Ocicat KedisiBir Ocicat Kedisi gördüğünüzde çılgına dönebilirsin. Gerçekten de bu küçük benekli kedi aşırı sevimli. Ocicat, Siyam, Abyssinian ve American kısa tüylü kedileri arasındaki çaprazlamalarla üretildi. Adını küçük bir Güney Amerika vahşi kedisi olan ocelottan almış olabilir, ama o tamamen evcil bir kedidir.

Ocicat, 1987 yılında Cat Fanciers Association ve The International Cat Association tarafından tanınmıştır. Ayrıca diğer tüm kedi kayıtları tarafından da tanınırlar.

Boyut

Ocicat Kedisi 3 ila 7 kilo arasında değişmektedir.

Kişilik

Kendini adamış ve oyuncu Ocicat Kedisi insanları sever ve onların ayak izlerini evin içinde ya da omzuna binerek takip eder. Misafirler onlar için sosyal kedi tarafından sevilme veya kucakta oturma için yeni fırsatlar olarak görülür. Ocicat yanınızda oldukları sürece etrafta taşınmaya aldırış etmezler bile. Herhangi bir hayvanda olduğu gibi, bir dizi kişilikte gelirler, bu nedenle bazıları diğerlerinden daha utangaçtır.

Favori aktiviteler arasında oyuncak almak ve tasma üzerinde yürümeyi öğrenmek yer alır. Ocicat son derece zekidir ve hileleri kolayca öğrenir. Yapboz oyuncakları, onları meşgul etmenin ve eğlendirmenin iyi bir yoludur. Sahip olmasını istemediğin her şeyi dikkatlice kaldırman gereklidir. Kapıların nasıl açılacağını veya mandalların nasıl çözüleceğini bulma konusunda mükemmel bir yeteneğe sahiptir.

Siyamlı ataları, gibi bazen yüksek seste sizinle konuşa bilir. Ancak  o kadar gürültülü veya talepkar değildir. Duyarlıdır ve sözlü bir düzeltmeden başka hiçbir şeye yanıt vermez.

Ocicat Kedisi ortama ayak uydurmalarına rağmen olmasına rağmen, yalnız bırakılmaktan hoşlanmaz. Gündüz evde değilseniz, refakatçisi olarak başka bir kedisi veya köpeği olduğundan emin olun.

Sağlık

Hem soylu kediler hem de karışık cins kediler, doğada genetik olabilen çeşitli sağlık sorunlarına sahiptir. Ocicat kedisi genellikle sağlıklıdır, ancak belirli sağlık sorunları geliştirme potansiyeline sahiptirler.

Körlüğe yol açan ilerleyici retinal atrofi, cinste birkaç kedide görülmüştür. Ancak bunun büyük bir sorun olduğu düşünülmemektedir. Bazı Ocicat ayrıca kedilerde en yaygın kalp hastalığı şekli olan hipertrofik kardiyomiyopati teşhisi konmuştur. Siyam ve Habeş mirası onları böbrek veya karaciğer amiloidozuna ve erken periodontal hastalığa yatkın hale getirebilmektedir.

 

Bakım

Ocicat’in kısa, pürüzsüz kürkü, ölü tüyleri çıkarmak için haftalık fırçalama veya tarama ile kolayca taranabilir. Banyo nadiren gereklidir.

Periodontal hastalığı önlemek için dişleri fırçalayın. Günlük diş hijyeni en iyisidir, ancak haftalık fırçalama hiç olmamasından iyidir. Tırnakları haftalık olarak kesin. Herhangi bir akıntıyı gidermek için gözlerin köşelerini yumuşak, nemli bir bezle silin. Her bir göz için bezin ayrı bir bölgesini kullanın, böylece herhangi bir enfeksiyon yayma riskiniz olmaz.

Kulakları haftalık olarak kontrol edin. Kirli görünüyorlarsa, pamuklu bir bezle veya 50-50 oranında elma sirkesi ve ılık su karışımıyla nemlendirilmiş yumuşak nemli bir bezle silin. Kulağın iç kısmına zarar verebilecek pamuklu çubuk kullanmaktan kaçının.

Kum kutusunu lekesiz temiz tutun . Kediler lavabo hijyeni konusunda çok titizdir.

Bir Ocicat’i diğer kedilerin yaydığı hastalıklardan, köpeklerin veya çakalların saldırılarından ve araba çarpması gibi dışarı çıkan kedilerin karşılaştığı diğer tehlikelerden korumak için sadece kapalı alanda tutmanız gerekmektedir.

Kürk Rengi Ve Bakımı

Ocicat, ona küçük bir yaban kedisi görünümü veren benekli kürküyle dikkat çeker. Kısa, pürüzsüz, saten kürk, tümü açık renkli bir arka plan üzerinde koyu parmak izi şeklinde noktalar içeren 12 renkte gelir..

Yuvarlak noktalar omurga boyunca uzanır ve daha fazla nokta omuzlara ve arka uçlara dağılarak bacaklardan aşağı doğru uzanır. Benekli kırık “bilezikler” bacakları çevreler ve kırık “kolyeler” boğazı süsler. Vücudun yan taraflarında ve karın üzerinde geniş, iyi dağılmış lekeler belirir. Kuyruk, etrafında bazen noktalarla değişen yatay fırça darbeleri gibi görünmektedir. Göz çevresindeki ve yanaklardaki işaretler, Ocicat’i maskara tüpüyle işteymiş gibi gösterir. Alın M ile işaretlenmiştir (hiç şüphesiz yaramazlık için) ve küçük noktalar alt boynu ve omuzları kaplar.

Bazı Ocicat’ların klasik, uskumru ve keneli tekir kürkleri vardır, bunlar güzeldir. Ancak gösteri yüzüğü için doğru değildir. Bununla birlikte, bu kediler aynı harika Ocicat Kedisi kişiliğine sahiptir ve harika evcil hayvanlardır.

Ocicat Kedisi orta boydan büyük bir gövdeye sahiptir. Kaslı ama zarif. Büyük kulaklar, değiştirilmiş kama şeklindeki kafayı köşeye sıkıştırır. Bazı Ocicat Kedisi kulaklarının uçlarından dikey olarak uzanan kürk tutamları vardır. Büyük badem şeklindeki gözler hafifçe yukarı doğru açılıdır ve mavi dışında herhangi bir renk olabilmektedir. Uzun kuyruğun koyu bir ucu vardır.

Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar

Nazik ve oyuncu Ocicat, çocuklu aileler ve kedi dostu köpeklerle yaşamak için çok uygundur. Hileler öğrenebilir, etkileşimli oyuncaklardan hoşlanır ve kendisine kibar ve saygılı davranan çocuklardan gördüğü ilgiyi sever. Küçük çocukları denetleyin ve onlara kediyi nasıl güzelce seveceklerini gösterin. Kediyi tutmak veya taşımak yerine, yere oturmasını ve onu sevmesini sağlayın.

Ocicat Kedisi evdeki diğer kedilere hükmetmesi ve hatta köpekleri yönetmesi muhtemeldir. Her zaman evcil hayvanları, hatta diğer kedileri, yavaş ve kontrollü bir ortamda tanıtın. [mas_static_content id=”11435″]

 

Yazar Hakkında