Minyatür Schnauzer, yaramaz bir çocuk görünüme sahip küçük, sağlam, kaslı bir köpektir. Kaşları, bıyıkları ve bacak kılları onlara çok farklı bir görünüm kazandırır.Schnauzer köpek ırkı, Standart Schnauzer’i Affenpinscher ve diğer küçük ırklarla melezlemenin sonucunda elde edilmiştir.

Minyatür Schnauzer Fiziksel Özellikleri

Minyatür Schnauzer, Almanya kökenli bir köpek ırkıdır ve Schnauzer ailesinin bir üyesidir. Orta boyutlu, kısa tüylü ve tüylü bir cüce köpektir. İşte Minyatür Schnauzer’ın temel fiziksel özellikleri:

Boyut: Minyatür Schnauzer, orta boyutlu bir köpek ırkıdır. Genellikle ortalama 30 – 36 cm ) yüksekliğe ve ortalama 5 – 9 kg ağırlığa sahip olabilir.

Gövde: Vücut yapısı kısa, kompakt ve dikdörtgen şeklindedir. Sırt düzdür, bel kısmı sağlam ve kaslıdır. Göğüs geniş ve derindir.

Kafa: Kafası kare şeklinde ve orantılıdır. Kafatası düz ve geniş, alın çizgisi belirgindir. Burun siyah renkte olup burun delikleri büyüktür.

Gözler: Gözleri orta büyüklükte ve oval şekildedir. Genellikle koyu renktedir ve canlı bir ifadeye sahiptir.

Kulaklar: Kulaklar V şeklinde, yüksek konumlu ve serttir. Kulak uçları dik ve keskin bir şekilde ayakta durur.

Kuyruk: Kuyruğu dik olarak taşınır ve kırpılmış olabilir. Doğal haliyle uzun ve tüylüdür.

Tüy: Minyatür Schnauzer’ların tüy yapısı çift katmanlıdır. Alt katman yumuşak ve sıkıdır, üst katman ise sert ve telli tüylerden oluşur. Tüyleri sıkça tımar gerektirebilir ve genellikle tüy kesimi yapılır. Tüy renkleri siyah, tuzlu biber (sadece siyahın beyazla karışımı), siyah gümüş (siyahın gümüşle karışımı) veya beyaz türlüdür.

Minyatür Schnauzer, zeki, canlı ve cesur bir köpek ırkıdır. Aynı zamanda iyi bir aile köpeği olabilirler ve sahiplerine sadık ve koruyucu bir şekilde bağlılık gösterebilirler. Eğitilmeleri ve sosyalleştirilmeleri önemlidir, böylece istenmeyen davranışları minimumda tutulabilir

Karakter

Sert, uyanık, cesur küçük köpeklerdir.Tanımadıkları köpeklere karşı oldukça saldırgan bir görünümleri vardır.Ayrıca itaatkar, hızlı öğrenmesi ve sahiplerine adanmış olmaları ile tanınırlar.Apartmanda beslenecek ise günde iki defa yürüyüşe çıkarmak onları çok mutlu eder ayrıca bahçe ve arazi yaşamına’da uygundurlar. Diğer köpeklerle sorun yaşadıklarından yavruluktan itibaren farklı köpekler ile sosyalleştirmek önemlidir.İnsanlarıyla birlikte olmayı seven sosyal köpeklerdir;sizle televizyon seyretmeyi,koşmayı oyun oynamayı kısaca sizin yaptığınız her aktivite içinde yer almayı çok severler.

Minyatür Schnauzer

Mutlu, zeki, enerjik ve itaatkardır;bu şekilde tutmak için uygun eğitim ve sosyalleşme çok önemlidir. Çoğu teriyer gibi, bu cins inatçı bir çizgiye sahiptir.Bu cinsin zaman zaman oldukça havlama eğiliminde olduğunu unutmayın.Bu eğilimi gösteriyorsa onla az ilgileniyor olmanız yada enerjisini atmamış olması muhtemeldir.

Bakımı

Bu köpekler tüy dökmedikleri için diğer ırklara alerjisi olan kişiler için idealdir. Ancak, düzenli olarak bakılmaları gerekir; sık fırçalama, tüy ve tırnak düzeltme ve periyodik traş yapmak gereklidir.Tel gibi üst tüyle yumuşak bir yapıya sahiptir. Bu cins, her iki ile dört haftada bir profesyonel bir kuaför hizmeti alarak taranması gereklidir.Kendilerine özgü kesimde gür bir sakal, gövdede kısa tüy ve bacaklarda kabarık tüyler olacak şekilde yapılır.

Tüylerinin güzel gözükmesi için günlük fırçalanması gereklidir.Sağlıklı ayaklar ve yürürken sorun olmaması için için tırnakların düzenli belli aralıklarla kesilmiş olması önemlidir.Yürüyüşlere çıkarıyor açık alanlarda koşuyorsa bu aktiviteler tırnakları törpüleyeceği için bakım süresini uzatacaktır.Hipoalerjenik köpek ırklarından biridir ve çok fazla tüy dökmedikleri için köpeklere hafif veya orta derecede alerjisi olanlar için uygundur.

Günde iki kez 1/2 ile 1 fincan kaliteli kuru mama ile beslemeniz önemlidir.Yüksek yağ seviyelerine (hiperlipidemi) sahip olma sorunları vardır ve bazı köpekler daha çok yağlanırlar ve bu sağlıklarını olumsuz etkiler bu durumu kontrol altına almak için özel bir diyete ihtiyacı vardır.Köpeğinize kendi yediğiniz yemeklerden vermeyin onlar için uygun değildir.

Her köpekte olduğu gibi, köpeğinizin kilo alıp almadığına dikkat edin, çünkü obezite ömrünü kısaltır ve hastalık riskini artırabilir.Özel bir diyete veya daha fazla egzersize ihtiyaç duyup duymayacağını görmek için bunu veterinerinizle görüşün.Nefesinin kokmaması için,diş eti hastalığını ve tartar oluşumunu önlemeye yardımcı olmak için köpeğinizin dişlerini her gün veya haftada en az iki ila üç kez fırçalayın.

Tarihi

Minyatür schnauzer, daha büyük türdeşleri olan standart schnauzer ve dev schnauzer ile kökenleri aynıdır. Minyatür, standart ve dev schnauzerlerin her biri farklı bir cins olarak kabul edilmiştir.Ancak tümünüm geçmişi 15. yüzyıl Almanya’sına kadaruzanır. Standart schnauzer’den türetilen minyatür schnauzer’ın küçük standartların kanişler ve Affenpinschers ile melezlenmesi sonucu ortaya çıkmıştır.Bir teriyer olarak minyatür schnauzer, bir zamanlar bir haşarat avcısı olarak kullanılan çiftlik köpeğiydi. Yıllar geçtikçe, cins, sevimli, sadık ve koruyucu bir arkadaş köpeğe dönüşmüştür.

Cins, 1926’da Amerikan Köpek Kulübü tarafından resmen tanındı. Bir zamanlar kuyrukların ve kulakların kesilmesi yaygın olsa da, şimdi birçok yerde bu estetik işlemler yasaklanmıştır.

Yazar Hakkında