Norveç Orman Kedisi

 

Norveç Orman Kedisi

Norveç Orman Kedisi, yüzlerce ve belki de binlerce yıl öncesine dayanan bir geçmişi olan Norveç’e özgüdür. Peri masallarında ve efsanelerde yer alır. Kedilerin nereden veya nasıl ortaya çıktığı bir sır olarak kalır. Bizans İmparatorluğu’na hizmet eden İskandinav savaşçıları tarafından Bizans’tan getirilen Türkiye’den uzun tüylü kedilerin torunları olabilirler veya Rusya’dan Sibirya kedisi ile akraba olabilirler. Viking ganimeti olabilirler ya da basitçe doğal seçilimin sonucu olabilirler.

Yüzyıllar boyunca, Norveççe “orman kedisi” olarak tercüme edilen bir kelime olan skogcatt, zekasıyla hayatta kaldı veya ahırlarda veya evlerde barınma karşılığında çiftçilere ve ev kadınlarına bir fare olarak hizmet etti.  Ancak II. Dünya Savaşı onları bir cins olarak geliştirme planlarını kesintiye uğrattı. Neyse ki, savaştan zorlukla kurtuldular, ancak önlerinde hala zorlu on yıllar vardı ve 1970’lere kadar onlarla çok az şey yapıldı. 1977’de nihayet Avrupa Federasyonu Internationale Feline ile bir cins olarak tescil edildiler.

Boyut

Bunlar büyük kedilerdir. Erkekler 6 ila 10 kilo veya daha fazla ağırlığa sahipken, dişiler biraz daha küçük olabilmektedir.

Kişilik

Norveç Orman Kedisi insanlarla aynı odada olmaktan memnundur ve evde kimse yoksa kendini eğlendirebilmektedir. İnsan arkadaşlığını takdir etmesine rağmen, ziyaretçilere karşı biraz çekingen olabilmektedir. Ailesiyle bile, pek kucak kedisi değildir. Klasik İskandinav kısıtlamasıyla iletişim kurar. Sakin sesi yalnızca bir şeye ihtiyacı olduğunda çıkar.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu büyük ve atletik kedi bir tırmanıcıdır. Onu genellikle evde ulaşabileceği en yüksek noktada bulacaksınız ve bazı kedilerin aksine, ağaçlardan aşağı inmekten veya diğer yüksekliklerden kafa üstü düşmekten çekinmezler. Vahşi doğa ve çiftlik kedisi olarak mirası sayesinde, su geçirmez kürkünden bahsetmiyorum bile.

Bu, çabuk öğrenen ve uyanık bir yapıya sahip akıllı, bağımsız bir kedidir. Oynamayı sever ve onu seven meşgul bir aileyle birlikte büyür.

Sağlık

Hem soylu kediler hem de karışık cins kediler, doğada genetik olabilen çeşitli sağlık sorunlarına sahiptir. Norveç Orman Kedileri genellikle sağlıklıdır ve 14 ila 16 yıllık uzun bir ömre sahiptir. Cinste aşağıdaki hastalıklar görülmüştür:

Glikojen Depo Hastalığı IV, glikoz metabolizmasını etkileyen nadir bir kalıtsal durum. Hastalığı olan yavru kedilerin çoğu ölü doğar veya doğumdan sonraki birkaç saat içinde ölür, ancak bazen bir yavru kedi yaklaşık 5 aylık olana kadar belirti göstermez ve genellikle birkaç ay içinde ölür. Etkilenen ve taşıyıcı kedileri tanımlayabilen bir DNA testi mevcuttur.

Hipertrofik kardiyomiyopati, Maine Coon gibi bazı kedi ırklarında kalıtsal olarak geçen bir kalp hastalığı şeklidir. Norveç Orman Kedisinde kalıtsallık kanıtlanmamıştır.

Polikistik böbrek hastalığı, böbrekleri aşamalı olarak yok eden genetik bir durum. Norveç Orman Kedileri için hastalık için DNA testi mevcut değildir, ancak hastalık 10 aylıkken ultrason yoluyla tespit edilebilir.

Retina displazisi, retinada lekelere neden olan ancak kedinin görüşünü kötüleştirmeyen bir göz kusurudur.

Kedinizi eve ilk getirdiğinizde ne kadar sağlıklı olursa olsun, yaşamı boyunca karşılaşabilecekleri sorunlara karşı hazırlıklı olmalısınız.

Bakım

Norveç Orman Kedisi’nin uzun tüyünü haftada bir veya iki kez, kıllı bir fırça, tel yassı fırça veya paslanmaz çelik tarak kullanarak fırçalayın veya tarayın. Karışıklıklarla karşılaşırsanız, kediyi incitmemek için nazikçe çalışın. Banyo nadiren gereklidir, ki bu iyi bir şeydir. Neredeyse su geçirmez kürkü ile onu banyo için yeterince ıslatmak çok zor olabilmektedir.

Periodontal hastalığı önlemek için dişleri fırçalayın. Günlük diş hijyeni en iyisidir, ancak haftalık fırçalama hiç olmamasından iyidir. Akıntıyı gidermek için gözlerin köşelerini her gün yumuşak, nemli bir bezle silin. Her bir göz için bezin ayrı bir bölgesini kullanın, böylece herhangi bir enfeksiyon yayma riskiniz olmaz. Kulakları haftalık olarak kontrol edin. Kirli görünüyorlarsa, pamuklu bir bezle veya 50-50 oranında elma sirkesi ve ılık su karışımıyla nemlendirilmiş yumuşak nemli bir bezle silin. Kulağın iç kısmına zarar verebilecek pamuklu çubuk kullanmaktan kaçının.

Kum kutusunu lekesiz temiz tutun . Tüm kediler gibi, banyo hijyeni konusunda çok titizdir. Temiz bir kum kutusu da kürklerini temiz tutmaya yardımcı olacaktır.

Kesinlikle soğuk bir iklimde hayatta kalmak için yaratılmıştır. Ancak onu diğer kedilerin yaydığı hastalıklardan, köpeklerin veya çakalların saldırılarından. Ve kedilerin karşılaştığı diğer tehlikelerden korumak için bir Norveç Orman Kedisini sadece evde besleyin.

Kürk Rengi Ve Bakımı

Norveç Orman Kedisi, uzun, kalın, güzel kürkü ve büyük bedeniyle dikkat çeker. Baş, çeneyi işaret eden ve daha sonra her iki tarafta yoğun püsküllü orta ila büyük kulaklara doğru genişleyen ters üçgen bir şekle sahiptir. Büyük, badem şeklindeki gözler yeşil, altın veya bakırdır, ancak beyaz kedilerin mavi gözleri veya tuhaf gözleri olabilir (bir mavi göz ve bir başka renk). Orta derecede uzun vücut, geniş göğsü ve yoğun kaslı uyluklarıyla güçlü görünüyor. Büyük yuvarlak pençelerin ayak parmakları arasında tüy tutamları vardır. 

Hava koşullarına dayanıklı çift kat, uzunluk olarak değişir. “Önlük”, boyunda kısa bir yaka, yanda “koyun eti” ve tam bir ön fırfır ile başlar. Dolgun pantolonlar (uyluklardaki uzun tüyler) arka bacakları örter. Vücutta kürk uzun ve akıcıdır. Ancak mevsimlere göre değişir. Yaz aylarında bir tam kış ihtişamına kıyasla nispeten çıplak görünmektedir. 

Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar

Dost canlısı, rahat Norveç Orman Kedisi. Çocuklu aileler ve kedi dostu köpekler için mükemmel bir seçimdir. Kendisine kibar ve saygılı davranan çocuklardan gördüğü ilgiyi sever ve giydirme oynamaktan ya da bebek arabasıyla gezmeye çıkmaktan çekinmezler.

Sevimli mizacı sayesinde diğer kedilerle ve kedi dostu köpeklerle de yaşamaktan mutludur. Birlikte geçinmeyi öğrenmelerini sağlamak için evcil hayvanları yavaş ve kontrollü koşullarda tanıştırın. [mas_static_content id=”11435″]

 

Yazar Hakkında