Merle Chihuahua

Merle rengi Chihuahua için son yıllarda popüler olan renklerden birdir fakat genetik bir sorundan kaynaklandığı için tercih edilmemelidir.

Merle Chihuahua’larda Oluşan Sorunlar

Hem heterozigot merle (Mm) hem de homozigot çift merle (MM) köpekleri, hafif ile şiddetli sağırlık, göz içi basıncı, ametropi, mikroftalmi ve kolobomlar dahil işitsel ve oftalmik hastalıklar taşıyabilir. Çift merle genotipi

Merle Chihuahua
Merle Chihuahua

ayrıca iskelet, kalp ve üreme sistemleri sorunlarına’da yol açmaktadır. Chihuahua cinsinde diğer ırklara nazaran çok daha az merle rengi göründüğünden bu tip sorunlar en az düzeyde oluşuyor.

Merle Chihuahua kedinlikle başka bir merle ile eşleştirilmemelidir.Bu durum yukarıda bahsedilen sağlık sorunlarına neden olacaktır.Şayet alacağınız köpeğin anne yada babasından yada daha eski atalarından kaynaklanan merle geni olduğunu düşünüyorsanız üreme programına dahil etmeden önce mutlaka genetik test yaptırmalısınız.

Merle deseni en iyi şekilde düz siyah veya siyah ve ten rengi sivri bir köpek üzerinde gösterilir. Bronzlaşma noktaları olan veya olmayan çikolata veya mavi, bir üreme programında kullanmak için başka bir seçenektir.

Sahipleneceğiniz yavruda merle renklerinden az da olsa bu karanınızdan vazgeçin. Tüm merleler yetiştirilmeden önce CERF ve BAER testlerinden geçirilmelidir.

Sonuç olarak lütfen merle renk Chihuahua satın almayınız.Alırsanız art niyetli üreticiler üretmeye devam edecektir. Zaten işini iyi yapan üreticiler bu durumu bildiklerinden kesinlikle merle renk üretmezler

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart