Norwich Teriyeri

Norwich Teriyeri Çalışan teriyerlerin en küçüklerinden biri olan bu ruhlu köpek, sağlam ve tıknaz, kare oranlıdır.Her zaman maceraya ve heyecana hazır, kalpten gerçek bir köpektir.

Norwich Teriyeri Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Norwich Teriyeri, küçük bir köpek ırkıdır ve sevimli, kompakt bir görünüme sahiptir. İşte Norwich Teriyeri’nin temel fiziksel özellikleri:

Norwich Teriyeri

Boyut: Norwich Teriyeri, küçük bir ırktır. Erkekler ve dişiler genellikle 25-26 cm (10 inç) yüksekliğinde olabilirler.

Vücut Yapısı: Vücutları kompakt ve sağlamdır. Göğüsleri geniştir ve sırtları düzdür. Bu köpeklerin kasları iyi gelişmiştir.

Kafa: Kafaları orta büyüklükte ve yuvarlaktır. Alınları düzdür ve burunları kısa ve siyahtır.

Gözler: Norwich Teriyerinin gözleri orta büyüklükte ve ovaldir. Genellikle koyu renkte olur ve canlı bir ifadeye sahiptir.

Kulaklar: Kulakları üçgen şeklinde ve orta büyüklükte olur. Kulakları yukarı doğru dik bir şekilde taşır ve tüylerle kaplıdır.

Boyun: Boyunları orta uzunluktadır ve kaslıdır. Başlarına doğru incelir.

Göğüs: Göğüsleri geniştir ve kaburga kafesi iyi gelişmiştir.

Kuyruk: Kuyrukları orta uzunluktadır ve sırt hizasına doğru taşınır. Kuyruk genellikle dik tutulur.

Postür: Norwich Teriyerleri aktif ve canlı bir görünüme sahiptirler. Vücutları, enerjik bir yaşam tarzına uygun olarak tasarlanmıştır.

Tüy: Tüyleri çift katmandan oluşur. Üst katman sert ve düz, alt katman ise yumuşak ve yoğundur. Renk olarak kırmızı, siyah ve ten rengi desenler en yaygın olanlardır. Göz çevresinde ve kulaklarda siyah maske veya işaretler olabilir.

Karakter

Norwich teriyerleri aktif, zeki köpeklerdir.Tipik teriyerler, enerjiktirler ve çok fazla yaramazlık yapabilir, yapacak çok şeye ihtiyaç duyarlar veya bir şeyler bulurlar. İnatçı olma eğilimindedirler.Çeviklik denemelerinde çok başarılılar.Terrier içgüdüsüne sahip olan bu köpekler genellikle tasmasız güvenilmezdir. Merakları ve avlanma dürtüleri, onları her yeri dolaşmaya ve keşfetmeye çeker.

Norwich Teriyeri

Norwich Teriyeri insanlarla büyük miktarda etkileşime ihtiyacı var. Diğer köpek ve kedileri onlarla birlikte büyütülürse iyi tolere ederler. Kemirgenler, kuşlar ve sürüngenler gibi diğer küçük evcil hayvanları öldürmeye yatkındır. Mükemmel bekçi köpekleridir. Ancak boyutları nedeniyle zayıf bekçi köpekleri olurlar. Düzgün bir şekilde eğitilmezlerse aşırı havlayabilirler. Tasmayı da çekmekten çok hoşlanırlar. Dışarıdaki aktivitelerden zevk alırlar. Büyük bir bahçeye ihtiyaç duyarlar ve sık sık yürüyüşler, getirme oyunları ve diğer etkinliklerle yetinebilen küçük, aktif bir köpek isteyen bir aile için idealdir. Uzun süre yalnız bırakılamazlar.

Tarihi

İngiltere’nin East Anglia kentinde doğdu.1880’lerde Cambridge Üniversitesi’nde öğrenciler arasında popülerdi. Norwich yakınlarındaki bir ahırda yaşayan Rags adındaki bir köpek ilk atası oldu. Seçici üreme yoluyla bir fare ve bir tilki avcısı olarak yetiştirdiler. 1914’te Amerika’ya tanıtıldı. Amerikan Köpek Kulübü, 1936’da cinsini tanıdı. Norwich ve Norfolk teriyerleri, AKC’nin Prick Ear Norwich’i ayrı bir cins olarak tanıdığı 1979 yılına kadar aynı cinsin iki türü olarak kabul edildi.

Yazar Hakkında