Manchester Terrier

Manchester Terrier orta boy bir köpektir,belirli ten rengi lekeleri olan siyah, kısa,pürüzsüz parlak bir kürke sahip zarif görünümlüdür.Yetişkin erkek köpekler yaklaşık 41 cm boyunda ve dişiler 38 cm’dir

Manchester Terrier Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Manchester Terrier, zarif ve enerjik bir köpek ırkıdır. Bu ırkın fiziksel özellikleri şunları içerir:

Manchester Terrier

Boyut: Manchester Terrier, orta boyutlu bir köpek ırkıdır. Erkekler genellikle 41-43 cm yüksekliğe ulaşırken, dişiler biraz daha küçük olabilir.

Vücut Yapısı: Manchester Terrier, ince, uzun ve kaslı bir vücuda sahiptir. Göğüsleri derin ve göz alıcı bir şekildedir. Sırtı düz ve kaslıdır. Köpeğin genel görünümü zarif ve dengelidir.

Kafa ve Yüz: Başları uzun ve dar, yüzleri keskin ve ifadeli bir görünüme sahiptir. Gözleri orta boyutlarda ve koyu renkte olup uyanık bir ifadeye sahiptir. Kulakları küçük ve V şeklinde olup dik olarak taşınır. Burunları genellikle siyahtır.

Tüy Dökümü: Manchester Terrier, kısa ve düz tüyleri olan bir ırktır. Tüyleri parlak ve sıkı bir dokuyla kaplıdır. Renk olarak, Manchester Terrier’ın iki ana çeşidi vardır: siyah ve ateş rengi veya siyah ve brindle (çizgili). Brindle, siyah tüylerin üzerine ince çizgilerin bulunduğu bir deseni ifade eder.

Bacaklar ve Ayaklar: Bacakları ince ve kaslıdır. Ayakları yuvarlak ve kompakttır. Tırnakları genellikle siyahtır.

Kuyruk: Kuyruğu orta uzunlukta ve yüksekte taşınır. Kuyruğun ucunda ince bir sivrileşme bulunabilir.

Hareket: Manchester Terrier, hızlı ve çevik bir şekilde hareket eden bir köpektir. Enerjik bir yapıya sahiptir ve egzersiz ihtiyaçları vardır.

Karakter

Manchester Terrier Enerjik, uyanık ve eğlenceli bir köpektir. Son derece sadık ve sahibiyle vakit geçirmekten hoşlanır. O keskin bir bekçi köpeğidir ve evine tanımadığı kişiler geldiğinde çok fazla havlar. Bununla birlikte, çok sinirli veya aşırı agresif olma olasılığı düşüktür. Manchester Terrier son derece son derece şehir yaşamına uygundur.

Manchester Terrier

Manchester Terrier’in mizacındaki avlanma içgüdüsü onun fare avcısı olan onun teriyer mirasından geliyor. Küçük tüylü yaratıkları kovalamayı sever, bu da yalnız bırakılırsa sorunlara yol açabilir. Her zaman tasmalı olarak gezdirilmeli ve güvenli kaçamayacağı bir bahçede serbest bırakılmalıdır. Diğer köpeklere karşı huysuz olabilir, bu yüzden erken eğitimle bunları yapmaması öğretilmelidir.Köpek yavrusu için eğitim hemen başlamalıdır. 8 haftalıkken bile görgü kurallarını öğrenebilir. İnatçı olabilir, ancak olumlu, sabırlı bir eğitimle bir beyefendi gibi davranmayı öğrenebilir.

Tarihi

Manchester Terrier’ın, Britanya’nın siyah ve ten rengi teriyerini Whippet ve tahminen İtalyan Greyhound gibi diğer ırkların melezlenmesi ile ortaya çıkarıldığı düşünülmektedir. Irk fare ve tavşan yakalamak için tasarlanmıştır. Manchester, her ikisinde de başarılı olmak için tasarlandı ve Britanya’da popüler hale geldi. Köpekler sonunda Amerika Birleşik Devletleri’ne ithal edildi. Amerikan Köpek Kulübü, Toy çeşidini 1886’da ve Standardı 1887’de tanıdı. Manchester Terrier Club of America 1923’te kuruldu. Bugün ırk, AKC tarafından tescil edilen köpekler arasında 121. sırada yer alıyor.

Yazar Hakkında