Minyatür Pinscher Aktif, meraklı ve eğlenceli Minyatür Pinscher, ev yaşamı için oldukça uygundur.Evin içinde oynayarak enerjisinin çoğunu yakar ve çok fazla dışarıya çıkarmanız gerekmez.Doberman’ın daha küçük bir versiyonu gibi görünse de, tamamen ayrı bir cinstir. Hem bu ırk hemde Dobermanın Alman Pinscherdan soyunun geldiği, ancak Dobermanın atalarının Rottweiler gibi daha iri köpekler olduğu, fakat bu ırkın ise Dachshunds ve Italian Greyhounds’tan geldiği tahmin ediliyor.

Minyatür Pinscher Fiziksel Özellikleri

İnce ve zarif, ancak boyutlarına göre oldukça güçlü olan minyatür pinscher kare bir vucuda sahiptir.En ayırt edici özellikleri, yüksek adım atması, başka hiçbir cinste görülmeyen hackney yürüyüşü ve rakipsiz vucut hareketleridir.Kemerli boynu ve kaslı vücudu ona kendinden emin bir hava verir.

Minyatür Pinscher

Minyatür Pinscher, Alman kökenli bir cüce köpek ırkıdır ve “Min Pin” olarak da bilinir. Kompakt boyutları, canlılığı ve cesareti ile tanınır. İşte Minyatür Pinscher’ın temel fiziksel özellikleri:

  1. Boyut: Minyatür Pinscher, küçük ve cüce bir köpek ırkıdır. Genellikle ortalama 25 – 30 cm (10 – 12 inç) yüksekliğe ve ortalama 3.5 – 5 kg (8 – 11 lbs) ağırlığa sahip olabilir.
  2. Gövde: Vücut yapısı kompakt, sıkı ve atletik bir yapıya sahiptir. Göğüs geniş ve derindir, sırt düz ve kısa, bel kısmı iyice kaslıdır.
  3. Kafa: Kafası orantılı ve kare şeklindedir. Alın çizgisi belirgindir, kafatası düz ve geniştir. Burun siyahtır ve burun delikleri geniştir.
  4. Gözler: Gözleri koyu renkli, yuvarlak ve canlı bir ifadeye sahiptir.
  5. Kulaklar: Kulaklar yüksek konumlu, üçgen şeklinde ve dik olarak taşınır. Kulak uçları keskin bir şekildedir.
  6. Kuyruk: Kuyruğu yüksek bir konumda taşınır ve doğal haliyle kırpıktır. Kuyruk tüyleri gürdür.
  7. Tüy: Minyatür Pinscher’ların tüy yapısı kısa, sıkı ve parlaktır. Tüyleri vücuda sıkıca oturur ve cilde yapışıktır. Tüy rengi siyah ve kahverengi gibi farklı renk varyasyonlarında olabilir.
  8. Renk: Minyatür Pinscher’ların en yaygın renkleri siyah ve kahverengi olmakla birlikte, bazen mavi ve kahverengi, mavi ve bronz, siyah ve bronz gibi renk kombinasyonları da görülebilir.

Karakteri

Sürekli hareket halinde pek oturmayı bilmeyen bir ırktır.Kendini beğenmiş, küstah, meraklı ve aceleci, bu köpekler kendi oyuncakları çok fazla sahiplendikleri ve kıskandıkları için “oyuncakların kralı” olarak adlandırıldılar.Bu ırka sahip olan kişi kesinlikle sıkılmaz ve muhteşem eğlenir.Kaçış konusunda oldukça uzmandır ve tasmasız kesinlikle gezdirilmemelidir;anında ortadan yok olabilir.Evde ise sokak kapısını açtığınızda mutlaka onu kontrol etmelisiniz anında kaçabilir.

Minyatür Pinscher

Teriyer kökeninin özelliklerini taşıdıkları için korkusuzdur ve diğer köpeklere boyutuna bakmadan kafa tutmaktan çekinmez.Her zaman kendine göre önem verdiği uğraşlara yönelir ve bu sırada verdiğiniz emirleri pek dinlemez.Kararlı kişiliğine sahip sağlam bir köpektir. Baskınlık kurmazsanız evin reisi olmaya aday olacaktır.Bu ırka sahip olmayı düşünüyorsanız mutlaka onu kontrol edebilecek baskın bir kişiliğe sahip olmalısınız.Karakter özelliklerinden dolayı eğitim ve sosyalleşme gereklidir.

Tarihi

Minyatür Pinscher genellikle minyatür bir Doberman Pinscher ile karıştırılmaktadır fakat değildir.Sadece aynı ülkeye ait bir köpek ırkıdır.Minyatür Pinscher, muhtemelen küçük, Kısa Tüylü Terrier, Dachshund ve Italian Greyhound arasındaki çaprazlamalardan üretilen bir cinstir.

Bu ırka benzeyen köpekler ilk defa 1600’lü yılların başlarında resimlerde tasvir edilmişti, ancak 1800’lere kadar ayrı bir ırk olarak görülmediler.İlk köpek show’larında üreticiler bu ırkın çok küçük hallerini sergilerdiler daha sonra 1900’e gelindiğinde, yetiştiriciler hatalarını anladılar ve olması gereken boyutta ürettiler.
Cinsin zarafeti ve şovmenliği, onu I.Dünya Savaşı öncesi Almanya’da bir gösteri köpeği olarak zirveye çıkardı Sayıları savaş tarafından azalmış olsa da, o zamandan beri dünya çapında bir gösteri köpeği ve insanlara dost olarak beslenen ırklar arasında yer aldı.1919’da Minyatür Pinscher, Amerika’da AKC köpek show’larında tanıtıldı.ABD’de bu türün orijinal adı, adın resmi olarakolarak 1972 yılında kabul edildi.

Tavsiyeler

1-Minyatür Pinschers, dayanıklı küçük köpeklerdir, hassas olduklarından kolayca yaralanabilirler.Evde küçük çocuğu olanlara çocuk bilmediği için sert bir şekilde oynayacağından köpek yararlanabilir ve uygun değildir.

2-Soğuğa karşı hassastır.Soğuk havalarda onu dışarı çıkardığınızda üzerine bir kazak veya palto giydirmeniz gerekir.

3-Aslen haşarat avlamak için yetiştirildikleri için küçük nesnelere (şişe kapakları gibi) saldırabilir ve boğulma tehlikesi geçirebilirler.

4-Av olarak algıladığı küçük evcil hayvanların peşinden de koşabilir bu konuda dikkatli olunmalıdır.

5-Çok fazla enerjiye sahiptir ve meraklıdır,bu özellikleri onu kazalara maruz bırakır;tam bu nedenle sürekli takip etmeniz gerekir edemediğiniz zamanlarda bir kafes içinde tutmak doğru olacaktır..

Yazar Hakkında