak artık insan ilişkisi olmadan yaşamaları mümkün değildir.

İlk köpek sahibi olacaklar için oldukça doğru bir seçimdir. Hemen kaynaşır ve adapte olurlar.Dik başlı değildirler. Çocuklar dahil ailenin her üyesi ile oldukça iyi anlaşırlar.Bekar yaşlı çocuk herkes bu uyumlu köpeği sahiplenebilir.

Küçük köpekler oldukları için mutlaka bahçeye sizle beraber çıkmalıdır.Aksi halde yırtıcı hayvanların hedefi olabilirler. Ayrıca herkese ve her canlıya yakın davrandıkları için büyük köpeklerede yaklaşabilirler ve bundan zarar görürler.

Tarihi

Maltipoo Tarihi tam olarak bilinmemekle beraber Amerika’da yetiştiricilerin çok az tüy döken tüm ailelere ve evlere uygun bir ırk oluşturma çabaları sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir.İster çocuklu ister tek yaşayan herkes için uygundur.

Özellikle ülkemizdede son 5 yıldır oldukça popüler bir çizgi yakalamış pek çok aile tarafından sahiplenilmektedir. Uzun yıllarcada popülaritesini koruyacak gibi durmaktadır.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında