miniature bull terrier

Minyatür Bull Terrier küçük ve tıknaz ama çok güçlü bir köpektir. Standart Bull Terrier’ın daha küçük örneklerinden seçici üretim ile yetiştirilen ufak versiyonudur.

Minyatür Bull Terrier Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi: 11–14 yıl
Ağırlık: 9,1–16 kg
Boy: 25–36 cm
Renk: Beyaz,Fawn,Siyah ve Bronz,Üç Renk,Siyah Çizgili, Kırmızı

Kısa, ince ve parlak tüylere sahiptir. Herhangi bir mavi veya ciğer renkli kürk istenmeyen bir durumdur. Bu köpekler

Minyatür Bull Terrier
Minyatür Bull Terrier

minimum tımar gerektirir. Yumurta şeklinde” olarak tanımlanan bir kafaları vardır. Üstü düzdür ve Roma burunludur. Gözler üçgen şeklindedir ve birbirine yakındır. Kulaklar diktir. Kuyruk dikeyden ziyade yatay olarak yer alır. Cilt alerjilerine eğilimlidirler dışarıda yaşıyorsa, haftada en az bir kez yıkamak cilt sağlığını koruyacaktır.

Karakter

Minyatür Bull Terrier tüm dünyada büyük bir popülariteye sahiptir. Çocuklarla iyi anlaşmasına rağmen yaşı 10 nun üzerinde çocukları olan aileler için iyidir. Cinsin bağımsız doğası ve gücü, küçük çocuklar için sorun olabilir. Diğer köpeklere yönelik saldırganlığın da kötü bir özelliğidir.Her zaman olduğu gibi bu, erken sosyalleşme ve tutarlı bir disiplinle en iyi şekilde kontrol edilebilir.

Minyatür Bull Terrier, daha küçük boyutunun farkında olmadan, kendisi veya ailesi tahrik edilir veya tehdit edilirse görev bilinciyle gerekeni yapacaktır. Evin içinde olmaktan hoşlanırlar ve mutlu olmak için fazla ilgiye ihtiyaç duymazlar. Enerjik, gürültülü ve bağımsız bir köpektir. ailesine çok sadık, eğlenceli ve iyi huyludur.Kökenlerinden gelen bir dizi saldırı ve davranış problemi nedeniyle genellikle sahiplenecek kişiler tarafından şüpHe ile yaklaşılır; kısa bir dostça karşılaşmadan sonra yabancılara ısınırlar.

Genç yaşta yoğun bir şekilde sosyalleştirilmeli ve hayatlarının erken dönemlerinde itaat etmek için eğitilmelidirler. Aynı zamanda çok enerjiktirler ve yavru köpekler olarak sonsuza dek oynayabilirler. Ancak yaşlandıkça daha az enerjik hale gelirler. Obeziteyi önlemek için dikkatlice egzersiz ve diyet yapılmalıdır.

Tarihi

İlk minyatür versiyon ilk olarak 1900’lerin başında Bull Terrier‘den üretildi. Bull Teriyerleri, soyu tükenmiş Eski İngiliz Bulldog ve Manchester Terrier’den melezlenmiştir. Cins, haşarat avcılarının ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirildi. Küçük teriyerin hızı ve çevikliği ile bulldog’un kaslı yapısını aldı. Karışımla üreticiler ayrıca yetenekli bir dövüş köpeği üretmeyi amaçlıyordu.

Bull Terrier’ın orijinal rolü oldukça şiddetli olmasına rağmen, günümüzdeki pek çok ırk gibi, zamanla köpek de dost bir hayvan olarak yapısı değişti.Şimdi büyük bir sevgi ve çocuk sevgisi gösteriyor fakat hala güçlü ve bağımsız bir hayvandır ve en iyi şekilde deneyimli bir sahip tarafından idare edilebilir.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında