Minyatür Amerikan Çoban Köpeği

Minyatür Amerikan Çoban Köpeği son derece zeki ve çok yönlü bir türdür. Küçük boyutu nedeniyle, daha küçük hayvanları gütmek için idealdir, ancak daha büyük görevleri üstlenecek düzeydede bir köpektir.

Minyatür Amerikan Çoban Köpeği Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Boy: 35–46 cm
Ağırlık: 9–14 kg
Renk: Kırmızı Merle,Red tricolor,Black tricolor,Blue Merle

Vücut yapısı vücutla orantılı temiz kesilmiş bir baş ve boyun ile gücünü simgeler.Üst çizgi omuzdan kalça eklemine

Minyatür Amerikan Çoban Köpeği
Minyatür Amerikan Çoban Köpeği

kadar olan seviyedir.Doğal bir kısa kuyruk olabilir veya 8 cm yi geçmeyen bir uzunluk kabul edilebilir.Orta uzunluktadır ve düz veya dalgalı olabilir, bacakların arkasında orta derecede tüylenme vardır. Her iki cinsiyette de çok uzun olmayan bir yelesi ve fırfır vardır, ancak genellikle erkeklerde dişilerden daha belirgindir. Kürk, köpeğin yaşadığı iklime göre değişir.

 

Karakter

Küçük çiftlik hayvanlarını kolaylıkla idare edebilirler, ancak daha büyük hayvanlarla uğraşırken bile çekinmezler.Bu onların azmini gösterir. Sahibini memnun etmeye heveslidir ve çok çalışmak ister. İş bulamazsa çocukları bile gütmek ister ancak Ailelerine karşı çok korumacıdırlar ve herkesi bir arada tutmaya çalışırlar, ancak erken sosyalleşme ve eğitim ile bu önlemezse çok ileri gidebilir.

Mini American Shepherd çalıyı sever; Yüksek aktivite seviyelerine alışkınlar. Bu, evde yüksek alarmda olacakları ve size harika bir bekçi köpeği sağlayacakları anlamına gelir. Kompakt boyutları, onları kucağınızda yada yanınızda oturtmak soğuk gecelerde bol miktarda sıcaklık sağlamak için size yardımcı olacaktır.

Tarihi

İlk bakışta, Minyatür Amerikan Çoban Köpeği (MAS) bir Avustralya Çobanına çok benzeyebilir.Bu tesadüf değildir.Bu yeni tanınan cins, 1960’larda, Avustralyalı Çoban sevgisini paylaşan bir grup köpek meraklısının, türün daha küçük bir versiyonunu oluşturmaya karar vermesiyle ortaya çıktı. Aussie’ye benzer bir mizaç ve türe sahip, ancak çok daha kompakt bir biçimde bir köpek istediler. Başka bir deyişle, aynı gütme içgüdülerine, zekaya ve iyi doğaya sahip, ancak daha küçük olması nedeniyle evde biraz daha kolay bakılabilir bir ırk için uğraştılar.

İstedikleri sonucu elde etmek için, bu meraklılar, büyük olasılıkla Avustralya Çobanları olan, standart kabul edilen boyutunun altında olan küçük köpekler yetiştirdiler. Avustralya Çoban tipini ve mizacını seviyorsanız bazıları sadece sevin dediler. Diğerleri, sadece boyuta dayalı yepyeni bir tür yaratmanın amacını anlamakta zorlandı.Avustralyalı Çoban’ın kendi kimliğini kaybetme riskiyle karşı karşıya olabileceğine dair endişeler de gündeme geldi, ancak Avustralyalı popülerlik açısından kendi kimliğini koruyor gibi görünüyor.

 

Cins, 1960’larda Kaliforniya’da ortaya çıktı. O zamanlar, köpeklerin tavrı ve zekası nedeniyle popülerdi. Hala harika bir arkadaş olarak bilinen bir cinstirtir. Ancak aynı zamanda “Mini Avustralya Çoban” ile ilişkilendirilmekten hoşlanmayan Avustralyalı Çoban sahiplerinin dikkatini çekti. Avustralyalı çoban meraklılarının şikayetleri nedeniyle, yeni türün adı Mini American Shepherd olarak değiştirildi.

Cins atlı gezginler arasında popüler hale gelirken, aynı zamanda küçük çiftliklerde ve evlerde de popülerdi. Keçi ve koyun güderken çok fazla görülebilir fakat daha büyük hayvanlar da idare edebilirler. Hala daha büyük akrabalarının iş ahlakına ve ruhuna sahipler, ancak küçük bir eve sığacak kadar kompaktlar. 1990’ların ortalarında Mini Aussies oldukça popüler hale geldi.Cinsin amacı ve mizacı, boyut farkı tarafından temelde değişmediğinden, her ikisi de Hound grubundadır.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında