Maremma Çoban Köpeği,kökeni İtalya’ya dayanan,1950 yılında Abruzzese ve Maremmano ırkının çiftleştirilmesi sonucu meydana gelmiş bir ırktır.Yıllar boyu görünüşü ve bekçilik yetenekleriyle oldukça tercih edilen bu ırk günümüzde de popülaritesini korumaktadır.

Maremma Çoban Köpeği Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

 

Fiziği ile oldukça ilgi çeken bu köpek genel olarak beyaz tüy rengine sahiptir.Geniş bir kafa yapısı

Maremma
Maremma

vardır.Gözleri oldukça iyi görür.Düz bir şekilde inen burun kemiğine sahiptir ve burnu kahverengidir.Aşağı doğru sarkan kulakları vardır.Uzun tüyleri olmasına rağmen orta derecede tüy döker.

Boy: Erkek: 65–73 cm,Dişi: 58-66 cm

Kilo: Erkek: 35–45 kg,Dişi: 28-37 kg

Yaşam Süresi: 10-14 yıl

Karakteri

Gelmiş geçmiş en iyi çoban köpeklerinden biridir.Yabancıları karşı korumacı ve agresif olan bu ırk,ailesine karşı oldukça uysal ve sadıktır. Soğuk havalarda yaşamaya uygundur ve kar üstünde oldukça iyi bir performans sergiler.Enerji ihtiyacı oldukça fazladır ve apartmanda yaşamaya uygun değildir.

Bahçe ortamı bu ırk için en uygun yerdir.Kendine ait bir alanı olması önemlidir.Çocuklarla çok iyi geçinir.Aynı zamanda hayvanlarla da oldukça iyi anlaşmasından dolayı evde başka bir hayvanla rahatlıkla beslenebilir.Her ırkta olduğu gibi yavruluk döneminde sosyalleştirmek oldukça önemlidir.Eğitilebilirlik düzeyi oldukça yüksektir.

Bakımı

Çok fazla bakıma ihtiyacı olan bir ırk değildir. Orta derecede tüy döker ve haftada 2 defa tüylerinin taranması yeterlidir.Yılda iki defa yıkanmalıdır ancak arada bir tüylerindeki toz ve kir nemli bir bez yardımı ile alınabilir.Bu ırkta obezite yaygın görüldüğü için verilen mamanın ölçüsüne dikkat edilmelidir.Aynı zamanda kuru mama ve veterinerin önerdiği besinler dışında bir şey yemesi sakıncalıdır.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında