Mayorka Çoban Köpeği Cinsi

Mayorka Çoban Köpeği,antik çağlardan beri var olduğu düşünülen bir ırktır.Kökeni İspanya’ya dayanır.Dayanıklı ve yetenekli bir ırk olduğundan dolayı başlarda İspanyol çiftçiler tarafından kullanılmıştır.

Aynı zamanda Mayorka Çoban Köpeği,çok yönlü bir köpektir.Sonraki yıllarda sürü gütme ve bekçilik için de çok tercih edilmiştir.Kısa zamanda popülaritesi artan bu ırk,belli bir süre sonra köpek dövüşlerinde kullanılmaya başlanmıştır.Bu nedenden dolayı üretimleri fazla yapılmamıştır.Şu an iyi bir ev köpeği olması rağmen çok nadir bulunan bir ırktır.

Mayorka Çoban Köpeği Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Görünüş olarak Labrador’a benzeyen orta büyüklükteki bir ırktır ancak daha atletiktir.Aynı zamanda çok kaslıdır.Uzun bir ağız yapısına ve düz bir burun köprüsüne sahiptir.Siyah tüyleri ve koyu renkteki gözleri ile karanlıkta rahatlıkla kamufle olabilir.

Mayorka Çoban Köpeği

Gözleri genellikle küçük,kehribar ya da koyu kahverenginde olur.Orta büyüklükte sarkık ve üçgen kulakları vardır.Gövdesi çok uzun olmamasına rağmen kaslı ve sert bir yapıya sahiptir.Kuyruğu uzundur ve diz hizasına kadar gelir.Sıcak havalarda yaşamaya uygundur.Kürk yapısı soğuk havalara uygun değildir.

Boy : Erkek:35-44 kg,Dişi :26-37 kg

Kilo : Erkek:37-42 cm,Dişi :35-39 cm

Yaşam süresi :11-15 yıl

Karakteri

Enerjik,koruyucu ve cesurdur.Çok iyi bir bekçi köpeğidir ve sahibine oldukça sadıktır.Bölgesinde herhangi bir yabancı ile karşılaştığı zaman agresifleşir. Her ırkta olduğu gibi yavruluk döneminde sosyalleştirmek çok önemlidir.Aksi takdirde eve gelen yabancı kişilere olan agresif tavırlarının kontrol edilmesi çok zorlaşır.

Bağımsız bir yapıya sahip olan bu ırk aynı zamanda çok inatçıdır. Eğitilebilirlik düzeyi yüksek olmasına rağmen inatçı karakteri istikrarlı ve pozitif bir eğitim gerektirir.Sert bir yapıya sahip olan bu ırk için eğitim ve itaatin öğretilmesi çok önemlidir.İlk defa köpek besleyecek olan kişilerin mutlaka köpek eğitimi için bilgi sahibi olması ya da bir eğitmen ile çalışması gerekir.

Mayorka Çoban Köpeği

Tek başına olmayı seven bu köpeği,başka bir hayvanla birlikte beslemek önerilmez.Çocukla arası çok iyidir ancak sert olmasından kaynaklı olarak istemeden küçük çocuklara zarar verebilir.Bu nedenden dolayı küçük çocuklara alıştırırken gözetim altında tutulmalıdır. Egzersiz seviyesi fazla bir ırktır ve bahçe ortamında beslenmesi tavsiye edilir.

Yazar Hakkında