Mudi

Mudi köpek ırkı çalışkan bir çoban köpeğidir. Ailesini sürüsü olarak gördüğü için, yabancılara karşı daima tetiktedir. Bu cins genellikle iyi bekçi köpeği yapar.

Mudi Köpek Irkı Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam Süresi: 13–14 yıl
Boy: Erkek: 41–47 cm,Dişi: 38–44 cm
Kilo: Erkek:11–13 kg,Dişi: 8–11 kg
Renk: Siyah, Beyaz,Fawn,Kül,Black merle,Kahverengi

 

Mudi, sivri burunlu kama şeklinde bir kafaya sahiptir. Çeneler kaslı ve makas ısırıklıdır. Kafatası dışbükeydir.

Mudi
Mudi

Gözler oval ve koyu kahverengidir. Kulaklar, baş aşağı “V” şeklinde diktir. Derin bir göğüs kafesine sahiptir. Yavruların kuyruksuz doğması alışılmadık bir durum değildir. Sırt düz ve oldukça uzundur. Arka ayaklar şaşırtıcı derecede geniş bir settir. Ağız bölgesindeki kıllar kısadır ve kulaklara doğru sertleşir. Yoğun, dalgalı ve kıvırcık tüyleri yaklaşık 5 cm uzunluğundadır ve tutamlar oluşturan parlak tüylerinin ve bakımı kolaydır.

Karakter

Bitmeyen yetenek listesine sahiptir., hoş mizacıyla birleştiğinde onu köpekler arasında en iyi köpek yapıyor. Son derece zeki olan bir ırktır Border Collie kadar hızlı ve hatta daha hızlı öğrenebilir. Son derece güçlü ve cesurdur hiçbir şeyden korkmaz, yaban domuzu bile, çabucak alt edebilir. İyi bir bekçi köpeği yapar. Aile içinde çok sevecen ve naziktir ve bu nedenle, ihtiyaç duyulursa hem mülkü hem de kişiyi koruyacak bir refakatçi köpek olarak takdir kazanmıştır.

 

Aile içinde de belirli bir kişiyle bağ kurma eğilimi vardır. Yabancılara karşı temkinli olabilir. Onları tercihen genç yaşta iyi sosyalleştirmek gerekir. Bazıları, o kişinin arkadaş canlısı olduğunu ve onu incitmek istemediğini görene kadar bir yabancıya yaklaşmayacaktır.

Tanımadıkları biriyle karşılaştıklarında saldırgan değiller; sadece onlara alışmaları gerekir. diğer köpeklerle arkadaş canlısıdır ve onlarla birlikte yavru köpeklerden büyütülürse veya evde yeni bir evcil hayvan olarak uygun şekilde tanıtılırsa, köpek olmayan evcil hayvanlar için sorun olmayacaktır. İtaatkar ve oyuncu bir arkadaştır, ancak bazen çok fazla havlama sorunu olabilir.

Mudi’ye Gereksiz yere havlamamaları öğretilmelidir. Yapılacak bir işte çok başarılı olacaktır. Kuralları düzgün bir şekilde nasıl ileteceğini bilen ve günlük egzersiz için vakti olan bir sahibe ihtiyaçları var.Yeterli egzersiz yapabilirse bir apartman dairesinde yaşayabilir; ancak, koşmak ve oynamak için alana ihtiyaç duyar.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında