Norveç Çoban Köpeği Norsk Buhund soğuğa karşı koruyan dik kulakları,dolgun ve kıvrık kuyruğu ve çift kürkü olan tipik bir spitz türü kuzey cinsidir. Kare bir yapıya sahiptir ve orta büyüklükten biraz daha küçüktür. Hızlı ve sağlamdırlar; onların hayvanları gütme tarzı, doğal bir daire çizme ve toplama eğilimindedir.

Norveç Çoban Köpeği Norsk Buhund Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Norwegian Buhund veya diğer adıyla Norsk Buhund, Norveç kökenli bir ırk olan Buhund ailesinin bir üyesidir. İşte Norsk Buhund’un fiziksel özellikleri:

Norsk Buhund

Boyut: Norsk Buhund, orta büyüklükte bir köpektir. Erkekler genellikle 43-47 cm yüksekliğe ulaşabilirken, dişiler biraz daha küçük olabilir.

Ağırlık: Erkekler 14-18 kg arasında bir ağırlığa sahip olabilir, dişiler ise 12-16 kg arasında olabilir.

Vücut Yapısı: Norsk Buhund, kaslı ve kompakt bir vücuda sahiptir. Göğüs geniştir, sırtı düz ve beli belirgin bir şekildedir.

Kafa: Kafa yapısı orta büyüklükte ve üçgen şeklindedir. Alnı düzdür, kulakları üçgen biçiminde ve dik olarak ayakta durur.

Gözler: Norsk Buhund’un gözleri orantılıdır, kahverengi veya daha koyu renkte olmalıdır. Gözler canlı bir ifadeye sahiptir.

Kulaklar: Kulaklar üçgen şeklindedir ve üstten bakıldığında uçları hafifçe yuvarlaktır. Kulaklar dik ve dikkatli bir ifadeyi destekler.

Tüy Dökümü: Bu köpek ırkının tüyleri orta uzunlukta ve sık bir dokuya sahiptir. Üst kat tüyleri serttir ve alt kat tüyleri yumuşaktır. Tüy dökümü mevsimsel olarak yoğundur.

Renk: Norsk Buhund genellikle kırmızımsı kahverengi veya buğday rengindedir. Beyaz işaretler, göğüs, bacaklar, ayaklar ve yüzün çeşitli bölgelerinde görülebilir.

Kuyruk: Kuyruk orta uzunluktadır ve sırtının üstünde kıvrık bir şekilde taşınır. Kuyruğun ucu hafifçe yukarı kıvrıktır.

Karakter

Norveç Çoban Köpeği Norsk Buhund Akıllı, bağımsız ve memnun etmeye istekli olan bu köpek ırkı,her türlü köpeklerin yapabileceği işi ve sporu kolaylıkla başarır. Çok fazla egzersize ve ilgiye ihtiyaçları vardır ve hızlı öğrenirler. Bunlar oldukça nadir, safkan köpeklerdir. Görünüşlerinden tahmin edebileceğiniz gibi, Norveçli Buhund’lar soğuk havaya. Aynı zamanda hay dayanıklıdır.Sahiplerine diğer insanlara ve çocuklara karşı son derece şefkatlidirler. Karda oynamayı çok severler.

Norsk Buhund

Kökeni Çiftlik hayvanlarını gütmekten ve çiftliği korumaktan sorumlu olduğu Norveç’ten geliyor. Spitz ırkları arasında nadir görülen bir özelliği var oda memnun etme arzusudur. Zekasını ve bağımsızlığını da ekleyin ve son derece eğitilebilir ve yetenekli bir köpek elde edersiniz. İşitme Engelli köpeğinden polis köpeğine, çeviklik ve itaat denemelerinde yarışmacıya kadar çeşitli işleri başarabilir. Uyanık yapısı ve havlama eğilimi onu iyi bir bekçi köpeği yapar, ancak muhtemelen gerçek bir tehdit oluşturmayacak kadar arkadaş canlısıdır. Günlük olarak çok fazla egzersiz ve oyun süresine ihtiyaç duyan aktif bir türdür. Çocukları da dahil olmak üzere ailesiyle son derece sevecen ve kanepede beraber yatmaktan ve parkta eğlenmekten hoşlanır.

Tarihi

Spitz tipi köpek kalıntıları Norveç’in en eski arkeolojik yerleşim yerlerinde ve Viking mezarlık alanlarında bulunmuştur. Köpekler Vikingler ile birlikte seyahat etmiş ve öbür dünyada çeşitli görevlerine devam etmek için onlarla birlikte gömülmüştür. Bugünkü Buhund, bu köpeklerin soyundan geliyor. Buhund adı kabaca çiftlik (veya çiftlik evi veya dağ kulübesi) köpeği anlamına gelir.

Norveç Çoban Köpeği Norsk Buhund Pek çok bölgede, her çiftlikte koyun, sığır, domuz, ren geyiği ve çeşitli küçük çiftlik hayvanlarını sürmek ve gözetlemek için bir tane vardı. Çobanlar, hayvanlarını kontrol etmek ve izlemek için köpekleriyle birlikte yazları dağ kulübelerinde geçir,llerdi. Arazi kayalıktı, dik yamaçları vardı ve köpekler hayvanları toplamak için kendi başlarına çalıştılar sık sık havlayarak onları bulup yakadılar.

Kırkma sırasında, bir sürünün bir tarafından diğerine geçmek için koyunların sırtlarının üzerinden geçebilirlerdi. Diğer ırkların ithalatı 1900’lerin başlarında nüfuslarını azaltıncaya kadar, yüzyıllar boyunca Norveç çiftlik yaşamının önemli bir parçası olarak kaldı. Cins, ilk olarak 1913’te yarışmalarda görüldü. 1920’lerde, Buhund gösterileri devlet tarafından yürütülen koyun ve keçi gösterileriyle beraber yapıldı ve bu türlere olan ilgiyi yeniden canlandırdı. Norsk Buhund Kulübü 1939’da kuruldu. Buhund, II. Dünya Savaşı’ndan sonra İngiltere’ye ve daha sonra Amerika’ya geldi.

Yazar Hakkında